Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Благодаря за мненията. Пропуснала съм да отбележа, че не мисля подовото да е на естествена циркулация, даже мислех, че е невъзможно това. Само парното да е гравитачно. Идеята беше, при условие, че спре тока да не се чудя как да се отоплявам и да разнасям дърва по втория етаж. Явно трябва да бъдат отделно изградени системата за радиаторите и системата за подовото.
ivanovbg - майстор
чет ное 30, 2023 8:06 amМарияС написа:
Благодаря за мненията. Пропуснала съм да отбележа, че не мисля подовото да е на естествена циркулация, даже мислех, че е невъзможно това. Само парното да е гравитачно. Идеята беше, при условие, че спре тока да не се чудя как да се отоплявам и да разнасям дърва по втория етаж. Явно трябва да бъдат отделно изградени системата за радиаторите и системата за подовото.
При добра изолация и по голям буфер ежедневното спиране на тока за няколко часа няма да се отрази по никакъв начин на температурата в къщата. Все пак имай в предвид, че подовото е с маса поне десетина тона и не изстива лесно. Ако нямаш ден два ток е по добре един генератор. И да не се лъжеш да слагаш термопомпа!
rossenboy - специалист
Здравейте колеги и специалисти. Много голяма тема с много информация, но аз пак да питам - ако се изгради класическо подово в баня и после над него се монтира електрическо непосредствено под плочките (за преходните сезони когато основното отопление не работи) дали има някакъв смисъл и по-скоро дали няма да пречи на работата на основното подово? За баня 3-4 квадрата не е голяма инвестиция (200-300-400 лв), така че и два пъти годишно да се ползва пак е нещо.
kozl - майстор
пет дек 08, 2023 12:19 pmrossenboy написа:
Здравейте колеги и специалисти. Много голяма тема с много информация, но аз пак да питам - ако се изгради класическо подово в баня и после над него се монтира електрическо непосредствено под плочките (за преходните сезони когато основното отопление не работи) дали има някакъв смисъл и по-скоро дали няма да пречи на работата на основното подово? За баня 3-4 квадрата не е голяма инвестиция (200-300-400 лв), така че и два пъти годишно да се ползва пак е нещо.
Едва ли ще пречи на водното подово. Кабелът не е топлоизолация.
Все пак ще трябва да се довериш на някой с опит за вида и мощността на кабела, спрямо пода ти в банята да не повреди тръбите на подовото.
А и подовото с ток е по-лесно за управление.
nork - специалист
пет дек 08, 2023 12:19 pmrossenboy написа:
Здравейте колеги и специалисти. Много голяма тема с много информация, но аз пак да питам - ако се изгради класическо подово в баня и после над него се монтира електрическо непосредствено под плочките (за преходните сезони когато основното отопление не работи) дали има някакъв смисъл и по-скоро дали няма да пречи на работата на основното подово? За баня 3-4 квадрата не е голяма инвестиция (200-300-400 лв), така че и два пъти годишно да се ползва пак е нещо.
А каква е идеята на цялото упражнение?
Защото в "преходните" сезони пода си е топъл с водното!
Ако толкова държиш си сложи ел. само на душ кабината, а останалото с водно.
rossenboy - специалист
Идеята е (може би глупава) да се ползва електрическото подово от някои зиморничави хора когато не работи основното отопление и водното (5-6 пъти годишно може би, а може и по-често като го има). То и веднъж да ти потрябва и да го няма, и си казваш - ей, що не го сложих навремето.
пон дек 11, 2023 12:20 pmrossenboy написа:
Идеята е (може би глупава) да се ползва електрическото подово от някои зиморничави хора когато не работи основното отопление и водното (5-6 пъти годишно може би, а може и по-често като го има). То и веднъж да ти потрябва и да го няма, и си казваш - ей, що не го сложих навремето.
А какво е основното отопление? Газ, дърва/въглища, пелети, термопомпа...
fbr - майстор
пон дек 11, 2023 12:20 pmrossenboy написа:
То и веднъж да ти потрябва и да го няма, и си казваш - ей, що не го сложих навремето.
Има електрически килимчета в нета, купуваш, топлиш краката и няма "Ей, що ли навремето .....
пон дек 11, 2023 2:37 pmfbr написа:
пон дек 11, 2023 12:20 pmrossenboy написа:
То и веднъж да ти потрябва и да го няма, и си казваш - ей, що не го сложих навремето.
Има електрически килимчета в нета, купуваш, топлиш краката и няма "Ей, що ли навремето .....
В банята?!
Що пък не- постила като Аладин,...............после сгъва и бързо на баня.
Makc05 - помощник
пон дек 11, 2023 12:20 pmrossenboy написа:
Идеята е (може би глупава) да се ползва електрическото подово от някои зиморничави хора когато не работи основното отопление и водното (5-6 пъти годишно може би, а може и по-често като го има). То и веднъж да ти потрябва и да го няма, и си казваш - ей, що не го сложих навремето.
Весела Коледа и приятно посрещане на Новата Година колеги!

Аз мисля, че разбирам основната мисъл зад идеята. Всеки иска да не му е студено като влиза в банята и в преходните сезони да не работи основно отопление с цел икономия. Ясно!

Не знаем какво е основното отопление все още, но ще ти дам един пример от този преходен сезон, дето мисля, че ще продължи пак до Юни- поне при мен. Та газовият бойлер тая година работи на постоянна циркуация с настроена на минимул температура на водата- 30 градуса, по-малко не може, котелът не го позволява. В допълнение- около 1.5 дни бяха необходими да достигне температурата. На партер сме и едната спалня е северо-западна. Банята е северна и миналата зима винаги трябваше да се отваря вратата преди да влезеш, а сме и с бебе и все още банята е тера инкогнита. Сега е достатъчно топло и също така регулира влагата, преди трябваше да се оставя отворен прозорец или с моповете постоянно, мухълът изчезна.

Та от опит мога да кажа, че потреблението на газ не се промени особено, чакам да видя тоя месец как ще е, тъй като миналият трябваше да достигне желаната температура от "0"та, сега само я подържа. Аз не бих ти препоръцал да влагаш допълнителни средства, сили, емоции - желани и нежелани, време.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: