Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Благодаря за отговорите.
Ще съм много благодарен ако ми дадете малко повече инфо защо да не допълня подовото с радиатори или конвектори, и какво мислите за rehau, някой слагал ли си е такова подово и дали е доволен?
шоп - майстор
cikei написа:
Ще съм много благодарен ако ми дадете малко повече инфо защо да не допълня подовото с радиатори или конвектори,
Вече получихте един точн отговор от колегата. Радиатори + подово захранвани от термопомпа е абсурд или поне икономически необосновано.

Към подовото обикновенно се подава топлоносител с температура около 35 градуса. Тези градуси са идеални за една ТП. ТП ще работи с отличен КОП.

Ако подадете 35 градуса към радиатори и ги пипнете с ръка ще ги усетите студени!
Разбира се ще отдават минимална топлина, към стаята в която е с температура примерно 23 градуса, но топлоотдаването ще е мижаво и инвестицията неоправдана.

С конвектори е ОК, особено, както каза колегата лятото конвекторите ще се ползват и за охлаждане съвместно с ТП.

Относно типа водно подово. Аз не робувам и не плащам за име и марка. Най-важното нещо е тръбата. Има 5 слойни италиански тръби на цена почти 1/3 спрямо марковите. Мразя тесните тръби ф 16 :x :x :x
С тях при полета над 50м има само проблеми, които се решават с мощни, скъпи и енергонеефективни помпи. Колекторите си ги правя сам от челно лепен ППР
Успехи!
syncho - майстор
шоп недей така за тръбите ф16. Проблеми с кръгове над 50 метра не съм имал. А колекторите е важно да са с дебитомери, защото иначе няма настройване. Не случайно казвам, че подово трябва да се смята, а не да се прави както дойде. Помпите, които ползваме в повечето случаи и са повече от достатъчни са с напор 7м електронни и не са скъпи.

Един клиент така и не можа да си настрои подовото не само защото няма дебитомери, а защото дори не знае как са му разположени кръговете - дължина и начин на навиване.
radius - майстор
Да де, моето е смятано... с кръгове и по 85м. И сега алфа 15-60 помпа не стига. Нямаше много мнения по темата преди 5г. Говореше се и тук да не са над 90 м и аз спях спокойно. Не че сега е зле, но май ще слагам и другата помпа.
Ако не е тайна, кои са тия помпи със 7м и не скъпи? Вило Йонос Пико?
LazarGanev - "Велик майстор"
Моето подово същои е с 80-85м кръгове. Бях сложил оригинална помпена група 15-65, но ми работеше с дТ=15К, което не ме устройваше. Преработих всичко и сложих помпа 25-80 и сега всичко е 6. Докато се мотках и търсех проблема, всички проектанти и търговци ме уверяваха, че помпа 15-60 дори е голяма за 100м2, вероятно проблема е другаде. Сега вече имам опит и знам какви помпи да слагам.
kuuuuuul - майстор
При мен имам и два кръга по 90м и 93м и с 25-40 на първа степен няма никакъв проблем.Всички тръби са ми 16-ки с ал.вложка.Тъй като ТП е добре да се комбинира с още един вид отопление за това се прекарват поне тръби за радиатори(конвектори) не струва нищо но винаги е по добре да се подсигуриш.Като стане по студено пускам и радиатори.
шоп - майстор
kuuuuuul написа:
При мен имам и два кръга по 90м и 93м и с 25-40 на първа степен няма никакъв проблем.
:idea:
@kuuuuuul, колко общо линейни метра водно подово имаш? Знаеш ли общият дебит и с колко градуса вход от и към подовото имаш?

Предполагам си само с вода без пропиленгликол или антифриз в системата.
Стана ми интересно как помпа с напор 4 метра се справя на 1 ва степен.
kuuuuuul - майстор
Направих справка в архива,кръговете са три 90-87-87=264м пълно е с антифриз на -20гр (ТО е вън в ТП) Грудфос 25-40 на 1-ва ст, дт-5гр нямам дебитомери (кръговете са почти еднакви)

Прикачен файл

103_0467.JPG
103_0467.JPG (99.93 KиБ) Видяна 1708 пъти

Прикачен файл

103_0262.JPG
103_0262.JPG (95.33 KиБ) Видяна 1708 пъти
radius - майстор
Чудна работа, да не би по някаква причина подовото да не отдава добре и затова да ти е привидно добре делтата? Ако знаеш и дебита...
syncho - майстор
Добре е да се знае колко дебит е необходимо да преминава през всеки кръг, както и съпротивлението им. След това на обща база се избира помпа по графиките им. Това, че дадена помпа има напор 6м или 8м, не означава, че дебитът при този напор ще е достатъчен. Също така колкото повече кръгове - толкова повече необходим дебит при определено съпротивление и съответно по-голяма помпа.

шоп за това kuuuuuul успява, защото има само 3 кръга.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: