Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
ср юни 05, 2019 5:30 pmшоп написа:
ср юни 05, 2019 5:11 pmsteich написа:
просто всичко да се изясни по проекта като изисквания за да може да се вземе всичко под внимание а не да се променя няколко пъти ... и докато чакам си размишлявам ...
Правилно, за да не попаднеш на някой самозванец и некадърник трябва да си подготвен със заданието.
Често проекта е смешен и този, който задава проекта знае повече от взимащият парите:-)
А не трябва да е така!!!
steich - помощник
Не казвам че четенето ми бе безмислено ... придобих някаква обща култура относно подовото и някои важни стъпки в изработката на такова, полагане на тръбите и т.н., но няма как само с четене 1-2-3 месеца да сглобя нещо което хора учат с години на теория, на практика, от грешките си и т.н. ... и дори да направя нещо няма да е спрямо всички изисквания и може би със съмнителен резултат ... не отричам максимата "кой за каквото е учил" и не обичам "пенкилерите" по принцип. Предпочитам някой който това му е работата да си я свърши срещу разумно заплащане естествено. Моля за някакви оринтировъчни цени на проект и какви параметри са нужни ... може и на ЛС.

Благодаря Ви!
filmatoplo - майстор
По тази схема с 1 помпа на малкия кръг почти няма да работи циркулацията по етажите особено подовото :wink: .
radius - майстор
Внимавай, защото е много вероятно някой, на който това му е работата да се осере. Говоря и за проектант, и за изпълнител. Отговорността е твоя и си длъжен да си в час, ако искаш нещо хубаво.
steich - помощник
Знам че многократно е коментирано избора на тръба ... но коя от 2-те бихте предпочели ?

Тръби Oventrop за подово отопление Ø20x2.0 PE-RT Copert или PE-Xc Copex ... предполагам 2-рата.
шоп - майстор
Всъщност ако работното налягането е под 2 атм и температурата на топлоносителя под 40 градуса, всяка тръба за подово ще изкара доста над 50 години.

Аз купувам на едро една петслойна италианска тръба ф17 с цена 40-50 ст линеен метър. Топчетата са по 240 и 700 м и съм монтирал десетки такива рула. Вкъщи също съм с такава.
Досега фабричен дефект не е имало, а винаги надувам на 6 бара за 72 часа преди замазката:-)
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юни 06, 2019 6:07 pmшоп написа:
Всъщност ако работното налягането е под 2 атм и температурата на топлоносителя под 40 градуса, всяка тръба за подово ще изкара доста над 50 години.

Аз купувам на едро една петслойна италианска тръба ф17 с цена 40-50 ст линеен метър. Топчетата са по 240 и 700 м и съм монтирал десетки такива рула. Вкъщи също съм с такава.
Досега фабричен дефект не е имало, а винаги надувам на 6 бара за 72 часа преди замазката:-)
А бе за тез пари нито е италианска, нито някой ще търси сметка след 10-15 години, пък камо ли за 50, тъй че слагай смело :wink: . Имахме един Бат Гальо, дето обещаваше 70 години гаранция на ППР-а, ама вече не е при нас, тъй че гаранция-Франция :-D . Моят съвет е да не ползвате PE-RT тръби, независимо колко велика е марката. Най-добре е PE-Xа - аз работя само с такива тръби и давам 10г. писмена гаранция на клиента.
syncho - майстор
steich, само не разбирам защо се хвърляш на ф20?
шоп - майстор
За мен ф20 като размер е най-уданчата. Повече обем на топлоносителя, повече площ на топлоотдаване и най-важното ниски хидравлични загуби. Спокойно може да се правят кръгове от 70-80м и да се работи с циркулационни помпи с малък напор.

Единственото лошо е.... цената:-(.
syncho - майстор
шоп, това, че ти я смяташ за най-удачната не я прави реално такава. Да, има по-малко съпротивление, но какво от това? Кръгове с ф16 могат да бъдат и 100-130м без никакви проблеми. Разликата в цената на помпите е максимум до 50лв, а разликата в цената на тръбата каква е? С цената на тръбата за един кръг си избил помпата. Да не говорим за това колко лесно се полага ф20 на 10см стъпка примерно, че даже и на 15см. Да не говорим и за цената на фитингите за същата тръба. Минусите са страшно много в сравнение с ф16.

За това не обичам форумите, защото независимо от минусите, това че има един-два плюса, решение се представя за меродавно и хората се подлъгват.

Тръба по 40-50ст/м и да ми я подаряват няма да я сложа. Всеки си има глава на раменете и да си преценя сам.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: