Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Последно ги купих от Термолукс .
syncho написа:
За вас най-изчистения и безболезнен вариант ще е термопомпа въздух-вода с вентилаторни конвектори. Така ще имате нискотемпературно отопление за зимата и охлаждане през лятото. Разбира се първоначалната инвестиция може да е малко по-голяма за термопомпата. Също проверете дали тръбите в замазката са ви положени с изолация или просто в гофре. Това е необходимо да се знае за охлаждането през лятото, защото ще се образува конденз, ако не са в изолация.
Здравейте,
В крайна сметка се отказах от рушене и полагане на подово. Сега съм се концентрирал върху 2 варианта:
1. Климатици. Имам всичко подготвено.
2. Термопомпа въздух-вода с вентилаторни конвектори. Този вариант го предпочитам, но лошото е че тръбите под замазката са ф16 и са само в гофре т.е. няма да стават за охлаждане. Въпросът ми е, дали ф16 е достатъчно, защото доколкото четох -не е? Някой пробвал ли е или просто така е по учебник?

Благодаря предварително!
шоп - майстор
xeac написа:
Въпросът ми е, дали ф16 е достатъчно, защото доколкото четох -не е? Някой пробвал ли е или просто така е по учебник?
Тръба ф16 може и да захрани конвектор, но няма кой да ти отговори със сигурност. Всичко зависи от конкретиката на ОИ, колко са дълги тръбите, колко и какви локални съпротивление, каква мощност за конвектори, с каква температура ще ги захранваш, дебит, делта Т и не на последно място с каква циркулационна помпа.

Общо взето тънки тръби=високо съпротивление=малък дебит=малка мощност=скъпа и мощна цирк.помпа и в крайна сметка недоволен потребител.
шоп написа:
xeac написа:
Въпросът ми е, дали ф16 е достатъчно, защото доколкото четох -не е? Някой пробвал ли е или просто така е по учебник?
Тръба ф16 може и да захрани конвектор, но няма кой да ти отговори със сигурност. Всичко зависи от конкретиката на ОИ, колко са дълги тръбите, колко и какви локални съпротивление, каква мощност за конвектори, с каква температура ще ги захранваш, дебит, делта Т и не на последно място с каква циркулационна помпа.

Общо взето тънки тръби=високо съпротивление=малък дебит=малка мощност=скъпа и мощна цирк.помпа и в крайна сметка недоволен потребител.
Благодаря за бързият отговор!
До колкото виждам в проектът, най-дългото трасе е 11,2 м, но за другите детайли не съм компетентен. Прикачвам го и ако някой може, нека каже предположенията му, дали ще мога да се отоплявам с термопомпа и тръби ф16.
благодаря!

Прикачен файл

plan_apart.jpg
Lomski - помощник
Здравеите. Да попитам при пелетен котел две помпи, комбинирано отопление-подово+радиатори. Ако подовото мине първо през боилера,ефекта дали ште е затопляне на бгв и вода с по ниска температура за тръбите. При 60 с''т.на изход на котела. :?
шоп - майстор
@Lomski, не си прави експерименти. Монтирай си термосмесителен вентил на подовото.

Иначе рискуваш след като бойлера се загрее до 55 градуса и няма консумация към подовото да се подава топлоносител с температура 55 градуса :shock:
syncho - майстор
А това ще се случи много бързо.
Lomski - помощник
Прикачен файл:
IMG-90ef7294680c35670bbd23834624686b-V.jpg
IMG-90ef7294680c35670bbd23834624686b-V.jpg (12.91 KиБ) Видяна 1980 пъти
...така по добре ли е .и ако го направя така каде се слага вентила. ..смесителния.
radius - майстор
Супер е... кат за теб.
0g0
Здравейте!
Въпросът ми е малко тъп и сигурно вече някой е питал, но не можах да намеря точно такъв казус,
Подът на кухнята ми беше с паркет. Само под уредите имаше мозайка. Пералнята изби, паркета се наду и сега си имам една "дупка" 2 на 3 метра, с дълбочина около 2-3 см.
Естествено, мисля да сложа гранитогрес навсякъде, но ми хрумна следната идея. Стария чугунен радиатор и без това ми пречи и ми вади очите. Не мога ли да навия една спирала в "дупката", да изхвърля радиатора и на негово място да вържа изводите на спиралата? След това замазка, гранитогрес и да си имам водно подово.
Какво мислите, реално изпълнима ли е идеята ми?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: