Най - вълнуващия въпрос зимно време.
чет юли 26, 2018 10:00 pmВичи написа:
Здрасти,
Тази, в която няма Al.
Здрасти Вичи
Аз за първи път влизам за какъвто и да е
Форум
Несъм запознат и с водно подово отопление
Но мисля да си направя такова
Та за това първо с тръбите защото май са най евтини
По кой критерий без AL ca по качествени по добри за водно подово
Вичи - специалист
Здрасти и добре дошъл,

Съветвам те да прочетеш повечко темата и ще се ориентираш за доста неща. Кои са правилните тръби е коментирано много. Така зададен въпроса, изглежда, че си отхвърлил всички други и се колебаеш между тези двете.
Rhnbkr - специалист
Как ми се иска да задам въпроса "Туй нящо ще работи ли?" И няколко специалиста да кажат да и пей сърце. Но няма да е така... Та..
Здравейте и от мен.
Първо искам да Ви кажа, че прочетох цялата тема от край до край може би два пъти.
Подовото ще се прави на пролет живот и здраве. Сметки за топлозагуби при -15грС около 5,5кВ
Апартамент 80 кв.м. изцяло южно изложение с добра изолация. Термопомпа най-вероятно правена, 6кВ въздух-вода. 5 кръга с една лира - общо 440м ф16 тръба (49л вода за тръбите + няколко литра около помпата с колекторите и лирата + 80л БГВ + буфер 120л).
Едно от неизвестните ми неща е буферът трябва ли да е със серпентина, трябва ли ми буфер въобще и ако "Да, трябва ти буфер" тогава колко литра да е?
Не държа на буфер но не ми и пречи да го вмъкна някъде в банята.

Схемата долу има кусури. Ще съм благодарен ако някой иска да помогне с отстраняване на грешките.
А - ТП
B - топлообменник фреон вода
C - циркулационна помпа - каква?
D - тройник с ел управление за БГВ
E - буфер 120л
F - бойлер 80л
G - колектори с помпа
H - стайни термостати
Има кой да ми направи инсталацията и момчето знае къде трябва да има разширителен съд, кранове, вентове и някои други работи. но не се заема да прави останалото на своя глава.
Попадна ми този колектор с пет кръга с дебитомери и ел задвижки и помпа с ръчни скорости :supz: ако мога така да се изразя. Удачно ли е да ги ползвам.
Прикачен файл:
ufh with thermostat TEST.jpg
ufh with thermostat TEST.jpg (90.72 KиБ) Видяна 2287 пъти
Прикачен файл:
emmeti manifold crop.jpg
Моля за помощ.

Прикачен файл

Webp.net-resizeimage.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Не разбрах момчето, което ще я прави какво знае и какво не знае, с какво се наема и с какво не се наема. Май само може да навива резби? По темата:
1. Няма такъв буфер 120л със серпентина
2. Тази схема най-вероятно няма да е подходяща за правена термопомпа, но не съм съвсем сигурен, защото не знам с какво управление ще е
3. Тази помпена група не се връзва с тази схема
4. Този бойлер изобщо не се връзва с тази схема, даже според мен не се връзва с каквато и схема да ползваш, но това си е лично мое мнение.
Това е, което се сещам на първа ръка, но сигурно далеч не е всичко. :)
Rhnbkr - специалист
Благодаря Ви, че сте си отделили от времето и сте си направили труда да пишете.
ср авг 01, 2018 1:32 amLazarGanev написа:
Не разбрах момчето, което ще я прави какво знае и какво не знае, с какво се наема и с какво не се наема. Май само може да навива резби?
Само резби навива вярно е. Ако има схеми работи по тях.
1. Тук има всичко. https://www.google.co.uk/search? https://www.google.co.uk/search?q=120l+ ... 8396083524
2. Препоръчайте ми схема, подходяща за правена ТП, моля. А може и схема за купена Altherma или Ecodan. Ще се радвам (защо да ме радвате :lol: )
3 За какво е тази помпена група? Може би е за газов бойлер...
4. 150л ли е удачно да се ползва?
Последна промяна от Rhnbkr на ср авг 01, 2018 10:01 pm, променено общо 2 пъти.
LazarGanev - "Велик майстор"
1. Не, няма, дай линк :wink:
2. Схеми много, трябва да се обсъждат с проектанта
3. Става за газов котел, но рядко се ползва. По-скоро за високотемпературен източник
4. По тази схема поне 300л, но не с правена ТП
Boyan - специалист
Здрасти Rhnbkr и добре дошъл във форума !
Схемата ти лесно може да стане функционална .
Едната задвижка е излишна и по-скоро може да пречи . Махни я от схемата .
Липсва разширителен съд , а ще си трябва . Добави един .
Помпената група ще стане каквато ти е нужна , ако извадиш помпата измежду колекторите , махнеш трипътният вентил и сложиш помпата последователно във веригата между буфера и връщащият колектор .
Буфера е излишно да е паралелен при тази ниска мощност .
Ако си навиеш тези 440 метра тръба не по на 100 и кусур метра на кръг а по на максимим 60 метра , ще ти станат повече кръгове , но системата ще е много по-ефективна .
Тогава ще можеш спокойно да минеш само с едната помпа и малък последователен буфер .
Ако ти е трудно да се ориентираш по моите обяснения , мога да ти ги нанеса като схема .
Rhnbkr - специалист
чет авг 02, 2018 3:53 pmBoyan написа:
Здрасти Rhnbkr и добре дошъл във форума !
Схемата ти лесно може да стане функционална .
Едната задвижка е излишна и по-скоро може да пречи . Махни я от схемата .
Липсва разширителен съд , а ще си трябва . Добави един .
Помпената група ще стане каквато ти е нужна , ако извадиш помпата измежду колекторите , махнеш трипътният вентил и сложиш помпата последователно във веригата между буфера и връщащият колектор .
Буфера е излишно да е паралелен при тази ниска мощност .
Ако си навиеш тези 440 метра тръба не по на 100 и кусур метра на кръг а по на максимим 60 метра , ще ти станат повече кръгове , но системата ще е много по-ефективна .
Тогава ще можеш спокойно да минеш само с едната помпа и малък последователен буфер .
Ако ти е трудно да се ориентираш по моите обяснения , мога да ти ги нанеса като схема .
Едната задвижка имаш предвид тази до помпата на схемата ли? Ако е тя и аз се чудех за нея.Много добре обяснено. Означава, че трябва да си преправя схемата с положените тръби, но тогава ще ми трябва колектор със седем порта :?
За сега работя по въпроса с управлението на правена ТП и ако успея да измисля или намеря някъде на готово бързо ще го споделя тук. Когато е само за отопление е лесно да се управлява. Но аз ми се иска и да има приоритет БГВ. Не съм сигурен дали да има и термостати, но ще пусна кабелите живот и здраве.

P.S. Не съм разбрал къде да сложа помпата,
P.S. 2 Не може ли да мине без буфер? Все пак машината е инверторна и ще успява да се справи с подаването на нужната температура. Може и да съм пропуснал, но Daikin Altherma и Mitsubishi Ecodan нямат буферни съдове за подовото. Както някой каза замаската е един голям буфер (при мен ще е около 5куб.м.) Пак казвам не съм против буфера, но и няма да се боря да го имам.

Прикачен файл

8-3-2018 10-22-05 PM.png
8-3-2018 10-22-05 PM.png (93.88 KиБ) Видяна 2128 пъти
Boyan - специалист
пет авг 03, 2018 10:36 pmRhnbkr написа:
P.S. Не съм разбрал къде да сложа помпата,
P.S. 2 Не може ли да мине без буфер? Все пак машината е инверторна и ще успява да се справи с подаването на нужната температура. Може и да съм пропуснал, но Daikin Altherma и Mitsubishi Ecodan нямат буферни съдове за подовото. Както някой каза замаската е един голям буфер (при мен ще е около 5куб.м.) Пак казвам не съм против буфера, но и няма да се боря да го имам.
Така е добре . Лесно се обяснява на умни хора :)
Така с една помпа е достатъчно коректно и мястото и е точно там .
Прав сте , че може и без буфер , когато сте само на подово .
Но пък може да си сложите един малък буфер преди помпата , за да нямате никакъв проблем с обезвъздушаването на системата .
Помпата засмуква от долу плътна вода а въздуха от системата изплува отгоре , където имате обезвъздушител.
Ако все още не е късно и можете да си скъсите кръговете , направете го . Няма да съжалявате !
Удвоеният брой , двойно по-къси кръгове ще ви осигури безпроблемен поток дори при малка циркулационна помпа като тази от помпената група .
Една задвижка може да обслужва 2 кръга , но е трудно да се реализира в готова малка колекторна кутия ...
Пои-лесно е както казахте да удължите колекторната кутия за седем порта.
filmatoplo - майстор
Обяснете малко за приоритетите -кога ще превключва на заряд бойлер и на каква температура .

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: