Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Колко см ти е замазката? Такива големи температурни амплитуди са малко странни за така изолирана къща. Пробвай с програма на термостатите, която се активира няколко часа по-рано.
Ivovn1979 - помощник
Замаската е 4-5 см цимент и пясък земновлажна с 2 см фибран отдолу.
Hursa - майстор
Извинявам се, че се включвам – едва ли ще мога да напиша нещо полезно. Но ми стана любопитно.
съб дек 08, 2018 6:31 pmIvovn1979 написа:
Тя така или иначе затваря кръговете към 9.00 сутринта като напече слънцето,но след 16.00 часа като се скрие слънцето започва да пада температурата и в момента е 21.6 в 18.20 при 2.4 градуса външна температура.
Докато затопли водата изстиналия под ще падне температурата до 20-20.5 градуса.
Каква е температурата в помещенията сутринта – когато „затваря кръговете”. И каква е температурата (в помещенията) по рано сутринта – преди да напече. В облачни дни как е – справя ли се с отоплението – каква температура се поддържа в помещенията.
нед дек 09, 2018 9:07 amIvovn1979 написа:
Къщата има 10 сантиметра стиропор от всички страни тавана е с 10 сантиметра вата и гипскартон ,но има още един етаж от горе.
Прозорците са също френски ,на всекидневната която е 50 квадрата има 11 метра прозорци 40 мм троен стъклопакет на Трокал Ка-Бяло-Ка.
Пода как е изолиран - също ли с 10 см стиропор. Тавана на помещенията на първия етаж ли е изолиран с вата или тавана на къщата. Как отоплявате втория етаж, какви температури поддържате там – през деня и нощта. Това „остъкление” на южна стена ли е.
Ivovn1979 - помощник
нед дек 09, 2018 11:38 amHursa написа:
Извинявам се, че се включвам – едва ли ще мога да напиша нещо полезно. Но ми стана любопитно.
съб дек 08, 2018 6:31 pmIvovn1979 написа:
Тя така или иначе затваря кръговете към 9.00 сутринта като напече слънцето,но след 16.00 часа като се скрие слънцето започва да пада температурата и в момента е 21.6 в 18.20 при 2.4 градуса външна температура.
Докато затопли водата изстиналия под ще падне температурата до 20-20.5 градуса.
Каква е температурата в помещенията сутринта – когато „затваря кръговете”. И каква е температурата (в помещенията) по рано сутринта – преди да напече. В облачни дни как е – справя ли се с отоплението – каква температура се поддържа в помещенията.
нед дек 09, 2018 9:07 amIvovn1979 написа:
Къщата има 10 сантиметра стиропор от всички страни тавана е с 10 сантиметра вата и гипскартон ,но има още един етаж от горе.
Прозорците са също френски ,на всекидневната която е 50 квадрата има 11 метра прозорци 40 мм троен стъклопакет на Трокал Ка-Бяло-Ка.
Пода как е изолиран - също ли с 10 см стиропор. Тавана на помещенията на първия етаж ли е изолиран с вата или тавана на къщата. Как отоплявате втория етаж, какви температури поддържате там – през деня и нощта. Това „остъкление” на южна стена ли е.
Температурата сутрин към 7-8 е 20.5 градуса когато температурата е около 0 градуса.Когато температурата е под -5 пада и под 20 някъде 19_19.5 ,но предполагам че ако задържи няколко дни -5 -10 ще падне още предполагам.
След като напече температурата бързо се вдига и задвижките затварят кръговете обикновено около 9 .00 часа сутринта.
Така ако пече цял ден задвижките са затворени и се включва само вътрешния коридор от време на време.Термостатите са нагласени на 22 градуса и се затварят при 23.
В облачно времи си подържа 21.5 -22 градуса с температура на входящата вода 36 градуса до - 5 градуса
Ако хване някой студ -10 градуса за 10 дни незнам дали ще успее да топли без да вдигна температурата на входящата вода над 40 градуса ,а й незнам дали Термопомпата при тази външна температура ще вдигне.
Вторият етаж не се отоплява защото още не е готов.изолацията е на тавана на 1.
Фибран под тръбите има само 2 см.
Прозорците са на изток. югоизток,юг,запад.
Hursa - майстор
Не съм специалист в областта - но както сте го написали - изглежда, че топлинната мощност подавана в помещенията не е достатъчна да компенсира загубите. Като се добави "изключването" на отоплението през деня и относително слабата изолация на пода, водеща до чувствителното му относително охлаждане през деня. А също така и относително големите загуби на топлина от нагрявания от "подовото" под (директните загуби, на греещата топлина, топлината на топлоносителя), допълнително увеличени от относително студените конструкции на пода, изстиващи през целия ден (- които "дърпат" топлина, през тънката топлоизолация). Мисля, че трябва да се вземат мерки да се увеличи постъпващата топлина. Може би завършването на втория етаж ще подобри положението, но е трудно да се каже до колко. Предполагам, че топлинните загуби са относително високи поради значителната площ на прозорците (въпреки тройния стъклопакет с две к-стъкла (правилно ли са монтирани?) - топлинните загуби през прозорците си остават значителни).
В слънчев ден, поради голямата площ на прозорците и "ниското" зимно слънце - предполагам в помещенията "постъпва" значително количество слънчева енергия, която се усвоява. За да снижите дневните температури - може би трябва да се засенчат частично прозорците. (А по добре, ако има възможност - тази дневна топлина да бъде отвеждана, чрез вентилация, към други помещения. Може би на втория етаж, когато бъде завършен.)
(Извинявам се, за "разсъжденията" :) )
шоп - майстор
нед дек 09, 2018 12:15 pmIvovn1979 написа:

Ако хване някой студ -10 градуса за 10 дни незнам дали ще успее да топли без да вдигна температурата на входящата вода над 40 градуса ,а й незнам дали Термопомпата при тази външна температура ще вдигне.
И аз не знам. Вие би трябвало да знаете възможностите на Вашата ТП.
munio - напреднал
Аз отпплявам 100м2, кажи-речи 27 дни вече. На помпата и трябваха около 24-30 часа да стопли всичко с подово съм. Поисканата Т на водата е 30 а дадената се върти около 28.5 - 30 с изключение когато се размразява. Та от когато съм я включил Т вътре не се е вдигала нито е падала от 21-22. През по-топлите дни ТП спира. Нямам никаква електроника по колекторите, освен термометри на отделните кръгове. Та мисълта ми е да пробваш да ги отвориш тези термостати и ел задвижки и да видиш какво ще стане, но за подово е невъзможна тая амплитуда, ще ти се оълепят плочките като стане студ
Ivovn1979 - помощник
нед дек 09, 2018 5:18 pmmunio написа:
Аз отпплявам 100м2, кажи-речи 27 дни вече. На помпата и трябваха около 24-30 часа да стопли всичко с подово съм. Поисканата Т на водата е 30 а дадената се върти около 28.5 - 30 с изключение когато се размразява. Та от когато съм я включил Т вътре не се е вдигала нито е падала от 21-22. През по-топлите дни ТП спира. Нямам никаква електроника по колекторите, освен термометри на отделните кръгове. Та мисълта ми е да пробваш да ги отвориш тези термостати и ел задвижки и да видиш какво ще стане, но за подово е невъзможна тая амплитуда, ще ти се оълепят плочките като стане студ


Разходите ми за октомври са 200kw/h
Ноември 400kw/h а до сега декември има изразходени 200 kw/h така че може би ще станат 600 kw/h за месеца.


Отопление плюс топла вода.
Нормални ли са или високи?
шоп - майстор
нед дек 09, 2018 5:53 pmIvovn1979 написа:

Нормални ли са или високи?
Според конкретиката. За някои нормални за други високи.
icog - напреднал
нед дек 09, 2018 5:53 pmIvovn1979 написа:

Разходите ми за октомври са 200kw/h
Ноември 400kw/h а до сега декември има изразходени 200 kw/h така че може би ще станат 600 kw/h за месеца.


Отопление плюс топла вода.
Нормални ли са или високи?
В крайна сметка какви са марката и моделът на термопомпата?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: