Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Точно така.
resistbody - майстор
Колко дебелина на изолацията под тръбите според вас е оптимална 5/8/10 ?? Аз съм заложил в идейния проект 10, но се чудя на 8 с повече замаска ??
radius - майстор
8 е екстра. Писал съм процентно какво се печели от дебелината и въобще не е линейна печалбата. Аз даже съм със 6 и не се оплаквам.
miroki - майстор
Тези панели май са някаква екзотика.
Една фирма намерих която предлага, не внася, а дистрибуторът им който внасял май, не знае за тях. Поне така ми каза по телефона.
Някой ако даде актуално инфо за тях, ще съм благодарен.
Гледам някои на дъски с дебело алуминиево фолио го правят.
Или да взема алуминиева ламарина и да режа огъвам.
https://aluplastic.bg/produkt/%d0%b3%d0 ... %bd%d0%b0/
шоп - майстор
Аз си ги правя сам от втора употреба печатарски плаки.
Не съм се ровил отдавна за цена, но бяха с цена 1,5-2лв от големите с размер около 70х90 см и дебелина 0.3мм
С нова ламарина ще ти излезе поне 3 пъти по-скъпо.
Hursa - майстор
Не е коректно, в случая, подобни пластини да се наричат отражателни (топлоотразителни), защото така заблуждава. Не тази способност се използва (в случая) - а относително много добрата "топлопроводимост" на алуминия. За отражаващата способност е достатъчно само повърхността да е отразяваща, т. е. би вършило работа само повърхностно покритие. В случая се търси топлопроводността, това по същество е топлопредаващо (топлоразпределително) ребро и за да върши функциите си (оптимално) е необходимо да има определена дебелина (за да може да отвежда и отдава топлинния поток получаван от тръбата на по-голяма повърхност на пода).
resistbody написа:
Колко дебелина на изолацията под тръбите според вас е оптимална 5/8/10 ??
Не може да се даде отговор на подобен въпрос. Оптимизацията е целева функция, трябва да се зададат целите.
(За едни оптимален ще е една дебелина, за други - друга. Зависи какво целят, какво желаят.)
miroki - майстор
Да, горе долу са толкова и сега.
За основа какво ползваш?
С OSB дали е удачно, да не вземам дъски?
Тънко отдолу и дебело нарязано захванато за него? И някаква изолация с голямо натоварване от долу.
nikolov333 - майстор
съб юни 19, 2021 5:08 pmHursa написа:
Не е коректно, в случая, подобни пластини да се наричат отражателни (топлоотразителни), защото така заблуждава. Не тази способност се използва (в случая) - а относително много добрата "топлопроводимост" на алуминия. За отражаващата способност е достатъчно само повърхността да е отразяваща, т. е. би вършило работа само повърхностно покритие. В случая се търси топлопроводността, това по същество е топлопредаващо (топлоразпределително) ребро и за да върши функциите си (оптимално) е необходимо да има определена дебелина (за да може да отвежда и отдава топлинния поток получаван от тръбата на по-голяма повърхност на пода).
resistbody написа:
Колко дебелина на изолацията под тръбите според вас е оптимална 5/8/10 ??
Не може да се даде отговор на подобен въпрос. Оптимизацията е целева функция, трябва да се зададат целите.
(За едни оптимален ще е една дебелина, за други - друга. Зависи какво целят, какво желаят.)
Абсолютно съм съгласен с това.. За мен понеже имам "студени крака" 10см е минимума..
Причината, да се ползват топлоизолационни материали, е да се сведе до минимум топлозагубата, като целта е комфорт и ниски разходи за енергия.
Баси, кък звучи!!! А колко е оптималното? От какво зависи? Климатичен пояс, в който е топлоизолираното нещо, какво ще съдържа то, изискваната температура........
Оптимизация, цели, тинтири-минтири. Да не сме няква академична общност, тука, че............

Резистора да слага максималното, което му е на джоб и възможно да се побере, освен ако отдолу няма други живущи. Дори при такава ситуация е добре да се изолира сносно, понеже в този свят нищо не е константа- отношения и обстоятелства се променят.
След като някакви инженери са изчислили, че повече от 30см за стени, са разхищение, повече от 10, максимум 15, на под не бих сложил. По скоро 10.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юни 19, 2021 7:05 pmnikolov333 написа:
За мен понеже имам "студени крака" 10см е минимума..
Не знам, може и да те разочаровам, ама истината е точно обратното на твоите очаквания - колкото повече е изолацията, толкова по-ниска температура на водата е достатъчна, което означава по-хладък под :cool:

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: