Най - вълнуващия въпрос зимно време.
1115 - специалист
Дайте някакво инфо за тия тъпи, проклети кранове.
Никой ли не се занимава с овентроп?
Еньо 5 - помощник
Да попитам и аз нещо за подовото.
Имам 3 колектора за подовото - 12(10 се ползват), 6 и 2 кръга.
Нужно ли е на всеки да сложа помпена група, при положение, че е само подово, няма радиатори, конвектори и ще се подава вода 20...43С от един термостатичен смесителен вентил и помпа след него?

Нещо такова

Прикачен файл

podowo.jpg
Здравейте група ,

Моля за спешен съвет от хора знаещи и наистина разбиращи от отоплителни инсталации. Имам 2 основни въпроса

1. Имам подово в целият апартамент 80 кв.м , хола 28 кв.м -2 кръга (по около 60-70 м, не си спомням точно) , спалня 13 кв.м- около 70 м., коридора с баните общо 1 кръг 16 кв.м около 80 метра и детска стая 16 кв.м - 1 кръг 113 метра тръба ! Тръбата Рехау 16*2. Котела Бош 14 КВ.
Като цяло нямам проблем с отопление в стаите освен детската стая, там температурата не мога да я докарам до температура на другите стаи (23 градуса) , с 1,5-2 градуса е по-низка ! И това бая се усеща.
Какво ли не съм пробвал вече, и допълнителна помпа съм сложил да продължава да върти топлата водата след като спре котела , и намалих дебита на всички кръгове освен на детската , там съм отворил максимално да подава, температура на котела сложих 45 градуса .
Целта на поста, да ми кажете дали има логика в идеята ми да изкопая и да го резна този кръг в детската на подаващата тръга и да сложа там един промеждутъчен радиатор под прозореца, колко глидера не знам още. Така си мисля, че по този начин ще отдава максимално топлина и по- бързо ще топли стаята, като ще сложа на котела 50 градуса температура на подаването. Важно е да спомена , че тези 113 метра не покриват целият под на детската , тези които са го правили , са оставили едни 2.5 кв.м празно под гардероба и това петно остава студено и сигурно много дърпа .
По този начин, с радиаторите е направил комшията от съседния апартамент във всички стаи, като при него кръговете са горе-долу равни и при него всичко е ОК и разхода на газта е направо смешен. И ако това е лоша идея, какво бихте посъветвали да се реши донякъде проблема?

2. Бойлера са ми сложили 150л. на Елдом с една серпентина , и сложиха температура да загрява БГВ 60 градуса , лятото газта съм плащал по 23-27 лв!!! което ми се вижда супер -много, при положение , че не готвим на газ и не харчим кой-знае колко вода, другите комшии готвят на газ + двуконтурен котел и не са плащали повече от 10 лв на месец ! Въпроса е следният дали ще се промени разхода на газта ако сваля темп. на БГВ-то до 45 градуса ? И ако да, как да се реши тогава проблема с възникване на легионела?

Моля за Вашите професионални насоки.
LazarGanev - "Велик майстор"
Бойлера на 45, активираш функция "дезинфекция", която ти го подгрява веднъж седмично на 70. Колкото до съседа - спокойно може да алармираш газовото дружество, че имаш съмнения в изправността на неговия разходомер. Ше та цака с топла бира! :x
шоп - майстор
Не мисля, че е добра идея да вържете радиатор последователно в подово с дължина 113м
Просто кръгът е дълъг и няма достатъчен дебит, делта Т вход и изход сигурно е над 15 градуса. С добавяне на радиатор само ще увеличите съпротивлението заради радиатор и фитинги и...още по-лошо.

Как мислите да подавате 50 гр към подовото?!

Изобщо при Вас са допуснати две грершки: дълъг кръг и участък без положени тръби :idea:

С какви параметри е допълнителната помпа, която сте монтирали? Това е пътя за решаване на проблема според мен.
чет ное 28, 2019 7:02 amLazarGanev написа:
Бойлера на 45, активираш функция "дезинфекция", която ти го подгрява веднъж седмично на 70. Колкото до съседа - спокойно може да алармираш газовото дружество, че имаш съмнения в изправността на неговия разходомер. Ше та цака с топла бира! :x
Лазаре здравейте,

Кажете моля , как да го настроя бойлера /котела за това седмично подгряване?
Също така , моля и Вас да се изкажете по въпроса за подовото, какво бихте предприели в случая?
чет ное 28, 2019 7:17 amшоп написа:
Не мисля, че е добра идея да вържете радиатор последователно в подово с дължина 113м
Просто кръгът е дълъг и няма достатъчен дебит, делта Т вход и изход сигурно е над 15 градуса. С добавяне на радиатор само ще увеличите съпротивлението заради радиатор и фитинги и...още по-лошо.

Как мислите да подавате 50 гр към подовото?!

Изобщо при Вас са допуснати две грершки: дълъг кръг и участък без положени тръби :idea:

С какви параметри е допълнителната помпа, която сте монтирали? Това е пътя за решаване на проблема според мен.
"Как мислите да подавате 50 гр към подовото?!" - Еми как, от котела да го задам като температура , това нали е възможно по принцип.

Помпата е DAB Evosta2 40-70/130, сложили са я на онази значка-режим по средата -което е уж за подово, и работи на макс. обороти.

Добре, след като монтирам радиатора и да предположим, че стаята ще се топли по-бързо , нали по този начин термостата ще съобщава на термоглавата и тя ще затваря кръга и така си мисля , че няма да има толкова разход на газта.
Къде сте, майстори?😀 Празнувате ли вече?
Дайте моля някакви отговори на въпросите ми🙂
чет ное 28, 2019 4:12 pmDvijoker написа:
Лазаре здравейте,

Кажете моля , как да го настроя бойлера /котела за това седмично подгряване?
Също така , моля и Вас да се изкажете по въпроса за подовото, какво бихте предприели в случая?
Не съм Лазар, ма ши си позволя.
За седмичното подгряване, трябва котела да се управлява от стаен термостат със седмичен график. Дезинфекцията и тя е от там. Ако се топлиш по Т на водата, мисля не може. За подовото друг да каже.
stanetzz - специалист
Moля за мнение за тази Pe-RT тръба 16х2 на UPONOR, от английския И-Бей.
Добра ли е, особено за цена от около 1лв/метър?
И колко кила приблизително би излязъл кангал от 500м, за да си сметна и транспорта с Габко?
ЦЪК!

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: