Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jekasus - майстор
bp409 написа:
ще съм благодарен някой ако може да ми отговори на следния въпрос
Ще го кажа просто -
вариант 1 - махаме замазката изцяло/много рядко виждам добра,здрава,качествена и равна такава/.
Вариант 2 - тръбите отгоре замазката и повърхностна замазка по тях, реално качествено ще стане само с саморазливни, само с цимент и пясък няма как да стане... Може, но е прекалено трудно, като качество.
Вариант 3 - канали с каналорезачка - замазката е със сигурност е армирана, проблеми са сигурни при прерязване на мрежата.
И трите варианта са скъпи...
Аз бих избрал първия...
шоп - майстор
@bp409, ако си чел цялата тема би трябвало да знаеш какви водни подови прават във Финландия и Русия. Повдигането на пода е 25-30мм. Няма мокри процеси.

Снимките са от руски форум и не препоръчвам ПДЧ за пода. Аз лично използвам 1 во качество сухи калибрирани чамови дъски дебели 25мм. Ширина 10-15-20 см според стъпката.

Някой го правят и с гипскартон или гипс фазер.

Прикачен файл

DSC_0211.JPG
DSC_0211.JPG (82.66 KиБ) Видяна 3267 пъти

Прикачен файл

5555.jpg
5555.jpg (90.42 KиБ) Видяна 3267 пъти

Прикачен файл

4444.jpg
4444.jpg (73.46 KиБ) Видяна 3267 пъти

Прикачен файл

2222.jpg
2222.jpg (75.46 KиБ) Видяна 3267 пъти

Прикачен файл

3333.jpg
3333.jpg (70.66 KиБ) Видяна 3267 пъти
Благодаря ви за отговорите!
Признавам стигнах до към 30та стр. и ми дойде много отсяването на полезното от плявата, но ще продължавам.
Иначе това с гипскартона ми хареса повече като идея в сравнение със стандартна замазка при положение , че сегашната ми изглежда прилично равна. По груби сметки сухото изпълнение ми излиза една идея по-евтино от мокрото. Остава да почета да видя някакви други подводни камъни има ли, освен може би малко по-ниска ефективност.
шоп - майстор
Масово се ползва гипс картон, но аз някакси му нямам доверие. Бих ти препоръчал да си нарежеш ивици от гипс фазер или плочи на циментова основа. Лепиш на кръст два слоя по 12мм, слагаш и рапиди. Полагаш тръбата и заливаш каналите с еластично флексово лепило. Някой шпакловат всичко с мрежа.

Относно ефективността, ако използваш алуминиеви пластини топлоотдаването се повишава, ефекта на зебрата намалява. Съответно стъпката при полагане на тръбата може да се увеличи. Икономисва се от тръба и хидравлични загуби ( респективно минаваме на по-евтина и икономична помпа)
Имам едно таванско помещение към 25м2 с ал.пластини и над тях ламинат. И при 30 градуса подаване на топлоносителя е топло в стаята.

има десетки теми с фотоотчети във forumhause.ru. При сухо строителство има вариант и директно два слоя гипсфазер на кръст. Получава се сух под с водно подово.

Избери си най-удачният за теб

Прикачен файл

IMG_0270.JPG

Прикачен файл

IMG_0266.JPG

Прикачен файл

IMG_0209.JPG

Прикачен файл

IMG_0124.jpg

Прикачен файл

IMG_0122.jpg
filmatoplo - майстор
Нещо като.

Прикачен файл

Теплый-пол-водяной.jpg
Здравейте!
Моля за мнение, каква комсумация "kw" приблизително има 170 метра 16мм. тръба заложена като водно подово отопление! Благодаря предварително!
Здравейте,

Изчетох доста материал и придобих основна представа, колкото да се опитам да си задам въпросите правилно. Както се досещате, не съм специалист в областта и затова искам да се информирам преди да започна ремонта и да попадна в некомпетентни ръце.

Апартаментът е ново строителство на партерен етаж, над подземните гаражи. Застроена площ 100кв.м. Искам да отоплявам около 35 кв. хол с кухненски бокс с водно подово отопление и паркет масив над него. Подовото също искам да топли коридор ~6 кв.м и баня и wc също около 6 кв.м с гранитогрес отгоре. Отделно от подовото искам да подгрявам лира и бойлер, както и две спални по 14кв.м., които ще са с мокетни настилки и доколкото разбрах, подовото не е добър вариант, така че не знам какво е добре в случая. Не малка подробност е, че апартаментът има замазка и прекарани ПВЦ тръби под нея до всяка стая. Всички тръби се събират в едно килерче. Има изкарани тръби и извън апартамента, предполагам за външно тяло.
Въпросите са ми:
- Какво отопление, според вас е най-подходящо за моят случай? Газ няма и гледам да избягам от духащите климатици.
- Заслужава ли си инвестицията за термопомпа (въздух-вода), къртене на съществуващата замазка, полагане на тръби , при положение че апартаментът е подготвен за друг тип отопление?
- Може ли да се изгради водно подово директно върху замазката и колко ще повдигне нивото?
- До колкото разбрах,ефектът от ТП идва при нискотемпературно отопление. В такъв случай как да затопля спалните, бойлерът и лирата?
- Ако се изпълни с ТП, съответно лятото може ли и как ще се охлажда апартаментът?

Зная, че доста от темите са дискутирани, но искам да представя специфичният случай.
Благодаря предварително за помоща!
syncho - майстор
За вас най-изчистения и безболезнен вариант ще е термопомпа въздух-вода с вентилаторни конвектори. Така ще имате нискотемпературно отопление за зимата и охлаждане през лятото. Разбира се първоначалната инвестиция може да е малко по-голяма за термопомпата. Също проверете дали тръбите в замазката са ви положени с изолация или просто в гофре. Това е необходимо да се знае за охлаждането през лятото, защото ще се образува конденз, ако не са в изолация.

В противен случай трябва да се надигне нивото с около 8см още, което не знам дали ще ви позволи дограми и т.н. Другия вариант е да се изкърти цялата налична замазка и тогава да се прави подово, но това е доста главоболия и пак не е ясно колко е дебела наличната замазка и колко височина ще спестите от това. Другия момент е, че естествения паркет е добър изолатор и не се препоръчва да се комбинира с подово. Най-тежкия възможен вариант за покритие от гледна точка на изолационни качества е с ламинат не по-дебел от 1см.
radius - майстор
Ще има вятър обаче от тия конвектори...нали автора не иска. Но то на тази фаза вече не остават варианти.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: