Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами не, не е добра. Добре е тръбата да е РЕХ. За икономия от 200-300лв не си струва да се прави компромис.
pechkata - специалист
чет ное 28, 2019 6:37 amDvijoker написа:
Здравейте група ,

Моля за спешен съвет от хора знаещи и наистина разбиращи от отоплителни инсталации. Имам 2 основни въпроса

1. Имам подово в целият апартамент 80 кв.м , хола 28 кв.м -2 кръга (по около 60-70 м, не си спомням точно) , спалня 13 кв.м- около 70 м., коридора с баните общо 1 кръг 16 кв.м около 80 метра и детска стая 16 кв.м - 1 кръг 113 метра тръба ! Тръбата Рехау 16*2. Котела Бош 14 КВ.
Като цяло нямам проблем с отопление в стаите освен детската стая, там температурата не мога да я докарам до температура на другите стаи (23 градуса) , с 1,5-2 градуса е по-низка ! И това бая се усеща.
Какво ли не съм пробвал вече, и допълнителна помпа съм сложил да продължава да върти топлата водата след като спре котела , и намалих дебита на всички кръгове освен на детската , там съм отворил максимално да подава, температура на котела сложих 45 градуса .
Целта на поста, да ми кажете дали има логика в идеята ми да изкопая и да го резна този кръг в детската на подаващата тръга и да сложа там един промеждутъчен радиатор под прозореца, колко глидера не знам още. Така си мисля, че по този начин ще отдава максимално топлина и по- бързо ще топли стаята, като ще сложа на котела 50 градуса температура на подаването. Важно е да спомена , че тези 113 метра не покриват целият под на детската , тези които са го правили , са оставили едни 2.5 кв.м празно под гардероба и това петно остава студено и сигурно много дърпа .
По този начин, с радиаторите е направил комшията от съседния апартамент във всички стаи, като при него кръговете са горе-долу равни и при него всичко е ОК и разхода на газта е направо смешен. И ако това е лоша идея, какво бихте посъветвали да се реши донякъде проблема?

2. Бойлера са ми сложили 150л. на Елдом с една серпентина , и сложиха температура да загрява БГВ 60 градуса , лятото газта съм плащал по 23-27 лв!!! което ми се вижда супер -много, при положение , че не готвим на газ и не харчим кой-знае колко вода, другите комшии готвят на газ + двуконтурен котел и не са плащали повече от 10 лв на месец ! Въпроса е следният дали ще се промени разхода на газта ако сваля темп. на БГВ-то до 45 градуса ? И ако да, как да се реши тогава проблема с възникване на легионела?

Моля за Вашите професионални насоки.
По скоро разкърти у детската през средата на подовото ако помниш как си го навил и го направи на два кръга и ще имаш топло...
И ще стане по около 60м. както в хола...
Същото важи и за др. стаи...
stanetzz - специалист
чет фев 13, 2020 12:24 amLazarGanev написа:
Ами не, не е добра. Добре е тръбата да е РЕХ. За икономия от 200-300лв не си струва да се прави компромис.

Много благодаря за отговора!
Всъщност, на снимката в описанието, върху самата тръба пише "PE-RT/PEX PIPE TYPE 1MULTI LAYER EVOH OXYGEN BARRIER".
gruio - специалист
Монтираха ми водно подово наскоро върху подложка с EPS. Но няма мембрана/найлон а на първия етаж и основите от долу не са хидроизолирани.
До колко би било проблем дифузия и преминаване на водни пари от основите в замазката и от там във въздуха?
Подложката е с ПВЦ покритие и площа където замазката и плочата имат досег е доста малка - главно около тръбите за колекторите и на няколко други места като където се събират тръбите от различните кръгове.

Все още няма замазки, и не е късно да се поправи това, макар и да не е особено приятно.

Също и ми е интересно ако някой може да сподели мнение за саморазливните калциево-сулфатни замазки, рекламират ми ги като много добри заради по-бързото предаване на топлина и липсата на вътрешни напрежение след изсъхване. Но цената им може да е повече от двойна и малко ме е страх какво ще и се случи при намокряне/наводнение. Пък и липсата на мембрана не ми позволява за момента да ги ползвам, че ще изтече много през дупките в тухлите.
шоп - майстор
съб фев 22, 2020 1:01 amgruio написа:

Подложката е с ПВЦ покритие
Снимай подложката. Предполагам ПВЦ покритието ще спаси нещата, защото стиропора си пие вода.
gruio - специалист
От този вид е, но май реших да е циментова замазката.
Изображение
nork - специалист
Добър ден да се разпиша с моето творение :supz:
Първо история: Нов апартамент във Варна обща отопляема площ на подовото ~ 50кв.м., среден етаж, изолация 10см,двоен стъклопакет бяло/к стъкло с аргон, подложка Астротерм PPG, картона и ватата на тавана са още под въпрос. Тръба Херц line ф16*2. Конвектори Иммергас 2бр. в дневната и коридора за охлаждане лятото и болер 120л със серпрнтина когато системата работи на 45градуса в междинните сезони.Дневната е южно изложение, спалните север.
Прикачен файл:
plan.jpg
5 кръга :
Хол - 2кръга - 54 и 60 м тръба на 15см
Спалня - 80м тръба на 15см
Детска - 71м тръба на 15см
Баня/Коридор 64м тръба на 7,5 см

Отоплението ще е ТП 6кв, на по късен етап мисля да монтирам стаини термостати+ел задвижки за по прецизно регулиране на Т в отделните стаи и по точно в спалнята.

Приемам всякакви критики/похвали относно кръчмарските ми сметки :weedman:
brum - майстор
Строя къща и се опитвам да се ориентирам в цените за читави компоненти. Иска ми се и да имам идея как трябва да се случат нещата, за да съм спокоен, че тези които си вършат работата я вършат адекватно. Къщата е на 2 етажа и ще има 2 колектора. Ще се използва двуконтурен газов котел за подгряване.

Опитвам се да се разбера как изглежда управлението на подовото и какви са необходимите компоненти за него. До колкото се ориентирам трябват:
  • колектор
  • термостатичен смесителен вентил
  • помпа
  • уреди за налягане и температура
  • задвижки
  • стайни термостати

Правилно ли разбирам, че при повече от един колектор всичко по-горе се удвоява (помпа, смесителен вентил, уреди)?

Можете ли да ми дадете някакъв ориентир за цените на по-горните от сравнително читава марка и препоръки за стайните термостати и задвижките?

Ако можете да ме насочите и към статии за да се образовам относно изграждането на такива инсталации ще съм благодарен.
nork - специалист
ср мар 11, 2020 7:52 ambrum написа:
Строя къща и се опитвам да се ориентирам в цените за читави компоненти. Иска ми се и да имам идея как трябва да се случат нещата, за да съм спокоен, че тези които си вършат работата я вършат адекватно. Къщата е на 2 етажа и ще има 2 колектора. Ще се използва двуконтурен газов котел за подгряване.

Опитвам се да се разбера как изглежда управлението на подовото и какви са необходимите компоненти за него. До колкото се ориентирам трябват:
  • колектор
  • термостатичен смесителен вентил
  • помпа
  • уреди за налягане и температура
  • задвижки
  • стайни термостати

Правилно ли разбирам, че при повече от един колектор всичко по-горе се удвоява (помпа, смесителен вентил, уреди)?

Можете ли да ми дадете някакъв ориентир за цените на по-горните от сравнително читава марка и препоръки за стайните термостати и задвижките?

Ако можете да ме насочите и към статии за да се образовам относно изграждането на такива инсталации ще съм благодарен.

Заповядай, точно каквото описваш.
LazarGanev - "Велик майстор"
Много е вероятно да нямаш нужда от нищо от описаните неща, освен 2бр. колектори за двата етажа

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: