Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov - специалист
Ясен3 написа:
Благодаря за схемата.
След като имам трипътен вентил има ли нужда от термоглава(замества ли трипътния вентил термоглавата)?
Какво е това между помпата и спирателния кран посока към колекторите на подовото?

За замазката аз си поръчах от бетоновия възел най-обикновена замазка и и добавих малко пластификатор(пластифицира сместа, прави я по-лесно обработваема, става почти саморазливна в зависимост от дозировката, покачва ранната и крайната якости, защото е нужна по малко вода и т.н.).Ако искаш точни пропорции ще ти сметна нещо ориентировъчно.

Това между помпата и спирателния кран посока към колекторите на подовото е възвратен клапан. Задължава водата да тече само в посоката указана на него.
Като налижи време за замазката, ако не съм намерил рецепта ще те помоля да сметнеш нещо. Благодаря!

Многото помпи могат да си пречат една на друг и затова @Вичи ти пише за хидравличен изравнител(разединител).
https://www.youtube.com/watch?v=qTm2Y6h-aH8
Аз бих ти обърнал внимание, че ти е много висока температурата на подаващата вода. Предполагам котелът ти е кондензен.
Вичи - специалист
syncho написа:
Вичи, не е правилно по външна температура да се регулира смесителния вентил, понеже има вероятност да вкараш много гореща вода в пода, ако топлоизточникът ти е котел на пелети примерно. Трябва да се регулира по температура на подаващата вода или в най-лошия случай по температура на пода, но това изисква да си вградиш датчик в замазката и пак няма гаранция, че в някоя от другите стаи няма да ти се качи температурата повече от необходимото.
Е как по температура на подаващата, нали тъкмо нея регулираш. Идеята е към подовото да се подава напр. 37 гр., когато навън е по-студено и 30 при по-топло време. Диапазона на регулиране е ограничен. Така подовото работи на от 37 - 32 до 30 -26. За мен е излишна изгъзица, аз си въртя ръчно термоглавата в този диапазон 5-6 пъти през сезона.
syncho - майстор
Регулирам подаващата към подовото. Не случайно се слагат задвижки, стайни термостати и т.н., за да се регулира температурата по помещения, а не от трипътния вентил да регулираш температурата в помещенията, защото това не е много правилно, както обясних вече.
Вичи - специалист
Това сериозно ли го пишеш?
Ясен3 - помощник
Котела не е кондензен(vitopend 100). Температурата е 65 защото имам и радиатори на втория етаж(подовото е на първия).За това предполагам са ми сложили трипътен вентил, за да мога да регулирам темп. в подовото.но циркулацията в подовото не беше добра.за това поисках да ми сложат помпа на подовото. И се получи тази схема.
Ясен3 - помощник
Ето снимка.

Прикачен файл

DSC_0038.JPG
LazarGanev - "Велик майстор"
И как аботи по тази схема?
vrangelov - специалист
Ясен3 написа:
Котела не е кондензен(vitopend 100). Температурата е 65 защото имам и радиатори на втория етаж(подовото е на първия).За това предполагам са ми сложили трипътен вентил, за да мога да регулирам темп. в подовото.но циркулацията в подовото не беше добра.за това поисках да ми сложат помпа на подовото. И се получи тази схема.


Предположих, че си на етап планиране и затова ти предложих да смъкнеш малко температурата на подаващата вода.
Проблемът при теб е на друго място - в колекторната кутия. Въобще не си представям логиката на смесване. Тази помпа трябва да е на друго място, но там(срещу зеленото капаче) не е имало място явно! И още нещо, това, което се вижда, преди да се помъчиш да разгадаеш логиката на свързване, е че няма дебитомери. Дори и да се пренаредят тръбите, няма как да се разбере скоростта на флуида в тръбите на подовото, а това е проблем.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, че е нямало нясто - физически помпата може да си е на същото място, но да се свърже правилно. Истинската причина е, че тоя, който го е мислил няма понятие какво трябва да се направи. Остави, че го прави за първи път, но не се е постарал да погледне за 5 минути в някоя книжка или в интернет, щом 2 пъти прави грешна схема. Аз съм сигурен, че и третия, и петия път няма да изпълни правилната схема, защото не чувал за хидравличен изравнител, да не говорим пък да има идея как да управлява две външни помпи. Колектора с дебитомерите да речем че не е толкова фатален, макар че е аматьорско изпълнение без него. :cool:
Вичи - специалист
И аз предположих, че питаш как тепърва да свържеш подовото. Попаднал си на удивителен малоумник, разбирам защо си се изнервил. Левите колектори за радиатори на първия етаж ли са, защото казваш, че радиаторите са на втория? Нека ти свържат помпата по схемата горе и може би ще тръгне подовото, все пак са само три кръга. Не е възможно само по фрагмент от инсталацията да се прецени. Хубаво е поне филтър да се сложи преди помпата. Снимай пак след преправянето и качи снимката.
Късмет!

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: