Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Като напече дава отклонение с около 1-1,5С максимум и то за няколко часа докато се извърти слънцето. С източно лееееко южно изложение сме и за това. Ако се сложат някакви щори или нещо подобно няма да го има този проблем, но е витрина и при нас няма как да стане :)
radius - майстор
Е това ако е проблем (да се грееш на слънце зимата), искам много такива проблеми :).
При мен вдига от 23-4 до към 26-7 като напече, но не се сърдя, даже го търсих този ефект още при проектирането на къщата, отварям към коридора и темперирам :lol:
LazarGanev - "Велик майстор"
пет апр 28, 2023 9:04 amsyncho написа:
LazarGanev написа:
Важното е контролът да не се превръща в самоцел. Да, сега има толкова и технологии, че всякакър контрол е възможен, но дали е необходим?
Давам пример от реалния живот. Нашата сграда е добре изолирана, използваме термопомпа и газов котел в хибриден режим, имаме подово и конвектори.

В началото нямаше никакъв контрол - нямаше задвижки по колекторите и термостати. Регулираха се само с дебитите и температурите на източника с компенсация по външна температура. Регулираш, настройваш, температурата играе постоянно и си ангажиран.

След това наслагахме термостати, задвижки, датчици за температура и влага и допълнителни управления. Всичко вкарахме в една централизирана система за контрол. Така си направихме и хибридна система, вземаща предвид реалната моментна цена на тока от борсата, цената на газа, който сме заредили, реалната моментна ефективност на термопомпата и ефективността на котела разбира се.

Резултатът от всичко това е закована температура във всяко едно помещение с допустимо отклонение от +/-0,1С, контролиране на влагата в помещенията, възможност за подаване на охлаждане към подовото без да се образува конденз в помещенията, автоматично регулиране на подаващата температура на топло/студо носителя, автоматично превключване на топлоизточниците, много висока степен на комфорт и не на последно място около 30% намаляване на консумираната енергия спрямо кореспондиращ предходен период. А и цялото управление ми е на едно докосване/клик разстояние.

Така, че контролът Е необходим.
Както казах - сега има всякакви техники и технологии за контрол, невъзможни неща няма. Инсталирали сте автоматика за четирицифрена сума повече с учебна цел според мен - да го видите всичко това в действия и да го показвате, няма лошо, и аз за това (с учебна цел) съм решил всяка година си сменям термопомпата :cool: . Аз също имам и газов котел, и пелетен котел, но с цената на битовия ток няма как да си помисля да се отоплявам на пелети или газ, тъй като сега сезонът ми е 500-600лв. Няма откъде да бъдат икономисани 30%, за които говориш, защото няма прегряване. Жилището има прозоржи на три посоки - югоизток, югозапад и северозапад и с вода 29*С няма как да прегрее някоя стая, каквото и слънце да има. По справочници пише, че един градус стайна температура в повече, вдига разхода с 6%, което означава, че за да се получат 30% по-високи месечни сметки, трябва през целия месец стайната температура да е била средно с 5 градуса над желаната - това е просто абсурд.
syncho - майстор
Не е само до прегряване. Благодарение на тази автоматизация хванахме пропуски на някои места - блокирали клапи, вентили и т.н., които подаваха енергия към неотопляеми помещения. Икономията не идва само от прегряване. Когато имаш едно такова детайлно наблюдение се виждат доста неща, които лесно човек би подминал или пропуснал.
LazarGanev - "Велик майстор"
Явно имате голяма система, а не като битовите с 10 кръга
syncho - майстор
~300m2 за сега, като реално постоянно се използва 1/3 от нея. Това не я прави кой знае колко по-различна от една домашна система. Захранва се с 16kW термопомпа и 24kW газов котел.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт май 02, 2023 2:51 pmsyncho написа:
~300m2 за сега, като реално постоянно се използва 1/3 от нея. Това не я прави кой знае колко по-различна от една домашна система. Захранва се с 16kW термопомпа и 24kW газов котел.
Е как да не е по-различна, тя няма нищо общо с моята система и повечето битови. Аз имам 100м2 и топля 100м2 с ТП 8кВт до желаната стайна температура. ТП работи по зададена температура в буфера, включва и изключва, когато е необходимо. Помпата след буфера работи постоянно, мога да я спирам по стайна температура, но предпочитам да коригирам зададената температура в буфера периодично с 1-2 до 5 градуса нагоре или надолу. Работейки по този начин се постига следния ефект - денем стайната температура е с 1-2 градуса по-висока отколкото през нощта, което ме устройва идеално и нямам нужда от никаква допълнителна регулация със стайни термостати, задвижки и т.н. Освен това термопомпата работи в най-благоприятен и икономичен режим, което също ме кефи. Термопомпата произвежда толкова, колкото може да поеме подовото - не е възможен нито преразход, нито икономия, освен ако не реша да намаля комфорта.
При вас картинката е съвсем друга - имате 300м2, а топлите само 100, другите 200 ги отделяте, не ги топлите. Е да де, ама съществува теоретическа (а явно и практическа) възможност част от тези 200м2 (или всичките) без ваше желание да се топлят (клапана който ги отделя да блокира в отворено положение) и вие без да искате и да знаете, топлите всичките 300м2, а ползвате само 100м2. Дори в някои моменти може да се получи така, че хем ТП работи на макс, хем на вас ви е студено, защото тя не може да осигури нормалната стайна температура, с която сте свикнали, защото предполагам, че топлинните загуби на тези 300м2 при -10*С може би са повече от мощността, която тази ТП дава при -10, защото тя със сигурност не е 16кВт. Така вие може да се окажете с 200% преразход, но причината за това е не липсата на стайни термостати и задвижки, а повреден/неработещ зонов вентил :cool:
16 киловатова машина, предвидена за 300, но впрегната в 100м2!!! Може ли да работи коректно, в такава ситуация? Въпросът е сериозен, без намек за заяждане.
Ситуацията много прилича на- Котела е 30 киловата, понеже след време смятам да включа още 2 етажа по 100м2, но за сега живеем в сутерена, който е ......50м2!!! Буфер естествено липсва, понеже няма да е необходим.....някога.
Със сигурност Лазар има няколко такива изпълнени инсталации. Знам за една такава.
Самият аз също залитам по контрола и технологиите. В повечето случаи просто си угаждам на прищевките, без да съм убеден, че са икономически обосновани и прагматични решенията но, както казва мой познат- "Иска ли душата, дай ѝ!".
Има и един друг момент. В една къща, неотопляемите помещения са си енергийни вампири.
По добре къщата да е по малка, но пълноценно използвана.
LazarGanev - "Велик майстор"
16кВт при положителни температури е ОК за 300м2, но за 100м2, ако няма подходящ по големина буфер си е доста преоразмеряване. Особено при частично количество затворени задвижки.
Трифоне, какви инсталации имам няколко, без буфер ли?
вт май 02, 2023 8:31 pmLazarGanev написа:
16кВт при положителни температури е ОК за 300м2, но за 100м2, ако няма подходящ по големина буфер си е доста преоразмеряване. Особено при частично количество затворени задвижки.
Трифоне, какви инсталации имам няколко, без буфер ли?
Примерът ми за котел 30 киловата, който би трябвало да топли 250м2, но се ползва за 50м2.
Така виждам нещата с ТП та от горните мнения. Поне към момента са много подобни.
При мен нещата са почти същите- 20 киловата за няма 100м2.
Идеята беже да топля минимум 180, евентуално 270, но постепенно всичко си остана на...няма 100.
Поне предвидих буфер, който би бил полезен дори при инсталация за пълните 360м2.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: