Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Въпрос 1 - нали имаш хубави колектори, нямаш грижи, намаляваш на тоя кръг дебита и си балансиран.
Въпрос 2 - твоите тЪрби са по-хубави от пекс-ал, така че може да си ги ползваш с кеф.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако в банята имаш подово е по-добре да срежеш тръбата и да вържрш лирата последователно
1115 - специалист
пон май 24, 2021 8:00 amLazarGanev написа:
Ако в банята имаш подово е по-добре да срежеш тръбата и да вържрш лирата последователно
Ок, но тук добавям лира в едно помещение, което няма подово, но температурата падаше зимата до 15 °С и за това вместо да чакам следващи почивни дни ми се ще днес да го направя, но нямам друга тръба освен тази от подово рехау 17х2 и 16х1,5.
LazarGanev - "Велик майстор"
Тръбата за подово е подходяща за лирата, въпросът е колко ще топли тази лира при температура на водата 30*С
1115 - специалист
пон май 24, 2021 9:32 amLazarGanev написа:
Тръбата за подово е подходяща за лирата, въпросът е колко ще топли тази лира при температура на водата 30*С
И аз се чудя, но ми трябват 3....4 градуса да се вдигне температурата, а гледам по проекта лирата в банята я дават 120w ако не се лъжа пък и тя е вързана директно на колектора и от там си вадя извода, че може да помогне така вързана.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе във всички случаи ще е по-добре от нищо. Слагай голяма лира
XpacTa - специалист
Имам един въпрос за комбинация от водно подово и предстенна обшивка с гипсокартон - кое трябва да се направи първо - стената или замазката на пода? Мисля си, че ако се направи замазката и на нея се хване стената ще има по-голяма опасност от напукване, защото ще се движи при топлинните разширения на пода.
bota156 - специалист
пон юни 07, 2021 4:19 pmXpacTa написа:
Имам един въпрос за комбинация от водно подово и предстенна обшивка с гипсокартон - кое трябва да се направи първо - стената или замазката на пода? Мисля си, че ако се направи замазката и на нея се хване стената ще има по-голяма опасност от напукване, защото ще се движи при топлинните разширения на пода.
Прави пода като сложиш фибран по краищата. После си слагай на равно картона.
Какви разширения - сякаш няма да е 15-25градуса пода целогодишно.
А и как ще има РАЗШИРЕНИЕ НАГОРЕ - то е настрани. 5 метра спрямо 5см - 100 пъти разлика
brum - майстор
При мен направиха подовите замазки и после слагаха стените. Полетата са големи - 13 на 8 метра. Всичко е една цяла подова замазка с някаква микропореста гума покрай външните стени. Уж така го правили на всякъде и до сега проблеми не било имало. Замазката е циментово пясъчна с някакви пластификатори дето били специално за тези цели.

И аз за това се притеснявах, ама температурите под 20 на пода няма да паднат. Паднат ли подовете под 20 значи в стаите е студено. А над 27-28 няма да се качват. Толкова носи ламината като максимална температура на замазката. Помня, че гледах и смятах колко ще е разширението, но ми се стори, че няма нищо притеснително. Иначе и аз се чудех дали не е редно да се раздели на по-малки полета с фуга между стаите, но оставих решенията на хората дето уж имат опит.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: