• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ror - специалист
а каква термопомпа ще взимаш и марка, че и аз се интересувам, ако е вода/вода(най-ефективни) може и с вентилаторни конвектори, най-лесни и ефтино излиза въздух/вода но с най-малък КОП
Чаро - Акълия
Сега видях...
За всяка стая отделен кръг- не са толкова големи стаите и ще се стигнат 100м. Обърни внимание че дължината на тръбата трява да не надвишава 90-100м от изхода до входа на колектора.
Двоина серпентина е най-лесно за навиване. Засечи метража на тръбата, върти и като стигнеш средата, почваш да развиваш. Температурата я регулираш с дебита и температурата на подаващата вода. Може да предвидиш и кабели за стайни термостати и задвижки при колекторите. Това обаче, ако нямаш голяма инерция. Друг вариянт е да вкараш тръба от подовото по стената, и да и сложиш радиаторен вентил с термоглава.Трябва да изолираш добре частта от тръбата която е в стената, за да не лъже термостата. По-евтин ама грозно и трудоемко.
Но пак да спомена, този начин за регулиране е ефекивен само ако нямаш голяма инерция на отоплението. Иначе ще имаш доста закъснение на регулирането.
Тани - модератор
Термопомпата ще е от Ерато - въздух/вода . Най мощната беше около 11,5 киловата . Идеята за регулирането ми е с трипътен вентил и задвижка , но си нямам идея как се свързват с терморегулатора и дали трябва някаква допълнителна електроника :? Ако знае някой линкове по темата? И съответно някакви ориентировъчни цени. А дали има смисъл от плавно регулиране или отворен/ затворен ще ми върши работа. Ей такива въпроси ме се въртят из главата и бих се радвал някой , който знае отговорите им да ги сподели тук. Мисля че темата ще е полезна и за други ентусиасти и ще разпространим идеята за водното подово като начин на отопление!
илко илиев - специалист
значи аз съм чувал че не трябва да е повече от 30-40-м.но за такива стаи като твоите ,ако го направиш на отделни кръгове за едната стая ще отиде около 25-30м. сторед мене.ако вземеш 16мм.тръба се гъне и се реди на около 25-30см.и сам сметни колко пъти ще можеш да я огънеш в стаята
илко илиев - специалист
забравих ако е по дълга оказвала някакво съпротивление на самата вода и на помпата.
ror - специалист
Тани написа:
Термопомпата ще е от Ерато - въздух/вода . Най мощната беше около 11,5 киловата .
а тези знаеш ли ги http://geotok-bg.com/indexFrames.htm
Чаро - Акълия
Термопомпата само към подовото ли ще я вържеш? Тя няма ли отделен модул за БГВ?
За какво ти е трипътния вентил? Каква е твоята идея за управление?

Колко струва ТП в Ерато? Колегата 2v6 си направи такава ТП за по-малко от 1500лв от стар климатик.

Иначе регулирането на стайната Т става от контролпанела на ТП. Или , ако има такава опция, от стаен термостат.
denuchi - специалист
я и аз да се включа тук. ТП има от 7 до 1000кв. че и нагоре. каква мощност те интересува да ти предложа някаква цена. какъв модел въздух-вода , вода-вода. ще има ли БГВ. ако имаш сондаж или ти се копае канал за монтиране на тръби ти препоръчвам вода-вода. а що се отнася до направата на самоделки моята е точно такава въздух вода плюс БГВ и е около 12кв. лятото пари за топла вода несам дал и стотинка. ако разполагаш с подходящо външно тяло може и направи си сам. цената ще се получи доста по ниска от готовите който се предлагат.
Тани - модератор
Знам ги почти всичките термопомпи , които се предлагат в България. Голямо търсене и звънене по телефони беше. Тази на Ерато струва около 2400 лева . Та за това съм се спрял на нея. Тръбата 16 мм вече е купена - 100 метра е топа . Мисля да я положа през около 10-12 см. и ще иде цялата . Даже мисля да пресметна точно колко трябва да е разстоянието между тръбите за да влезнат всичките 100 метра дори да е на 2 кръга . Регулиране от термопомпата е възможно само при един вариант - да използвам пълната мощност в едно единствено помещение , което е технически невъзможно в моя случай , така че го изключвам като възможност. При тази мощност задължително е да има доста голям буфер. Понеже ще имам няколко кръга в различни помещения ще е необходима помпа с голям дебит и ако сложа термоглави или клапани значи да намалявам дебита на системата с всеки затворен клапан , което ще довежда до покачване на налягането , увеличаване на скоростта на флуида през останалите отворени кръгове , което променя параметрите на системата .Освен това се товари помпата . Логичния избор в този случай ми се струват трипътните вентили , при които налягането остава почти константно дори флуида да преминава само през един от да речем петте кръга!
Колкото дължината на тръбата , понеже ще е доста изолирана температурите на входа и изхода ще са близки и няма да е необходима много голяма скорост на течността. По-ниската скорост поне според мен предполагат и по-малко съпротивление!

Не съм чел литература по темата и не съм си правил експерименти все още , а това са само предположения основаващи се на логиката. Логиката обаче работи с факти и аз предполагам че пропускам някои от тях , така че помагайте!



ПП докато съм писал :
denuchi написа:
я и аз да се включа тук. ТП има от 7 до 1000кв. че и нагоре. каква мощност те интересува да ти предложа някаква цена. какъв модел въздух-вода , вода-вода. ще има ли БГВ. ако имаш сондаж или ти се копае канал за монтиране на тръби ти препоръчвам вода-вода. а що се отнася до направата на самоделки моята е точно такава въздух вода плюс БГВ и е около 12кв. лятото пари за топла вода несам дал и стотинка. ако разполагаш с подходящо външно тяло може и направи си сам. цената ще се получи доста по ниска от готовите който се предлагат.

Колко ти излезе твоята?
denuchi - специалист
сега за цената на моята ли не повече от 400-500лв. е аз по това се занимавам по цял ден и всичко ми е по ръка.така че много е важно какво имаш и какво не. това с трипътният вентил е добре като идея регулирането ще е по меко и плавно, но ще трябва и неще което да управлява и него. има електронни помпи които сами ще се справят с регулирането на дебита така че това не е проблем. буфер, напор и всичко останало е чисто и просто малко сметки.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: