Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
В големия студ водата в подовото 40-45 гр , в топло време около и над нулата 30-35 гр :) .
radius - майстор
Нека да не опростяваме нещата. Не може да се даде универсална рецепта.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, какво значи опростяване? Филма е прав...когато нещата са направени както трябва.
radius - майстор
Да де, когато нещата са направени както трябва, не трябва да са такива температурите.
При мен са с 7-8 градуса надолу !
LazarGanev - "Велик майстор"
Искаш да кажеш, че при нула градуса външна температура се топлиш с вода 22-23*С? Не го вярвам! :cool:
radius - майстор
Взехме да се обясняваме, щото няма как да се даде универсална рецепта в 1 изречение. В големия студ (за Варна това са -12°С) се топля с 37-8, което са 7-8С под препоръката на Филма. Около нулата съм близо до препоръката.
Сега някой ще каже, че -12 не са голям студ, щото в София било -18 и т.н.
Нещата не са прости за съжаление- който иска само подово трябва да попрочете, да се изолира добре, да си плати 200-300лв за проект ( които ще се избият многократно, ако случи на свестни проектанти) и тогава да го направи. И после да се наслаждава на "невидимата" топлина.
LazarGanev - "Велик майстор"
Естествено, че по-високите цифри се отнасят за по-лошо изолирани сгради и не би трябвало някой да се отнася несериозно към изолацията на жилището си. При постоянно поскъпваща енергия, изолацията е първото нещо, към което трябва да насочи вниманието си човек. Иначе детайла на подовото зависи най вече от това какво има под отопляемото помещение.
filmatoplo - майстор
:wink: Цифрите и тримата знаем че са условни -човека да схване принципа :wink: .Ако е както аз си мисля -контролера който ще движи задвижката на смесителния вентил ще има контрол и по външна температура , и там се задават параметрите на температурата на водата от-до и в какви граници на външната температура ще се променя .Например задаваме граници на външната от минус -10 до плюс +10 , а на водата задаваме граници папример от 40 нагоре до 30 надолу .Така при -10 вентила ще поддържа водата на 40 гр , при нула ще свали на 35 гр и при +10 ще свали на 30 гр .Това предполагам иска да настрои човека -обяснено от мен на 2 на 3 :wink: .
syncho - майстор
И все пак форума е "Направи сам", така че който е решил, ще го направи независимо от резултата. Който няма време да си го губи, си плаща да му се направи както трябва и това е.
burd - специалист
нед сеп 23, 2018 11:05 pmfilmatoplo написа:
:wink: Цифрите и тримата знаем че са условни -човека да схване принципа :wink: .Ако е както аз си мисля -контролера който ще движи задвижката на смесителния вентил ще има контрол и по външна температура , и там се задават параметрите на температурата на водата от-до и в какви граници на външната температура ще се променя .Например задаваме граници на външната от минус -10 до плюс +10 , а на водата задаваме граници папример от 40 нагоре до 30 надолу .Така при -10 вентила ще поддържа водата на 40 гр , при нула ще свали на 35 гр и при +10 ще свали на 30 гр .Това предполагам иска да настрои човека -обяснено от мен на 2 на 3 :wink: .
Точно това и исках да попитам. Така и ще направя, като над 10 градуса ще се гаси помпата му.
Ако не достига, защото нямам изолация- има радиатори с термоглави.
Иначе, за близо 60 квадрата, на 2 етажа се вкараха към 350метра овентропска тръба без вложка ф16, положена върху изолация на пода с дебелина 2 см. И кръговете са 5бр.

Като подкарам някой ден системата ще дам отзиви.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: