Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ahmakov - специалист
пон сеп 24, 2018 12:51 pmburd написа:
Точно това и исках да попитам. Така и ще направя, като над 10 градуса ще се гаси помпата му.
Ако не достига, защото нямам изолация- има радиатори с термоглави.
Иначе, за близо 60 квадрата, на 2 етажа се вкараха към 350метра овентропска тръба без вложка ф16, положена върху изолация на пода с дебелина 2 см. И кръговете са 5бр.

Като подкарам някой ден системата ще дам отзиви.
При тези условия, корекцията по външна температура е ненужна. Не ти достига топлинна мощност и няма какво да ограничаваш.
Ahmakov - специалист
съб сеп 15, 2018 7:07 pmLazarGanev написа:
Както винаги Boyan е изчерпателен и подробен. Само ще си позволя една корекция в условието на задачката - явно грешка от недоглеждане - няма как кръг с дължина 50м да отдава 1,5кВт топлина на пода, нормално се приема 70Вт/м2, или тези 50м ще отдадат 500Вт, ако са наредени нормално през 15см. От това следва, че нужният дебит е 3 пъти по-малък, но помпата 25/4 е пак неподходяща или "почти подходяща". Тоест тя ще е подходяща, ако смекчим малко това изискване за дТ=5 и се съгласим да е малко повече. От изчисленията се вижда, че за достигнем дТ-5 би била достатъчна помпа 25/6. Да си призная за подобни малки обекти аз също се доверявам на инстинкта си, подобно на шоп и filmatoplo, а не се заигравам с подобни изчисления. Инстиктивно и аз бих заложил на помпа 25/8, която ще има повече запас.
Да Boyan е изчерпателен и подробен, но крайно неточен.
Разгледайте графиката и преценете кое е по добре 25/4 или 25/6, да не говорим за 25/8.

Прикачен файл

RS 25 4.jpg
RS 25 4.jpg (42.53 KиБ) Видяна 2578 пъти
Boyan - специалист
Аз мога да бъда и доста по-подробен , но това само би разводнило темата :)
Така че ще отговоря на кратко , като отбелязвам какви са доводите ми при вземане на конкретните стойности :

Специфичният топлинен капацитет на различните марки бетони варира в широки граници .
Приемам , че Валери Найденов използва така нареченият „обикновен бетон (от 2200 до 2500 kg/m3 )”, за който специфичният топлинен капацитет е около 990j/kg.k или 2300kj/m3.k .
Неговата цел е да ползва подовата плоча като термоакумулатор .

Лазар Ганев много правилно изтъкна какво е нормалното топлоотдаване на 1м2 подово отопление а именно около 70 вата . Или за цялата площ на Валери Найденов 75м2 това прави 5,25 киловата на час или приблизително 122 киловатчаса на денонощие .
Винаги обичам да изчислявам „на макс“ , а ако стане с по-малко толкова по-добре .
За да имаме разумно според мен време на „зареждане“ на акумулатора от 8 часа и последващо 16 часово отдаване на топлина , получавам мощност на камината 15 киловата . За да използвам пълноценно акумулатора, приемам делта 5 градуса , поради съображението , което изтъкна колегата Филматопло . От тук получавам 260 литра на час циркулация през всеки кръг или 2,6м3 на час докато гори камината .
Способен ли е акумулатора на Валери Найденов да натрупа достатъчно количество топлина ? - Да .

При неговите 12,75 кубични метра бетон със специфичен топлинен капацитет 2300kj/m3.k за 15 градуса повишаване на температурата на плочата получаваме 12.75х2300х15=439875 kj .
Което превърнато в киловатчасове прави 439875х0,00027778= 122,188 киловатчаса .
Това разделено на 15 (приетите от мен киловати топлинна мощност, вкарвани от камината в плочата на всеки час ) ни дава 8,145 часа активно горене на камината .

Всъщност чисто теоретичната сметка е по-сложна . В нея трябва да се интегрира например топлоотдаването на акумулатора по време на заряд , да се изчисли термопреноса в бетона и още много други фактори .
Но в крайна сметка при една любителска инсталация е добре да се смята със запас , за да няма разочаровани в последствие .

Сега вече идва въпроса , който е дискутиран хиляди пъти :
Добре ли е да се запусне камина директно към подовото ?
Моето мнение , а и на повечето инсталатори е категорично не !!!
Съображенията са дъвкани и предъвквани в стотици теми .

И тук се цитират термостатичният вентил Valtek MR01и помпа wilo Star RS 25/4 .
Хората с повече практика интуитивно усещат , че помпата е малка за конкретното питане на Найденов . Но това не е точно интуиция . Просто се нарича натрупан опит .

Прикачен файл:
Пропускливост.jpg
Пропускливост.jpg (100.2 KиБ) Видяна 2532 пъти



Отчитайки неговата графика на пропускливост и направените по-рано сметки за хидравличното съпротивление на инсталацията , препоръчвам помпа с напор 8 метра .


Прикачен файл:
32-80.JPG
32-80.JPG (94.79 KиБ) Видяна 2532 пъти


И все пак може ли да се използва по-малка помпа ?
Да! С внимателно изградена инсталация и подбор на друг вентил с по-добра пропускливост .
Ahmakov - специалист
вт сеп 25, 2018 7:38 amBoyan написа:
Аз мога да бъда и доста по-подробен , но това само би разводнило темата :)
Така че ще отговоря на кратко , като отбелязвам какви са доводите ми при вземане на конкретните стойности :

Специфичният топлинен капацитет на различните марки бетони варира в широки граници .
Приемам , че Валери Найденов използва така нареченият „обикновен бетон (от 2200 до 2500 kg/m3 )”, за който специфичният топлинен капацитет е около 990j/kg.k или 2300kj/m3.k .
Неговата цел е да ползва подовата плоча като термоакумулатор .

Лазар Ганев много правилно изтъкна какво е нормалното топлоотдаване на 1м2 подово отопление а именно около 70 вата . Или за цялата площ на Валери Найденов 75м2 това прави 5,25 киловата на час или приблизително 122 киловатчаса на денонощие .
Винаги обичам да изчислявам „на макс“ , а ако стане с по-малко толкова по-добре .
За да имаме разумно според мен време на „зареждане“ на акумулатора от 8 часа и последващо 16 часово отдаване на топлина , получавам мощност на камината 15 киловата . За да използвам пълноценно акумулатора, приемам делта 5 градуса , поради съображението , което изтъкна колегата Филматопло . От тук получавам 260 литра на час циркулация през всеки кръг или 2,6м3 на час докато гори камината .
Способен ли е акумулатора на Валери Найденов да натрупа достатъчно количество топлина ? - Да .

При неговите 12,75 кубични метра бетон със специфичен топлинен капацитет 2300kj/m3.k за 15 градуса повишаване на температурата на плочата получаваме 12.75х2300х15=439875 kj .
Което превърнато в киловатчасове прави 439875х0,00027778= 122,188 киловатчаса .
Това разделено на 15 (приетите от мен киловати топлинна мощност, вкарвани от камината в плочата на всеки час ) ни дава 8,145 часа активно горене на камината .

Всъщност чисто теоретичната сметка е по-сложна . В нея трябва да се интегрира например топлоотдаването на акумулатора по време на заряд , да се изчисли термопреноса в бетона и още много други фактори .
Но в крайна сметка при една любителска инсталация е добре да се смята със запас , за да няма разочаровани в последствие .

Сега вече идва въпроса , който е дискутиран хиляди пъти :
Добре ли е да се запусне камина директно към подовото ?
Моето мнение , а и на повечето инсталатори е категорично не !!!
Съображенията са дъвкани и предъвквани в стотици теми .

И тук се цитират термостатичният вентил Valtek MR01и помпа wilo Star RS 25/4 .
Хората с повече практика интуитивно усещат , че помпата е малка за конкретното питане на Найденов . Но това не е точно интуиция . Просто се нарича натрупан опит .


Пропускливост.jpg




Отчитайки неговата графика на пропускливост и направените по-рано сметки за хидравличното съпротивление на инсталацията , препоръчвам помпа с напор 8 метра .



32-80.JPG



И все пак може ли да се използва по-малка помпа ?
Да! С внимателно изградена инсталация и подбор на друг вентил с по-добра пропускливост .
Е не, това не може да е вярно. А Маги виждала ли ги е тези сметки?
radius - майстор
Нужен ли е цитат на последното дълго мнение?! Имайте малко милост и без това темата е обширна.
Може би не знаеш, долу има бутон Post reply.
Ahmakov - специалист
Нужно е. Това трябва да остане, за да се чете и да се знае, как не се правят нещата.
На мен ми е по-интересно, защо няма реакции, когато се пишат глупости, а има когато се цитират.

Приемам условно 15 kw :weedman: .
При 10 кръга имаме 1,5 киловата на кръг с дължина 50 метра :weedman: .
За да получим делта 5 градуса ни е нужен поток 260 литра на час през всеки кръг :weedman: .
За цялото подово имаме 2,6 кубически метра на час .
При този поток хидравличното съпротивление на кръг от тръба Ф16Х2 е 35 - 50 килопаскала :weedman: , в зависимост от начина на навиване .


От графиката е видно, че за ф16х2 и дебит 260l/h само хидравличните загуби са 58mmH2O/m. За 50m това са 2900mmH2O=2,9mH2O /569,2 Pa/m, за 50m съответно 28460Pa=284,60kPa/...

И тук се цитират термостатичният вентил Valtek MR01и помпа wilo Star RS 25/4 .


Цитирания термостатичният вентил Valtek MR01 при дебит 860l/h - 7kPa.
Помпа Wilo Star RS 25/4 погледни предната графика. Червената линия дебелата, е характеристика на тръбната система, 862l/h и загуби 2,283m.
Зелената точка, е работната точка на Wilo Star RS 25/4, осигурява дебит малко над 1000l/h при загуби 2,95m.
Синята точка е на Wilo Star RS 25/6, осигурява дебит малко над 1300l/h при загуби 4,80m.
Коя помпа е по-подходяща?

Хората с повече практика интуитивно усещат , че помпата е малка за конкретното питане на Найденов . Но това не е точно интуиция . Просто се нарича натрупан опит .
Дет се вика :Да ви пикам на практиката, интуицията и натрупания опит.

Прикачен файл

20180930.gif
20180930.gif (89.33 KиБ) Видяна 2315 пъти
Boyan - специалист
нед сеп 30, 2018 7:30 pmAhmakov написа:
Дет се вика :Да ви пикам на практиката, интуицията и натрупания опит.
Ахмаков , когато обиждаш се усещаш някак си по-сигурен ли ? Това прави ли те по-прав ?
gnt69 - майстор
нед сеп 30, 2018 10:00 pmBoyan написа:
нед сеп 30, 2018 7:30 pmAhmakov написа:
Дет се вика :Да ви пикам на практиката, интуицията и натрупания опит.
Ахмаков , когато обиждаш се усещаш някак си по-сигурен ли ? Това прави ли те по-прав ?
Остави го бодил. :partyman:

Иначе за Boyan =D> . Винаги точен. :supz:
Ahmakov - специалист
Откога, да ти кажат истината в очите, се приема за обида?
Като не можеш да изчислиш, погледни какво препоръчват производителите. И то за кръгове от 120m...
А някой, "питал" ли е тази тръба, дали ще може да "пробута" на бетона тези 439875kJ за 8h?
A бетона, дали ще е навит, да ги "поеме" за това време?
нед сеп 09, 2018 9:27 pmВалери Найденов написа:
Не мислех да го ограничавам с термостатичен вентил, защото плочата ще е акумолатор на топлина и на дали ще я загрея над 22 градуса с един наръчник дърва...
Какво иска Валери Найденов, какво му предлага "винаги точният" :lol: :lol: :lol:
Важното е "баламите" да са щастливи, че сметките са точни...
gnt69 това твоето, не го разбрах много. Аз съм бодил,т.е. нещо остро. Твоите претенций са, че си нещо обратно на остро ли? После да не излезне, че аз те обиждам :wink: :?

Прикачен файл

201810131424.jpg
201810131424.jpg (29 KиБ) Видяна 2120 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
Ахмаков, каква трябва да е тръбата, за да е достатъчна предложената в таблица помпа, някъде пише ли?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: