Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ср сеп 23, 2020 10:09 pmfilmatoplo написа:
Най разпространената схема класика при която почти нищо не се обърква и на премлива цена е -фибран ,скара,тръби захванати по нея с миши опашки. :)
Благодаря!
Кери - помощник
Я да запитам и аз нещо.
Подовото ми е на 7 кръга + 1 за лирата в банята. Колектора е 8 извода с дебитомери.
Два от кръговете са по 120м и ми се ще да ги направя по около 80м, но колектора е 8_ца.
Въпросът ми е: Може ли лирата за банята да я вържа директно на магистралата и дебита през нея да се регулира от секретен кран? Няма ли това да обърка хидравличната схема?
Това е единствения вариант да си освободя изход от колектора.
syncho - майстор
нед сеп 27, 2020 5:35 amКери написа:
Я да запитам и аз нещо.
Подовото ми е на 7 кръга + 1 за лирата в банята. Колектора е 8 извода с дебитомери.
Два от кръговете са по 120м и ми се ще да ги направя по около 80м, но колектора е 8_ца.
Въпросът ми е: Може ли лирата за банята да я вържа директно на магистралата и дебита през нея да се регулира от секретен кран? Няма ли това да обърка хидравличната схема?
Това е единствения вариант да си освободя изход от колектора.
Защо искаш да си създаваш главоболия? Проект нямаш ли? Какво като са ти по 120м?
speka_rs - майстор
нед сеп 27, 2020 5:35 amКери написа:
Я да запитам и аз нещо.
Подовото ми е на 7 кръга + 1 за лирата в банята. Колектора е 8 извода с дебитомери.
Два от кръговете са по 120м и ми се ще да ги направя по около 80м, но колектора е 8_ца.
Въпросът ми е: Може ли лирата за банята да я вържа директно на магистралата и дебита през нея да се регулира от секретен кран? Няма ли това да обърка хидравличната схема?
Това е единствения вариант да си освободя изход от колектора.
Вариант е само да не ти падне дебита през колектора.
Здравейте, моля за няколко съвета, относно водно подово и замазка. На груб строеж съм и след 15тина дни ми предстои замазка и до тогава трябва да съм наясно точно как да я изпълня. Та въпросите са ми следните:

1) Над плочата ще сложа XPS и върху него ще навия тръбите (може да ги хвана със щипки за подово към xps), въпроса е относно металната мрежата - може ли без нея? Четох на места, че е задължителна на други места, че се изпълнява замазката без мрежа. Ако трябва да я има по принцип класическото изпълнение, което срещам по форумите е тръбите да са над мрежата и да са хванати със свински опашки, но на места пише, че трябва да е над тръбите, което малко по сложно ми се струва.

2) Относно замазката - мисля да я изпълня със земно влажна, ок ли е? Пише, че е хубаво да има добавки в замазката когато има подово, какви и как бих могъл да добавя към земно-влажната замазка?

3) Тръбите, на които съм се спрял са PE-Xc (например на Oventrop - Copex), четох, че при нанасяне на замазка трябва да са надути! Така ли е, фатално ли е ако не са, защото нямам идея с какво и как да ги надуя? Ако трябва да са, моля за съвет как да го направя!

4) Тъй като съвсем скоро е полагането на замазката, а наскоро реших, че е хубаво да има и водно подово на част от къщата, и за съжаление нямам финална представа как точно да е изпълнена системата (в момента се допитвам за мнения) стигнах до следния извод в, който ще съм заложил тръби за радиатори и тръби за подово, в който ми се струва, че предполага правилно свързване след това, по следния начин:
- по две тръби (PEX-AL-PEX) отиват от бъдещият колектор до всеки радиатор и от колектора тръгва топлия край на подовото завърта се (не по вече от 80м на кръг) и студения край пак се връща до колектора. Правилно ли в залагането на тръбите за понататъчно свързване към камина на пелети?

5) Тръбите от втория етаж към колектор на втория етаж ли отиват или слизат то колектора на първия етаж?

6) https://daricclima.bg/art/taker-plocha- ... oventrop-1 , тази изолация за подово ок ли е, или по добре xps, ценовата разлика не е голяма (виждам, че рулото е EPS, което не ми се струва добре за под замазка, но щом го дават за подово, явно е ок)? Нямам място за по-дебела изолация. Имам плоча 12-15см, под която имам 6см xps, под него трамбован камък и земя (ивични основи, няма мазе под плочата)

Имам и още чуденици върху цялата система , но това е най-належащото за сега, надявам се да успея да заложа правилно тръбите преди замазка пък после дали ще ползвам всички радиатори е отделен въпрос.
Подово отопление ще заложа само в баните и 10-12м2 във всекидневната на първия етаж. Къщата е малка - 37м2 чисти на етаж.

Благодаря ви предварително за отговорите!
Готов съм с Вик и Канализация и идва ред на подово и замазка, много ви моля за кратък отговор по точките!!! Четох доста теми просто срещах различни мнения и се обърках вече, не чакам отговори на готово!
Силно се надявам някой да отговори!

Благодаря предварително!
brum - майстор
Някой ще сподели ли как работят термостатите за водно подово? Че мисля да се пробвам сам да си направя умни такива.

Та по-конкретно ме интересува как се справят с инертността на подовото. Да кажем, че термостата е нагласен на 23 градуса. Напича едно яко слънце и в стаята става жега. Термостата в тоя момент какво прави - затваря задвижките (ако така се наричат) ли? Или работи по-умно и си има конфигурирани разни параметри които да вземат в предвид това, че е инертно?

Чудя се конкретно в ситуацията в която подовото се е набрало през нощта (-10 градуса навън, нощ) и рязко изгрява силно слънце и се стопля. Ползват ли се разни PI/PID контролери които се калибрират с времето или няма такива екстри в масовите термостати? Ясно е, че PI/PID контролери няма да работят добре при динамично променящо се време, но при горе-долу подобно време през дните би трябвало да се справят добре.

Иначе целта ми (в момента в сферата на фантазиите) е да се вземат в предвид прогнозите и каква облачност се очаква за да се правят предварителни корекции за максимален комфорт. За реализирането си го мисля с WiFi сензори за температура, "мозък" който да взема решеният и контролер за задвижките. Като сензорите ще са безжични и с батерии за да могат да се позиционират на подходящи места.
brum - майстор
Опитах се да изровя малко информация за тези термостати. Та до колкото виждам управлението е много базово. Задвижката има 2 режима - отворена и затворена. Няма вариант да задържи отворена на 50%.

Термостата гледа температура в помещението. Падне ли под определен праг - отваря задвижката. Качи ли се над определен праг - затваря я.

Правилно ли ми е разбирането до тук, че масово задвижката работи във отворен/затворен режим, а не в някакъв преходен междинен? Звучи логично да е така като се има в предвид колко инертно е подовото. Струва ми се излишно да можеш да управляваш дебита на кръга с термостата.

И някой с идея тези термостати като поддържат температура от 21 градуса на колко градуса отваря/затварят задвижката? Предполагам има някакъв хистерезис по температура и време...
шоп - майстор
нед окт 11, 2020 7:27 ambrum написа:
Струва ми се излишно да можеш да управляваш дебита на кръга с термостата.

И аз съм на същото мнение.
Все пак ако водното подово е направено по сух метод без замазка-няма инертност и тогава би могло да се помисли и за този вариант.
Лично аз регулирането на температурата в помещенията съм го решил с регулиране на Т подавана в подовото командвано от датчик за външна температура.
brum - майстор
Звучи като надежден метод, защото има малко места на които може да се сгреши. Предполагам се регулират кръговете статично и след това само с контролирането на температурата на подаването на водата контролираш и енергията до всяко помещение.

Но искам да добавя няколко неща в система:
1) Контролиране на енергията по помещения и целева температура в тях (което е като масовите стайни термостати)
2) Взимане в предвид на прогнозите за следващите Х часа (24 примерно) и "умно" регулиране на мощността за да не се стига до прегряване като има силно слънце.

За сега мисля да вкарам следните неща в сметките по точка 2:
1) Енергия на слънцето по часове (спрямо това къде на хоризонта се намира и колко процента облачност се очакват за този час).
2) Процент енергия влизаща във всяка стая от 1 по часове.
3) Инертност на подовото отопление.
4) delta T вън/вътре спрямо прогнозите за температура

Тези четирите ще трябва да ги събера като данни и в последствие да обуча алгоритъм да работи по тях. Обучението няма да е динамично, а статично при нужда. Данните ще се пазят с години назад. Проблеми още от сега виждам - едни пердета ако се пуснат могат да докарат сериозни отклонения в постъпващата енергия от слънцето. Отварянето на прозорците ме плаши по-малко заради активната вентилация дето ще я има.

Ама това все още е в като идея. Ако първият вариант е достатъчно добър може въобще да не стигна до втори. Обаче като се познавам съм убеден, че ще се стигне до "умната" система.

Към момента работя по най-простото нещо в цялата система - сензор за температура с батерия който да събира данните. По груби сметки ще държи около месец - месец и половина с едно зареждане на батерията (1100mAh Nokia BL-5C, че са масови и евтини). Сензорите ще са във всяка стая и ще изпращат данните към система за телеметрия през WiFi.

Следващата част е контрол на задвижките през WiFi. И след това системата ще заработи като тези с масовите стайни термостати. И последната трета стъпка ще е да се напише "мозък" за системата.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: