Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
:) Благодаря има избор.
Cecy - специалист
Здравейте.
Препоръчайте ми колектори за 5 кръга подово, може в комплект със смесителна група. Искам на всяка стая да регулирам температурата поотделно.
Интересуваме нещо, което ще е безпроблемно във времето.
Поздрави
nork - специалист
Добър ден, въпрос към знаещите:
Къде във Варна мога да намеря ел.задвижка 28х1.5 NO?
И защо навсякъде се опитват да ми продадат NC?
brum - майстор
Я да почитам - каква е разликата между PWM и нормална задвижка? Нормалните нали са бавни. Ако и подам PWM с ниска честота (0.1 до 1 херц) няма ли да работят еднакво?

И ако имат съществена разлика - кога е по-удачно да се ползва PWM задвижка?

Можете ли да ми препоръчате и марки за задвижки? Не съм много сигурен още, но май предпочитам 24V варианти.
goba - напреднал
Здравейте,

Може ли някой от по-запознатите да помогне със съвет какво точно ми трябва за да свържа тръбите за подово, конвектори и радиатори? Ще се опитам да бъда кратък.
Източника ще е термопомпа въздух вода и предполагам 45 градуса, ще са достатъчни за конвектори и радиатори, но за да направя 30-35 градуса в пода, трипътен вентил ли трябва да се ползва? Намерих си човек, който да ми го свърже всичко и той предлага да захраня подовото от средата на буфера, където температурата ще е по-ниска. Обаче на мен не ми се струва това като идеално решение и никъде не намерих някой да го е правил по този начин. Той предложи, освен дебитомери да има и кранове на всеки кръг, което също не намерих никъде и ми се струва излишно. По принцип съм съгласен да дам повече пари за материали и части, но да мога после да го контролирам всичко добре и да стане една идея по автоматизирано. Кутията ще е на гърба на къщата и няма да е удобно да ходя постоянно да променям неща. А и там живеят майка и баба - вече доста възрастни, искам да им улесня малко живота, че винаги са били на дърва и въглища, а и двете имат проблеми с носене на тежко.
Мога да сложа и термостати със задвижки, но първоначално ще пробвам и без тях. Сега дали трябва да е с две помпи, една за подово, една за конвектори? Или става с една и с трипътните вентили. Може ли да посочите схема или снимки на подобна система за да му я покажа и да знаем как да го направим.
Човека каза, че може да го направим и така както искам. Въпроса е как ще е най-добре и правилно.
3 стай, коридор и баня с лира и кухня към едната стая. За 30 квадрата всекидневна и кухня вече са положени тръби овентроп за подово 16х2 - 2х79 във всекидневна и 1х40 метра в къхня, като двете нямат врата помежду си, т.е. имат свободно движение на въздух. И за двете имам кабели за термостати оставено. Замаската е 5,6 см .
Предстой да закупя конвектор в 17 кв. стая, един за всекидневната - за студено лятото, радиатор в 14 кв стая, лира в банята и един малък радиатор за коридор 9 кв. Тях също не знам как да ги изчисля, но това по нататък. Бойлер 120 литра също ще захранва, който ще се топли от термопомпата.
Намерих разпределителен колектор на овентроп за 3 кръга и ще го поръчам. Другия колектор го имам от преди, той един меден със 5 кръга. Какво друго?

Извинявам се, че стана дълго, но нали трябва да стане ясно.
Благодаря на отзовалите се и да имате приятни празници.
syncho - майстор
Това, което искаш е проект. Струва пари, за да се сметне. Г/д 200-300лв може би ще ти струва проектът, но ще ти спести най-вероятно повече от материалите, които ще ти се наложи да вземеш.
filmatoplo - майстор
За задвижките -логиката им е да са затворени до включването им тоест отваряне от стаен термостат ,и обратно при достигане на желаната температура в помещението -термостата спира захранването на задвижката и тя затваря .Ако ти си имаш своя си
работеща логика -окей.
goba - напреднал
чет дек 17, 2020 5:39 pmsyncho написа:
Това, което искаш е проект. Струва пари, за да се сметне. Г/д 200-300лв може би ще ти струва проектът, но ще ти спести най-вероятно повече от материалите, които ще ти се наложи да вземеш.
В моя град няма читави проектанти към който да се обърна, или тези който ги има, не мисля, че са правили нещо подобно. Аз държа това да го направи човека, който съм намерил, и питам във форума защото той предлага друг начин. Интересува ме най-вече дали може с трипътния вентил с една помпа. Ако е подходящо за целта - добре. Ако може да помогнете - помогнете, ако не здраве да е.

Филма топло, за задвижките съм наясно горе-долу. Значи трябва да са нормално затворени. Доколкото разбирам те могат да се сложат и впоследствие. Благодаря все пак.
шоп - майстор
чет дек 17, 2020 5:32 pmgoba написа:

Източника ще е термопомпа въздух вода и предполагам 45 градуса, ще са достатъчни за конвектори и радиатори, но за да направя 30-35 градуса в пода, трипътен вентил ли трябва да се ползва?
Няма никаква логика при ТП да я дъниш до 45 гр и после да използваш трипътен смесителен вентил за да я направиш 30-35 градуса. направо е малоумно с извинение.

Буфер при ТП въздух вода + подово е излишен дори при конвекционална ТП тип старт-стоп.
Втора помпа също е излишна.

.... дотук 3 излишни елемента и като прибавиш фитингите вече си спестил 1-2-3000лв :idea: :idea: :idea:

Тези спестени пари ги използвай да си купиш преоразмерени конвектори. У нас са по 7.5 киловата и се топля и с 28-30 гр топлоносител.
Другото в което трябва да инвестираш е къси кръгове на водното подово (50м) и тръба 17-18 или най добре 20мм) + сериозна изолация под водното.

Ако ме послушаш ще си доволен и ще се топлиш с 30-35 гр топлоносител.

П.П. относно БГВ и бойлер, ако бе с ТП вода-вода бих ти предложил отличен вариант, но за въздухар според мен си струва да помислиш ТП да подгрява един бойлер до 30-35 гр и след него да има бойлер на ток, който да доподгрява до 40, а веднъж седмично до 65-70 гр.
Успехи!

П.П.П. и най-важното не пести от диаметри на тръбите.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет дек 17, 2020 6:52 pmgoba написа:
за задвижките съм наясно горе-долу.
С нищо не си наясно, нито пък твоя майстор! Виждам как ще изгориш с едни големи пари. Виждам те като онези баби, дето хвърлят парите през терасата, уж за хубаво. Плати си един проект, за да ти е мирна главата. Проектантът може да е на другия край на България, или на другия край на света. Този бойлер, дето сте го намислили с твоя майстор, по-добре го подари на някой, ще си на далавера. Иначе с нагревателя му ще помагаш на термопомпата и ще се чудиш защо е толкова голям разхода.
Буферът е задължителен, но не 1000л, а 100л примерно. Помпи - поне 2 отоплителни и една на ТП

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: