Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho написа:
За вас най-изчистения и безболезнен вариант ще е термопомпа въздух-вода с вентилаторни конвектори. Така ще имате нискотемпературно отопление за зимата и охлаждане през лятото. Разбира се първоначалната инвестиция може да е малко по-голяма за термопомпата. Също проверете дали тръбите в замазката са ви положени с изолация или просто в гофре. Това е необходимо да се знае за охлаждането през лятото, защото ще се образува конденз, ако не са в изолация.

В противен случай трябва да се надигне нивото с около 8см още, което не знам дали ще ви позволи дограми и т.н. Другия вариант е да се изкърти цялата налична замазка и тогава да се прави подово, но това е доста главоболия и пак не е ясно колко е дебела наличната замазка и колко височина ще спестите от това. Другия момент е, че естествения паркет е добър изолатор и не се препоръчва да се комбинира с подово. Най-тежкия възможен вариант за покритие от гледна точка на изолационни качества е с ламинат не по-дебел от 1см.
Благодаря Ви за компетентният отговор!
След още малко четене, стигнах до извода, че действително термопомпата ще е най-добрият вариант в случаят. И тъй като избягвам всячески къртенето на съществуващата замазка, обмислям варианта за сухо изпълнение(както е описано по-горе) на подовото директно върху замазката, но виждам и доста противоречиви мнения.
Иначе съм объркал терминологията в предишният пост: Искам да сложа трислоен паркет, а не "масив" върху водното подово и повечето производители "уж" го приемат като вариант, при определени условия.

Ще се радвам, ако някой сподели впечатления!
А как по-точно се изпълнява охлаждането? - изстудява се водата в тръбите от термопомпата ли? :? Също и подгряването на вода за битови нужди не ми е ясно. Тя трябва да е доста по-топла от 30 градуса. Всичко това термопомпата ли може да го прави или са нужни допълнителни елементи?

Благодаря още веднъж!
поздрави
шоп - майстор
xeac написа:
Също и подгряването на вода за битови нужди не ми е ясно. Тя трябва да е доста по-топла от 30 градуса. Всичко това термопомпата ли може да го прави или са нужни допълнителни елементи?
Ако помпата ти е самоделна се слага един предкондензатор с мощност 1/10 от основният и ще имаш 60-70 градуса топла вода.

Ако ТП е купешка трябва да има модул за БГВ. Прочети из темите за ТП
Успехи
kmeta1982 - напреднал
Здравейте, колеги!
Някой знае ли от къде мога да си намеря колектор за подово.Трябва ми с 4 извода. Приемам и предложения втора употреба, може и цяла група (с термостатичен вентил и т.н.)
kistbam - специалист
kmeta1982 написа:
Здравейте, колеги!
Някой знае ли от къде мога да си намеря колектор за подово.Трябва ми с 4 извода. Приемам и предложения втора употреба, може и цяла група (с термостатичен вентил и т.н.)
Моя го сглобих с части от от http://www.sofiterm.com/front/index.php
kmeta1982 - напреднал
Може ли малко по подробно. Какви части точно купи и колко ти излезна всичко? Че ме страх да тегля чертата :lol:
radius - майстор
Колектор за подово без дебитомери е като жена без цици - все ще имаш гадното усещане, че нещо ти липсва. С което искам да насоча вниманието ти към готовите решения.
mindless - специалист
хеас,
като чета за случая ти си мисля, че далеч по-добре е да си направиш отоплението/охлаждането в стените или тавана. Ти вече с готова замазка и стоя трислоен паркет малко ми се вижда доста зор за това подово.

Относно пускането на тръби в тавана или в стените погледни из интернет има доста инфо. Ако ползваш готови плоскости с вградени тръби ще ти излезе доста скъпо като цяло, но според мен една 3см мазилка по стенине няма да те събори, особено като чета, че имаш намерение да махаш замазката.

Друго предимство в този случай е, че охлаждането през стените или тавана е по-конфортно.
Иначе да, охлаждането става чрез изстудяването на вода от термопомпата, която тече после през стените. Тук обаче трябва да се отблежи, че съществува сериозен риск от конденз в някои ситуации.
Има системи, които следят температура и влажност или по-точно точката на оросяване, за да контролират този процес, но като цяло това най-добре става при контролирана вентилация. Защото няма система, която да може да ти реагира, ако парата от банята директно влезе в някоя от спалните и влажноста на въздуха се повиши рязко с 20-30%. В този случай конденза е задължителен и ако е на пода е доста по-неприятно.

Добре е да има опция за охлаждане, но преди всичко най-добре е да се вземат мерки, които да спомогна за намаляването на неговата нужда. Щори, сеници вентилация и т.н. Активното охлаждане трябва да се намали максимално, това все пак спестява и разходи..
Друго, което мога да кажа в тази връзка е, че за да се намали риска от конденз най-добре е охлаждането да става със сравнително висока температура на водата 18-20° например, но за да бъде ефективно подобно охлаждане се изисква голям обем на топлоносителя т.е. система с повече тръби или по-голяма циркулация или и двете.

За подгряването на вода за битови нужди не бери грижа. Всяка качествена термопомпа въздух/вода има режим за затопляне на БГВ поне до 55°, добре е все пак да се предвиди и електрически нагревател в бойлера, за евнтуалната борба с легионелата.
xeac написа:
syncho написа:
За вас най-изчистения и безболезнен вариант ще е термопомпа въздух-вода с вентилаторни конвектори. Така ще имате нискотемпературно отопление за зимата и охлаждане през лятото. Разбира се първоначалната инвестиция може да е малко по-голяма за термопомпата. Също проверете дали тръбите в замазката са ви положени с изолация или просто в гофре. Това е необходимо да се знае за охлаждането през лятото, защото ще се образува конденз, ако не са в изолация.

В противен случай трябва да се надигне нивото с около 8см още, което не знам дали ще ви позволи дограми и т.н. Другия вариант е да се изкърти цялата налична замазка и тогава да се прави подово, но това е доста главоболия и пак не е ясно колко е дебела наличната замазка и колко височина ще спестите от това. Другия момент е, че естествения паркет е добър изолатор и не се препоръчва да се комбинира с подово. Най-тежкия възможен вариант за покритие от гледна точка на изолационни качества е с ламинат не по-дебел от 1см.
Благодаря Ви за компетентният отговор!
След още малко четене, стигнах до извода, че действително термопомпата ще е най-добрият вариант в случаят. И тъй като избягвам всячески къртенето на съществуващата замазка, обмислям варианта за сухо изпълнение(както е описано по-горе) на подовото директно върху замазката, но виждам и доста противоречиви мнения.
Иначе съм объркал терминологията в предишният пост: Искам да сложа трислоен паркет, а не "масив" върху водното подово и повечето производители "уж" го приемат като вариант, при определени условия.

Ще се радвам, ако някой сподели впечатления!
А как по-точно се изпълнява охлаждането? - изстудява се водата в тръбите от термопомпата ли? :? Също и подгряването на вода за битови нужди не ми е ясно. Тя трябва да е доста по-топла от 30 градуса. Всичко това термопомпата ли може да го прави или са нужни допълнителни елементи?

Благодаря още веднъж!
поздрави
LazarGanev - "Велик майстор"
mindless написа:
За подгряването на вода за битови нужди не бери грижа. Всяка качествена термопомпа въздух/вода има режим за затопляне на БГВ поне до 55°, добре е все пак да се предвиди и електрически нагревател в бойлера, за евнтуалната борба с легионелата.
Аз пак ще кажа, че БГВ е най-голямата грижа при термопомпата. Съжалявам, че се налага да повтаряме едни и същи неща през определен брой страници. :)
kmeta1982 - напреднал
radius написа:
Колектор за подово без дебитомери е като жена без цици - все ще имаш гадното усещане, че нещо ти липсва. С което искам да насоча вниманието ти към готовите решения.
Именно за тези готови решения питам аз. Ако някой може по конкретно да даде пример би ми било много полезно като инфо. Какво точно да закупя и от къде е най-изгодно. В момента съм с радиатори, но имам и пуснати тръби в замазката, които идват до колекторите за радиаторите, които смятам да надградя понеже имам мощност. Колекторите за радиаторите са 1 1/4'
radius - майстор
Ами аз съм с Oventrop по препоръка на преждеговорящия и не съжалявам. Нямам поглед върху други марки, но дебитомерите са ми от голяма полза да си балансирам системата.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: