• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
denuchi - специалист
а колко ще се получи като отопляема площ. квадратни метра. тези 11-12 кв. ще стигнат ли. има и тръби на рула по 600м. по принцип при 10в. отворени при 0в. затворени, но има и нчкои вентил които имат и реверс тоест става обратното. а що се отнася за конвекторите в зависимост от модела и мощноста при 35 гр. започва да се усещата работата от тях, а при 40-45 гр. направо е перфектна температура. бързо затоплят въздуха ама както и при климат. после бързо истива стаята ако го ползваш от време на време. но ако си работят постоянно няма проблем. аз съм с конвектори и подово. първо докато затопля използвам конвекторите после минавам на подово.. напиши колко квадрата ще се получи отопляемата площ и последно колко тръба мислиш да поставиш. НО НЕ ТРЯБВА ДА Е ПО МАЛКО ОТ 6М НА КВ.М. ЗА ДА ИМА ДОБЪР ЕФЕКТ.
Тани - модератор
Мисля да слагам тръбата през 10-12 см , това ще рече около 8-10 м /м2 . В момента площта е около 70м2 на единия етаж , но ще се евеличи след време с още 30-40 м2 . Може би на долния етаж , (който в момента ползвам само като мазе ,но реално е още 60 м2 и е наполовина в земята) ще си стегна един фитнес , който ще отоплявам също. И там добавяме още 15-20 м2 . Реално за тази площ ще е необходима доста добра изолация , за да смогне термопомпата , но от друга страна си мисля , че като загрее веднъж , после лесно само ще поддържам температурата. Реално с каква минимална температура мога да захранвам подовото? Доколкото знам колкото е по-ниска температурата , толкова е по-добро КПД-то (СОР-а) на термопомпата , респективно слънчевите панели.
по принцип при 10в. отворени при 0в. затворени, но има и нчкои вентил които имат и реверс тоест става обратното.
Някакви ориентировъчни цени?
Чаро - Акълия
Аз в момента съм пуснал 40гр , а на изхода е 35гр. В стаите с ламината е 21, а в тия с греса 23гр. Пода е 25-28гр. Обаче съм на немазана тухла (нито вън, нито вътре) с 10см вата и ГК отвътре. Изолацията ми не е много ефективна.

:lol: Това с фитнеса ми е много познато. Направил съм го на долния етаж, но мисля да го топля с конвектор. Няма да се ползва постоянно и мисля с конветор ще е по-икономично.
Чел съм за ТП въздух, че им пада мощността когато навън стане много студено. Гледал съм някой имат допълнителни нагреватели за тези случаи. Трябва и това да провериш за да не стане така, че топлиш до външна Т -5! И при по-ниска външна температура, ТП да не смогва.
Конвектора ще го вържа днес....
Тани - модератор
А на тавана има ли изолация?
evdoki - специалист
cacho написа:
Аз в момента съм пуснал 40гр , а на изхода е 35гр. В стаите с ламината е 21, а в тия с греса 23гр. Пода е 25-28гр.
А ламинта специален ли е (такъв за върху подово) или "нормален"?
Чаро - Акълия
Ламината е за подово. Повечето ламинати стават именно за водно подово. Пише си в упътването.Той и другия става, но може при нагряване да отдели вредни газове от лепилата в него.
Сложих ламината след самонивелираща замазка. Без подложка, а с мрежа за топлоизолация. Сгреших. В хола имам 9м2 ламинат с подложка и пак си топли! А няма неприятния тътен при хорене "на пети". Напролет ще го пререждам.
И на тавана- бетонна плоча, има 10см вата+ГК. Мерих плочата отгоре+ 2 гр! при минус 6-8 отвън-там пак е неизмазано таванско на дограма. Ще сложа фибран някога и отгоре.
И отвън за къщата мисля, вата или неопор. Поне 6-8см.
Тани - модератор
А навсякъде ли е еднакво разстоянието между тръбите?
Чаро - Акълия
Сложих конвектора. Топли отлично и при Т на водата 38гр излиза въздух 34-35гр. Обаче ми шуми и ще го ползвам само в нужда за отопление. Основно ще е за охлаждане. Иначе модела е 80 на Силпа. Качва 3гр за 10 минути работа в голямото помещение!
Какви нерви имат тия хора дето се топлят с климатици :?
Както каза Денучката, най-добре ще е бързо загряване с конвектор и после на подово.:? Аз не спирам отоплението -имаме бебок .

Старал съм се разтоянието да е еднакво. Това не беше възможно навсякъде, а и тръбата е ф20. Най- трудното е замазката!! Като се сетя :shock:


А 2v6 как не се е включил още? Ще му драсна ЛС. Той е спец по оптимизациите. Аз правих инсталацията с негова помощ и с помощ от Денучи.
evdoki - специалист
Благодаря за отговора.
Имам още няколко,
-Каква беше замазката, варово-циментова или пясък и цимент
-необходимо ли е армировъчната мрежа да е отдолу на тръбите
-колко сантиметра фибран
-върху него /под него/ има ли някакво фолио
-разширителна фуга предвидил ли си
Въобще пълен съм с въпроси/ може и да ти се сторят глупави
И ако може още снимки, моля
Благодаря
Чаро - Акълия
Трябва да смалявам снимките.... питай, да не пълня темета.
Колкото повече фибран толкова по-добре. Логично.Аз сложих 5см.Фолио не ти трябва, защото фибрана си е паронепропусклив. Трябва да премеря и долната плоча, защото ми се струва ,че и тя е топличка.
Мрежата, мисля, е по-добре да е отгоре. Но ще изпиташ сериозни затруднения с фиксирането на тръбите. Когатом е под тях, връзването им е като детска игра. С миши (свински) опашки. Ако я сложиш отдолу, трябва да я повдигнеш, за да има смисъл от нея- трябва да попадне замазка и под нея.
Замазката е цимент и пясък. Аз я поръчах земновлажна. Голяма грешка. Но и сложих пластификатор- виж баумит (мурексин) има точно за подово, и фибри.
Сложих и разширителни фуги м/у отделните кръгове. Пропуснах тук-там но още няма проблем . Трябва да се слагат дилатационни фуги на всеки 4-5м дължина. И друго задължително е да се сложи изолация покрай стените. аз сложих 1см стиропор с такера.
На пазара има всякакви изолации за тоя вид отопление. С място за тръбите, шини за тях, за покрай стената.... обаче са много скъпи. И специални тръби- над 2лв на метър. Моите са pex-al-pex с кислородна бариера. Няма ядове.
Лепиш плочки с флекс лепило подходящо за подово- пак мурексин извади отлична цена FSZ. Грунд преди лепилото. Фугираш с фугираща смес за над подово да речем CE40 на хенкел(церезид) или мурексин. Хубавото е, че те си имат и силикон със същия цвят, а с него фугираш над и около разширителните фуги.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: