Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Niki72 - специалист
ср апр 19, 2023 11:59 amLazarGanev написа:
Как така се повреждала помпата от спиране, това са глупости? Стайни термостати в спалните командват задвижките за тези кръгове, а стаен термостат в хола командва помпата. Друг начин е със специална "шина", към която се връзват термостатите и задвижките, но тогава трябва да има навсякъде и се оскъпява доста и излишно, според мен
Значи от дневната със същия тип кабелен стаен електронен термостат като вместо задвижка се връзва помпата ли? Помпите, които съм виждал имат само един захранващ трижилен кабел. Трябва ли някакво друго устройство? Като достигне зададената температура в дневната термостата ще изключи помпата, а в другите стаи не спира ли циркулацията?
LazarGanev - "Велик майстор"
В кои други стаи? В спалните преди това са затворили задвижките, бани и др. стаи спират да се отопляват заедно с хола, какъв е проблема?
Niki72 - специалист
ср апр 19, 2023 12:48 pmLazarGanev написа:
В кои други стаи? В спалните преди това са затворили задвижките, бани и др. стаи спират да се отопляват заедно с хола, какъв е проблема?
Няма проблем, просто питам дали правилно съм разбрал-помпата се свързва вместо задвижка на термостата на дневната. В спалните принципно се държи малко по-ниска температура и е логично първо там да е са затворили задвижките (NO задвижки) и когато в дневната се достигне зададената температура спира помпата-термостатите също са NO. Дали един термостат може да управлява едновременно задвижки и помпа-примерно помпата е спряла от термостата в дневната,а от термостата в спалнята се подаде малко по-висока температура?
syncho - майстор
ср апр 19, 2023 11:59 amLazarGanev написа:
Как така се повреждала помпата от спиране, това са глупости? Стайни термостати в спалните командват задвижките за тези кръгове, а стаен термостат в хола командва помпата. Друг начин е със специална "шина", към която се връзват термостатите и задвижките, но тогава трябва да има навсякъде и се оскъпява доста и излишно, според мен
Колко пък да се оскъпява? Една шина с модулите е към 200лв. Предимството да можеш да управляваш всеки един кръг и всеки един термостат да подава сигнал към съответните кръгове и източника заслужава дори много повече. Да не говорим и за икономиите и комфорта, които се постигат допълнително с това. Да не говорим, че ако е със смесителна група и без задвижки, помпата на основния източник успява да пробута през "спрялата" помпа на смесителната група и реално не се получава необходимото регулиране.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср апр 26, 2023 9:26 amsyncho написа:
Колко пък да се оскъпява? Една шина с модулите е към 200лв.
Има и по двеста, има и много по-скъпи, зависи от марката. Но то оскъпяването не е само от шината. Един термостат управлява средно две задвижки, а цената на термопстат със задвижките е минимум 200лв. Ако спестиш 4 термостат + задвижки + шината правят 1000лв - за един е много, за друг е малко. За спалните е добре да имат отделна регулация, ама какъв е проблема останалите помещения да имат обща регулация. Основната помпа въртяла през кръговете - де да можеше, щяхме да икономисаме 300-400лв за помпа за подово :) . Ам в крайна сметка един общ стаен термостат в хола може да управлява освен помпата и един зонов вентил, нали? :cool:
syncho - майстор
LazarGanev написа:
Основната помпа въртяла през кръговете - де да можеше, щяхме да икономисаме 300-400лв за помпа за подово :) . Ам в крайна сметка един общ стаен термостат в хола може да управлява освен помпата и един зонов вентил, нали? :cool:
Аз съм го виждал с очите си това как става и то не веднъж и два пъти. Да, дебитът е доста по-слаб, но си го има. Не съм фен на общите работи. Имаше един такъв режим с общи работи и никак не ми допада. Предпочитам контролът да е в мен. Така топлина ще има само там, където е необходима, когато е необходима, а не да ми трябва да стопля хола, ама в същото време да топля и още 2-3 помещения, които не се ползват.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет апр 27, 2023 9:20 amsyncho написа:
Предпочитам контролът да е в мен. Така топлина ще има само там, където е необходима, когато е необходима, а не да ми трябва да стопля хола, ама в същото време да топля и още 2-3 помещения, които не се ползват.
Важното е контролът да не се превръща в самоцел. Да, сега има толкова и технологии, че всякакър контрол е възможен, но дали е необходим?
1. Подовото отопление е инертно и колкото по-изолирано е жилището (а напоследък жилищата са все по-добре изолирани), толкова по-бавно пада температурата и толкова по-трудно е в една стая да се постигнат големи разлики в различни часове на денонощието - температурата паса с градус-градус и половина за денонощие, което обезсмисля програматора.
2. Няма как човек да живее само в хола - дори човек да живее сам е необходимо да топли тоалет, баня, коридори, спалня. Може да е свикнал да спи на хладно, затова в спалнята задължително трябва да има отделен контрол. Ако има и други помещения, които няма да се ползват - там също е добре да има отделен контрол
3. Ако подовото е с газов котел или пелетна камина, без буфер, то не е подходящо котелът да работи само за един кръг или една стая, защото ще започне да цикли вкл/изкл, затова в такива случаи колкото по-малко стаи са индивидуален контрол, толкова по-добре за котела/камината. Лично аз 8-9 години съм с подово, имам пуснати кабели за стайни термостати, но не намирам нужда да ги слагам. Настроил съм си дебитомерите така, че подовото да работи постоянно навсякъде, но с различен дебит, така че да е топло където колкото искам. Единствената регулация, която правя е на десетина дни да мърда нагоре или надолу температурата на водата, тъй като Двете термопомпи, които съм ползва досега (една правена и една най-евтина китайска), нямат възможност за работа по външна температурна крива. Сега пак сменям ТП, новата вече има много повече възможности, така и тази грижа ще ми отпадне. Не че не съм доволен от последната, но я заменям за да мога да пробвам и други марки и модели.
Особено по т.2, съм напълно съгласен.
Повече от 2г живея сам, за доро или зло.
Бившата няколко пъти ми е казвала- оптимизирай си отоплението!
Ползвам 50м2- спалня, коридори, баня и кухня, която е и всекидневна.
През това време съм преценил, че отоплението не трябва да се спира, независимо от източника.
Малко хора имат буфер, на твърдогоривната си инсталация, който да изглади нещата, а ако спирам и пускам циклично отоплението, пелетарника ще заприлича на цветомузика, както казваше Филма.
С климатици или ТП би било същото. При последната буферите са със символичен обем.
Спре ли някъде отоплението, когато някъде ми потрябва топлина нещата се случват ударно.
Знаем, че всеки студен старт, на коя да е машина, е най пагубен за ресурсът ѝ. Та, което съм спестил от отопление, по късно го давам за ремонт или нова машина.
През тези 2г ползвам 2 климатика, които се включват в началото на сезона, та до краят му си седят така.
Имам изоляция, но не е на ниво. Ако пък я направя някой ден, на климите ще им се завие свят да он- офят. По малки от 7ци няма, да му се невиди!
syncho - майстор
LazarGanev написа:
Важното е контролът да не се превръща в самоцел. Да, сега има толкова и технологии, че всякакър контрол е възможен, но дали е необходим?
Давам пример от реалния живот. Нашата сграда е добре изолирана, използваме термопомпа и газов котел в хибриден режим, имаме подово и конвектори.

В началото нямаше никакъв контрол - нямаше задвижки по колекторите и термостати. Регулираха се само с дебитите и температурите на източника с компенсация по външна температура. Регулираш, настройваш, температурата играе постоянно и си ангажиран.

След това наслагахме термостати, задвижки, датчици за температура и влага и допълнителни управления. Всичко вкарахме в една централизирана система за контрол. Така си направихме и хибридна система, вземаща предвид реалната моментна цена на тока от борсата, цената на газа, който сме заредили, реалната моментна ефективност на термопомпата и ефективността на котела разбира се.

Резултатът от всичко това е закована температура във всяко едно помещение с допустимо отклонение от +/-0,1С, контролиране на влагата в помещенията, възможност за подаване на охлаждане към подовото без да се образува конденз в помещенията, автоматично регулиране на подаващата температура на топло/студо носителя, автоматично превключване на топлоизточниците, много висока степен на комфорт и не на последно място около 30% намаляване на консумираната енергия спрямо кореспондиращ предходен период. А и цялото управление ми е на едно докосване/клик разстояние.

Така, че контролът Е необходим.
radius - майстор
Как я ковете тая температура като напече слънцето?
И аз съм с кабели в стените за термостати и колектори с възможност за задвижки, но не виждам никакъв смисъл с тия смешни сметки и комфорт който имам в момента. Балансирал съм по стаи каквото ми е нужно и работи по външна температура машината (от месеци само нощем).

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: