Най - вълнуващия въпрос зимно време.
steich - помощник
Здравейте!

От около седмица чета темата и съм почти до края на тази тема, доста неясноти ми се изясниха, но пък още толкова въпросителни се появиха. Ще питам поетапно когато трябва, но в момента имам един въпрос понеже до момента не съм срещнал такъв ... извинявам се предварително ако ви се стори глупав.

Относно изолационните панели за подово отопление ... възможно ли е на 2-ри и 3ти етаж на къща да се сложат такива с дебелина 50-60 мм и директно върху тях без замаска да кажем след перфорирана подложка от 2 мм да се монтира директно ламинат за подово ?
Ще има ли нужната якост и плътност за да издържи натоварването без да се полага замазка ... допустимо ли е изобщо такъв вид ползване ?
Нещо от рода на тази за 20 мм тръби
https://www.daricclima.bg/art/podlozhka ... -za-podovo

Благодаря предварително на всички отзовали се.
шоп - майстор
Щеше да е прекалено хубаво и лесно ако ставаше така.

В момента правя едно 75м2 с подобни плоскости и ще ти кажа поне две причини поради, които няма да се получи.

Първо, няма да има на какво да се предаде топлината от тръбите. Да грееш въздух, който почти няма да се движи конвективно е против логиката за нискотемпературно отопление.
Второ, пъпките са през 50мм и ще се получат стотици участъци, където стиковете на паркета ще са във въздуха. Това автоматично означава, че паркета ще подава там и няма да изкара много.

Иначе подложката е корава. Аз съм 110кг и ходя спокойно и разтилам тръбата.

Заложи върху подложтака класическите 5-6 см над тръбата и ще си доволен. Може и течна спец. замазка, която може да е и по-тънка.

Прикачен файл

podovo2.JPG

Прикачен файл

podovo1.JPG

Прикачен файл

podovo.JPG
syncho - майстор
така си е с тези плоскости няма как да стане. Има за сух под система, ако държиш да е без замазка, но там е по по-различен начин полагането.
steich - помощник
Благодаря Ви, по-важното беше да го уточня и отхвърля като вариант. На по-късен етап ще задам питане с повече подробности за съответния обект, какво съм разбрал, какво не съм, конкретни въпроси и т.н. ... та може би ще е по-добре да пусна отделна тема за да получа конкретни отговори и съвети.

Адмирации за прекрасния форум и хората които пишат и помагат със съвети.
steich - помощник
Направих една блокова схема след прочетеното в тази тема ... надявам се да е на 70% поне правилна ... със сигурност липсват някакви спирателни кранове защитни и еднопосочни вентили ... тъй като е обща блокова, по важното е дали е допустимо така да се направи ?

За момента въпросите са :

- буфера така ли се връзва ... или последователно ... ако да къде
- вентилаторните конвектори с колко градуса темп се захранват
- на първия етаж където ще е котела с общата помпа и 5-6 кръга по 50-60 м ( но могат да станат и 7-8 ) и тръба Ф20 ... дали ще е нужна допълнителна помпа само за подовото
- предполагам на 2-рия и 3-тия етаж е добре да има по една малка помпа
- трябва ли да има някакъв хидравличен изравнител
- предполагам по този начин реализирано на всеки етаж на колектора на подовото е добре да има индикатори за темп на вход. и изх. вода за да се следи добре делта Т и да се контролира въпросната помпа спрямо темп на изходящата вода ... със някакви термостати и задвижки може би.
- така реализирана схемата има ли проблем за регулиране по температура
- диаметър на тръбите котел - колектор, щтрангове, до буфер и т.н.
Прикачен файл:
primerna shema.png
primerna shema.png (46.77 KиБ) Видяна 2187 пъти

Моля да ме извините, но не разбирам нищо от това и горното е резултат от наученото от въпросната тема ... затова и питам да няма груби грешки.
speka_rs - майстор
Колега според мен отдели си буфера и котела със една помпа. И след него вече си прави другите системи за подово за конвектори и никъде не виждам от къде е БГВ.
syncho - майстор
При положение, че наистина нищо не разбираш, а се самообучаваш от форум, в който абсолютно всеки може да напише каквото си иска, мислиш ли, че си заслужава да рискуваш цялата инсталация и една прилична сума пари, вместо да платиш на някой да ти изпроектира цялото това нещо за около 200лв? Да не говорим и за изгубеното време.
шоп - майстор
ср юни 05, 2019 12:59 pmspeka_rs написа:
Колега според мен отдели си буфера и котела със една помпа. И след него вече си прави другите системи за подово за конвектори

+1

Прочети темата за буфер. Има перфектна схема предоставена от Антон.

После със зонални помпи си захрани БГВ, радиатори, конвектори и чрез термосмесмесителен вентил и подовото.

Защо си решил да има и буфер към системата. Ако правилно си оразмериш котела спрямо топлозагубите 3 етажа подово със замазки си е една прилична акумулация за топлина.
steich - помощник
Да, прави сте. Нищо не разбирам и от буфери и не само ... и за да не измислям "топлата вода" ще хвана някой да ми сметне и направи проект ... изчаквам просто всичко да се изясни по проекта като изисквания за да може да се вземе всичко под внимание а не да се променя няколко пъти ... и докато чакам си размишлявам ... но по-добре да не се опитвам защото видно не ми се получава ... ;) .
шоп - майстор
ср юни 05, 2019 5:11 pmsteich написа:
просто всичко да се изясни по проекта като изисквания за да може да се вземе всичко под внимание а не да се променя няколко пъти ... и докато чакам си размишлявам ...
Правилно, за да не попаднеш на някой самозванец и некадърник трябва да си подготвен със заданието.
Често проекта е смешен и този, който задава проекта знае повече от взимащият парите:-)

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: