Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
Дори на помещение 50 кв м - 11 метра "френски" прозорци са си две почти изцяло "остъклени" стени. А акумулиращата способност на прозорците е незначителна. Подовото е написано, че е с 4 см замазка, което си е малко (до колкото знам) - а това означава относително малка топлоакумулираща маса - основния "топлоакумулатор" на помещение с "подово". Поради голямата "остъклена" площ - голямо количество слънчева енергия (особенно през зимата в слънчев ден) попада и се поглъща от пода. Поради малката маса на замазката, сравнително бързо се нагрява до сравнително висока температура. Голяма част от тази топлина се отдава на въздуха в помещението. Също голяма част от тази топлина се излъчва и по-голяма част от излъченото попада върху тавана (тъй като е "срещу" пода, а и е с голяма площ). Но тавана е с вътрешна топлоизолация - т. е. също с малка топлоакумулираща способност. Съответно и температурата в помещението се покачва значително. Поради близостта на "слънчевото петно" на пода до прозорците - голяма част от излъченото - попада върху прозорците, нагрявайки ги - и поради все пак значително по-ниските им топлоизолационни качества - голяма част от тази топлина се губи. По значителни топлоакумулиращи способности имат и вътрешните стени - но поради голямата площ на помещението и те са с относително малка площ. Освен това вътрешните стени са относително по тънки и "споделят" акумулираната топлина между помещенията. Затова, мисля, че топлоакумулиращата способност в подобно помещение е твърде малка. Поради това и бързо изстива въпреки високите температури в слънчев ден. Поради високата температура в помещението - също голяма част от топлината се губи - увеличават се топлозагубите от помещението. Не малко количество топлина се предава и по-стените към пода на втори етаж. Проветрява поради жегата - към коридора и също "отива" към 2 етаж или дори "навън". Ако и другите помещения са подобни - то целия етаж си е с малка "топлинна" инерционност. Затова мисля, че трябва не да се намали температурата на постъпващия в подовото топлоносител, а да се увеличи - просто, защото топлозагубите са сравнително големи. А постъпващата топлина от слънцето да се оползотвори, по възможност - може би ще е най-ефективно, чрез естествена вентилация към втори етаж, когато бъде завършен и така да не се позволява такова значително покачване на температурата.
Ivovn1979 - помощник
Само всекидневната на 1 етаж е толкова голяма и при нея се получават тези разлики,другата стая е спалня 15 квадрата която гледа на запад но е леко скрита ЗАД всекидневната и там температурата е 21 градуса без почти никакво отклонение.
През облачен ден си подържа температурата почти точно всекидневната стига да не е -5. -10 градуса.
Избрах тези стъкла Ка-Б-Ка защото от изток има гора и лятото е доста прохладно докато зимата е с 2-3 градуса по студено от града може и да са грешка , но не съм убеден.
Лятото не става горещо защото в непосредствена близост има Гора и отделно къщата има от всички страни еркери издадени 60-80 сантиметра и на двата етажа който пазят сянка.
Явно с някакъв по умен седмичен програматор може доста да се подобрят нещата може би.
Hursa - майстор
Може би с по-ранно изключване на отоплителните „кръгове” на всекидневната (да се настроят за изключване при по-ниски температури в помещението) и обратно – по-ранното им включване привечер (при по-високи температури в помещението). Може би, така ще се намали с малко ранното нагряване на всекидневната в слънчев ден. И вечер ще се избегне твърде бързото охлаждане на помещението – преди да е заработило отоплението му с пълна интензивност. Но ефекта, поне през деня (когато е слънчево) – съвсем няма да бъде голям, а и ще се получи и допълнителен дискомфорт, предполагам.
Ако целта на тези големи прозорци е била и да се използва слънцето през зимата – не мисля, че избраните стъклопакети са грешка – те си изпълняват тази функция. (Бяхте намекнали по-рано в темата – нещо такова. Но може би трябваше да се погрижите за по-голяма топлоакумулираща способност на пода. Защото освен за подовото в слънчев ден служи и като абсорбатор и акумулатор на слънчевата енергия. Подобно на т. н. „стена на Тромб”.) Трябва обаче да осигурите извеждането на тази топлина към други помещения. Вероятно над всекидневната ще има поне две, а може би дори ще може да се подава директно към 3 помещения. Ако се направят вентилационни отвори (с клапи задействани от температурни датчици, може би има варианти и за чисто пасивни) в тавана над прозорците на всекидневната, свързващи я с помещенията над нея – нагретия въздух ще се издига, естествено през тези отвори. Но трябва да се осигурят вентилационни отвори, свързани с „ръкави” (в противоположните части на горните помещения) – така, че по-хладния въздух, около пода на горните помещения естествено да се спуска близо до пода на всекидневната. Така могат да се сформират естествени циркулационни контури, без вентилатори (без шум и допълнителни разходи за ел енергия). Така, мисля, ще се снижи значително температурата във всекидневната в слънчеви дни, ще се оползотвори тази абсорбирана слънчева енергия, ще се снижат и топлозагубите поради прегряването и. Но дали ще е уместно подобно свързване на помещенията.
(За лятото, все пак, предполагам - трябва надеждно да се „засенчват” източните и западните прозорци, ако няма други варианти – със щори или тента, за тях еркера съвсем няма да е достатъчен. Дори южните прозорци трябва да се „засенчат” частично от изток и запад – за да не се огряват силно от по-ниското слънце в пред обедните и след обедни часове.)
filmatoplo - майстор
:? Тия работи ако ги четат от Овентроп и Рехау :wink:
Hursa - майстор
Е аз не съм специалист в областта - може би греша. Затова - поправете с което не сте съгласен.
radius - майстор
Слънцето лятото изгрява от североизток и залязва на северозапад - няма условия да пече ниско през южните прозорци.
Пода няма как да акумулира слънчева енергия, защото през ламината, например, не може да се предаде значителна енергия към замазката. С повърхностна темп. от слънцето 28С, колко да отиде към замазка с 24С.
Иначе другите разсъждения са верни, но доста теоретични и трудно приложими.
Hursa - майстор
Слънцето е ниско не само при самия изгрев и залез. Трябва да се сметне, но при "френски" прозорци до около 10 и след около 15 часа, според мен, ще огрява сравнително не малка площ от пода и повече от западната, съответно източната стена на помещение с южни "френски" прозорци, въпреки еркера. ("Температурата" от слънцето е около 5000 градуса :))
В помещението ставало около 28 градуса (при "затворени кръгове" на подовото), това означава, че температурата на повърхността на пода (и или стените) на помещението би трябвало да бъде над тези 28 градуса, дори значително над тези градуси, за да предава достатъчно количество топлина на въздуха, тъй като топлозагубите от помещението не са малки, а все пак слънцето огрява съвсем не целия под (но има и отражение и разсейване, което се поглъща от стени и таван). И ако покритието е с ниска топлопроводност, това ще влоши "топлоакумулацията" на замазката (акумулираната енергия, получена от слънцето). (Важно е и до колко ефективно поглъща повърхността на това покритие видимото и високочестотното инфрачервено излъчване на слънцето.) Но не знаем (не сме питали), какво е покритието. (И не съм твърдял, че топлоакумулацията е добра, а обратното - че според мен помещението като цяло - "акумулира" сравнително малко количество топлина, затова и така бързо изстива привечер, въпреки високата температура през деня.)
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз подлагам на дълбоко съмнение, т.е. не приемам за вярно, че температурата в помещението варира с 4-5 градуса в разстояние на няколко часа, дори и при неработещо подово. По-скоро допускам, че термометърът с който се правят замерванията е на слънце :cool:
6osi6 - майстор
Преди няколко дена правиха ремонт на трафопоста и спряха тока за няколко часа от 11 до 15,30 ч. Грееше слъце и температурата в къщата падна с 0,2 С° за 4 часа. Външната температура беше около 0.
За нагряването на плочата през прозорците - по приемливо е слънчевите лъчи да забавят бързото изстиване на къщата, а не да загряват плочата през ламината.
Hursa - майстор
Напротив, ако има ламинат, та и с изолация под ламината - помещението ще се стопля повече в случая и съответно по-бързо ще изстива. Именно защото замазката на подовото ще остава с по-ниска температура - спрямо температурата на въздуха в помещението (и спрямо ламината). (А и питащия, споменал ли е ламинат?) При вас е греело слънце, но имате ли над 22 кв метра площ на прозорците - за едно помещение, при южно изложение?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: