Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Тръбите от омрежен полиетилен (ако наистина са такива) имат много по-добро качество от тези с алуминиева вложка, в повечето случаи. Или с други думи казано - с алуминиева вложка има много ментета и е много трудно човек да се ориентира кое е добро и кое - не. Напоследък все по-често ни викат да оправяме течове от тръби на по-10 години, които буквално се разпадат - и външният, и вътрешният слой, държи ги само алуминият. Трябва тотално да се сменят. Като вървят външно е добре - разделяш се с една сума и ги сменяш, ама ако става дума за подово става сложно! Затова не пестете от качеството на тръбите! Като Ви докарат тръбите, огледайте ги, прочетете надписите, попитайте ако трябва тук или другаде и ако са калпави - режете парче 1 м и бой, докато си приберат партакежите и изчезнат :cool:
syncho - майстор
Ами хората на времето много се подлъгаха по едни тръби по 90ст/м и само дето в бакалията не ги продаваха. Идват и ми казват "а нищо им няма бе. направих си го цялото подово и не тече никъде.". Резултатът е на лице.
brum - майстор
Смятам да ползвъм възможно най-правилните тръби. Питам относно техният живот:) .

Това което ме притеснява е да не се наложи след 10 години и с тях да разбивам целият под. Щото при т'ва положение икономията докарана от подово отопление ще е в пъти по-малка от инвестицията за изграждането му. И ще ми остане един комфорт на сериозно по-висока цена отколкото с другите варианти за отопление.
filmatoplo - майстор
:) 20 и няколко годишно подово имам ,колко още ще кара -поживьом увидим :lol: .производителя на тръбите колко живот им дава .
mindless - специалист
По въпроса с тръбите нещо не ми е ясно, на кое викате омрежен полиетилиен и на кое с алуминиева вложка.
Т.нар PEX-Al-PEX тръба е реално тръба от омрежен полиетилен с алуминиева вложка. Принципно качествената такава тръба е най-скъпа и най-издържлива.
Повечето тръби специално за подово са PeRT, което реално е неомрежен полиетилен и е малко по-евтин.
Другото остновно предимство на тръбите с алуминиева вложка е, че алуминия е 100%-това бариера срещу дифузирането на кислород. Тръбите, в които нямат алуминий обикновено използват т.нар. EVOH-бариера, която не спира на 100% дифузирането.

Повече информация на български има ТУК

Ясно е, че тръбите освен по вида си имат разлика и в качестовото си, аз лично съм виждал тръба, в която т.нар. алуминиева вложка всъщност беше някакво алуминиево фолио, но лошото качество на тръбата не се дължи на нейния вид, а на производителя и цената.
brum - майстор
Още повече се обърках от написаното по-горе. Потърсих в мрежата за тръби и един резултат е RAUTHERM S. От там стигнах до спецификация DIN EN ISO 15875 за тръбите от омрежен полиетилен. Стандарта гласи, че тръбите дето отговарят на него имат живот от поне 50 години преди да се наложат ремонти.

Та толкова ми е достатъчно - като тръгне да се изгражда инсталацията за подово ще проверя стандартите на които отговарят тръбите и ще гледам да са от читав производител.

Друг въпрос - има ли варианти на водно подово отопление където не се налага върху тръбите да се излива замазка?
Последна промяна от brum на чет май 17, 2018 7:02 am, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
mindless написа:
По въпроса с тръбите нещо не ми е ясно, на кое викате омрежен полиетилиен и на кое с алуминиева вложка.
Т.нар PEX-Al-PEX тръба е реално тръба от омрежен полиетилен с алуминиева вложка. Принципно качествената такава тръба е най-скъпа и най-издържлива.
Повечето тръби специално за подово са PeRT, което реално е неомрежен полиетилен и е малко по-евтин.
Другото остновно предимство на тръбите с алуминиева вложка е, че алуминия е 100%-това бариера срещу дифузирането на кислород. Тръбите, в които нямат алуминий обикновено използват т.нар. EVOH-бариера, която не спира на 100% дифузирането.

Повече информация на български има ТУК

Ясно е, че тръбите освен по вида си имат разлика и в качестовото си, аз лично съм виждал тръба, в която т.нар. алуминиева вложка всъщност беше някакво алуминиево фолио, но лошото качество на тръбата не се дължи на нейния вид, а на производителя и цената.
Ако се вгледа човек в надписите по тръбите, които уж си мисли, че са PEX-Al-PEX, с учудване ще забележи, че повечето от тях са от вида PEHD-Al-PEHD (PE-Al-PE) или PERT-Al-PEHD. Дори и на реномирани европейски марки, да не изброявам имена.
brum - майстор
Каква е ролята на слоя против дифузирането на кислорода? Без него ще минава кислород през тръбата и ще трябва да се обезвъздушава системата през няколко години ли?
filmatoplo - майстор
:-D Не ,пази материала да не взаимодейства с кислорода ,ако това стане променя му се структурата -старее ,губи свойства и качества. :wink:
Virtex - майстор
LazarGanev написа:
Ако се вгледа човек в надписите по тръбите, които уж си мисли, че са PEX-Al-PEX, с учудване ще забележи, че повечето от тях са от вида PEHD-Al-PEHD (PE-Al-PE) или PERT-Al-PEHD. Дори и на реномирани европейски марки, да не изброявам имена.
Може ли PEX-Al-PEX да "гарантира", че е омрежен полиетилен или това не може да се твърди ?

Примерно RAUTHERM S го дават "пероксидно омрежен полиетилен (PE-Xa)", но не го изписват като PEX-Al-PEX.

Верно е голяма объркване за страничният наблюдател, неработещ директно с тези системи човек :)

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: