Най - вълнуващия въпрос зимно време.
resistbody - майстор
ср мар 17, 2021 9:22 amradius написа:
Проблема на подовото са малките стаи, защото пода е с малка площ спрямо външните стени и съответно трябва да се покрият по-големи загуби от метър тръба. Не че няма да се стопли, но ако сега си топля къщата с 30С вода и в хола е 24С, а искам в малката стая да е 23С не става, трябва да подавам примерно 32С вода. Ако не си с ТП не те бърка, но иначе борбата е за всеки градус.
хола ми е 40кв, спалните 20 и 15, то е по-добре спалните да са по-хладни от хола, даже сега с радиаторите ми е така... хола 1-2гр по-топло..
Топлоизточника е под въпрос още или ТП самоделна или газов котел... или и двете..
milen56 - специалист
Здравейте.В къшата имам поставено подово, но някак не топли както трябва. Тръбите са 16мм на четири кръга. Етажа е 55кв. Две стаи с хол и кухня в него. Дължините са 50м, 59м, 107м, 75м. Под тях върху плочата има поставена подложка с едни пъпки между които е навъртяна тръбата и от горе е направена замазката. Подложката е дебела около 1см, но била с някакво фолио. Проблема е, че в стаите температурата неможе да надхвърли 21*. По назад колега беше написал, че на подовото му е нужна по-голяма циркулация на водата. При мен има трипътен вентил с термостат, който е отворен до край, което ще каже, че t* на водата е 42*-45*. Разликата с изходящата е към 10*-12*. Имам помпи и на подовото и на котела и двете работят на трета скорост. Четох за някакви помпи, които ги наричате Алфички, какви са те ? Биха ли ми свършили работа, ако заменя някоя от моите ?
syncho - майстор
ср мар 17, 2021 3:17 pmmilen56 написа:
Здравейте.В къшата имам поставено подово, но някак не топли както трябва. Тръбите са 16мм на четири кръга. Етажа е 55кв. Две стаи с хол и кухня в него. Дължините са 50м, 59м, 107м, 75м. Под тях върху плочата има поставена подложка с едни пъпки между които е навъртяна тръбата и от горе е направена замазката. Подложката е дебела около 1см, но била с някакво фолио. Проблема е, че в стаите температурата неможе да надхвърли 21*. По назад колега беше написал, че на подовото му е нужна по-голяма циркулация на водата. При мен има трипътен вентил с термостат, който е отворен до край, което ще каже, че t* на водата е 42*-45*. Разликата с изходящата е към 10*-12*. Имам помпи и на подовото и на котела и двете работят на трета скорост. Четох за някакви помпи, които ги наричате Алфички, какви са те ? Биха ли ми свършили работа, ако заменя някоя от моите ?
Къде е проектът на подовото? Водопроводчикът ли го е правил?
milen56 - специалист
Няма проект, няма нищо. И как позна за водопроводчика, сигурно не съм ти първия с такива въпроси.
шоп - майстор
ср мар 17, 2021 3:17 pmmilen56 написа:
Дължините са 50м, 59м, 107м, 75м.
Това никога не бих го направил! 107м бих го разделил на два кръга
ср мар 17, 2021 3:17 pmmilen56 написа:
Подложката е дебела около 1см, но била с някакво фолио
Коя подложка е 1 см и с фолио?
ср мар 17, 2021 3:17 pmmilen56 написа:
Проблема е, че в стаите температурата неможе да надхвърли 21*.
В кои стаи е проблема? Там където кръга е дълъг 50 м и подавате вода 45 гр?
ср мар 17, 2021 3:17 pmmilen56 написа:
Разликата с изходящата е към 10*-12*.
Това е ужасно много. И в стаята с 50м кръг ли е така?
nork - специалист
ср мар 17, 2021 8:02 pmmilen56 написа:
Няма проект, няма нищо. И как позна за водопроводчика, сигурно не съм ти първия с такива въпроси.
Ами първо ти липсват към 100+ метра тръба......
После кръг над 100м .... #-o
След това изолацията .....
Ми няма се стоплиш :toimonster: или ще стане, ако сложиш по 25см изолация отвсякъде на къщата /етажа :weedman:
milen56 - специалист
О.К. Мерси за отговорите. Разбрах къде е проблема и ще търся начин да го реша. Ще изолирам и плочата отдолу в мазето с 5см фибран.
syncho - майстор
Първо не го обърквайте, защото няма абсолютно никакъв проблем да има кръг над 100м и делта т от 10-12С, ако това е изискването. Имаме проекти с делта Т 15С и почти на всеки обект имаме кръгове над 100м и си работят без абсолютно никакви проблеми. Тук проблемът е, че никой не му е сметнал необходимите мощности и сега трябва да налучква дебита и температурата в кръговете. Вероятно и по-малко от необходимата тръба има разгъната, защото по супер груби сметки за 15см стъпка не му достигат около 120м, за да покрие тази площ. За това казвам, че подово отопление не трябва да се прави от водопроводчици и самостоятелно без проект, защото това е все едно да отидеш при джи пи-то да ти лекува зъб... тотално безхаберие и после се срещаме тук във форумите да се питаме как да си оправим бакиите.

Тук вероятно решение на проблема ще е увеличаване на дебита през кръговете, като вероятно за да се постигнат температурите по помещенията ще се прегрее пода (ще вдигне температура над 29С), защото пак казвам, че не е сметнато изобщо. А за да увеличиш дебита през кръговете, трябва да регулираш помпата на колекторната група, а не тази на котела. Тази на котела с нищо няма да ти помогне, защото трипътния като ти затвори/притвори, за да ти понижи температурата, помпата на котела не ти играе роля.

Намери си някой, който разбира от тези неща да дойде да ти вдигне дебита през кръговете, а ако помпичката не стига да ти сложи някоя по-силна, а не просто "алфичка", защото "алфичките" имат 100 модела, ако ме разбираш какво искам да ти кажа.
Hursa - майстор
До колко ще варира температурата на повърхността при такива "делта т"?
чет мар 18, 2021 3:42 pmHursa написа:
До колко ще варира температурата на повърхността при такива "делта т"?
Ако подаване и делта са константа, защо за "варира"?
Да, ще се случва, но според промяната на;
- външната температура.
- стайната температура.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: