Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Лазаре, 30-35 винаги са за предпочитане пред 15-20. Когато става дума за Т на водата във водно подово де, не за друго.
Няма да го разочароваш, макар да си принципно прав. Не вярвам да търси 40-50.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, то с 20*С на водата няма как да стане 25*С в къщата, трябват поне 30, ама ако няма изолация отдолу, може и 40 да са малко
съб юни 19, 2021 8:32 pmLazarGanev написа:
Е, то с 20*С на водата няма как да стане 25*С в къщата, трябват поне 30, ама ако няма изолация отдолу, може и 40 да са малко
С 40 .......ееех, колко гажета са нагорещявали, ко остана за табаните на...... ма то си е негова грижа, да си ги мисли, хахааа.

Определим ли приоритетите, лесно може да набележим целите, подберем средствата, пък после мое да си оптимизираме на воля.

Мога да помогна с някакъв пример, при мен. Въпросното електрическо подово е 2000W, насерпентинени в стая 14м2.
Подът е с обща дебелина ок.30см, като отдолу е атмосфера.
Та, подът завършва с 2см фибран, 4см неармирана замазка, насерпентинен кабел, изравнителна шпакловка, теракот, кухня. Справяше се, в най свирепа зима, без никаква друга помощ по стени и тавани, сал с едната дограма.
Нямаше интернет, бях млад, с големи мускули, но и до сега работи- вече близо 30 години.
Сега, при тая изобилия от информация, просто би ме било срам да поставям въпроси.

пп. Съвет.
Ако сте перфекционисти, имате възможност, занимава ви се с глупости- разполагайте тръбите в долната 1/5-1/4 на замазката (буфера), без да хабите средства и мозък за отражатели!
Не е препоръка на дипломиран инженер, а просто по усет.
resistbody - майстор
по план ми е кота -0.10 в жилищната зона, и сторителна височина 3м от кота 0 ... под мен ще има баластра... то още няма нищо де само една дупка в земята... втория етаж и той е проетиран -0.10кота в използваемите помещения.
Hursa - майстор
LazarGanev написа:
... колкото повече е изолацията, толкова по-ниска температура на водата е достатъчна, което означава по-хладък под
Не съм съгласен. В общия случай, ако топлозагубите през другите ограждащи помещението конструкции - стени, таван, прозорци са същите и ако се търси същата температура в помещението - температурата на повърхността на пода, като осреднена, ще е същата (ще трябва да е същата).
(А по-ниската температура на топлоносителя - за сметка на по-малките топлозагуби поради по-добрата изолация (под него) - от самия под към "околното пространство".)
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юни 20, 2021 11:37 pmHursa написа:
Не съм съгласен.
Съгласен съм да не си съгласен, но съм съгласен, че след още размишления, може и да се съгласиш. Но съгласи се, че дори и да не си съгласен, не означава, че съм казал глупост :cool:
nikolov333 - майстор
съб юни 19, 2021 7:44 pmLazarGanev написа:
съб юни 19, 2021 7:05 pmnikolov333 написа:
За мен понеже имам "студени крака" 10см е минимума..
Не знам, може и да те разочаровам, ама истината е точно обратното на твоите очаквания - колкото повече е изолацията, толкова по-ниска температура на водата е достатъчна, което означава по-хладък под :cool:
Имам предвид минимума, при който да не ми е студено, а не пода да е 30 гр-са.. :-D но принципно те разбрах.. :roll:
miroki - майстор
То на една жена, трудно ще и хванеш минимума.
:-D
Hursa - майстор
пон юни 21, 2021 12:17 amLazarGanev написа:
... след още размишления, ...
Ами да поразмишляваме. resistbody пита единствено за топлоизолацията „под подовото”.
Т. е. стените, тавана, прозорците, евентуално вентилацията – са си все същите (с по 20 см по стените, до колкото помня, другото не помня) при различни варианти на топлоизолация „под подовото”. Пишем за количеството топлина, което се губи в единица време – Q[загуби] (мощността на топлинните загуби) - през стени, тавани, прозорци, вентилация. Количеството топлина постъпваща в помещенията от „подовото” за единица време – Q[под] (мощността на топлинния поток постъпващ в помещенията). При стационарен процес – когато температурата в помещенията се е стабилизирала
Q[загуби] = Q[под]
За топлината постъпваща от повърхността на подовото (топлоотдаващата повърхност), към помещенията опростено можем да запишем
Q[под] = α * (t[под] – t[помещение]) * S
където
α – коефициент на топлоотдаване (коефициент на топлопредаване)
t[под] – осреднената температура на повърхността на пода (на подовото).
t[помещение] – осреднената температура в помещението
S – площта на пода.
(Аналогично може да се разпише и за всички повърхности, през които топлината се губи от помещенията, но в случая не е необходимо.)
Т. е. ако желаем да поддържаме еднаква температура в помещенията (t[помещение]) при различните варианти на топлоизолиране „под подовото” – температурата на повърхността на отопляващото помещенията „подово” трябва да е също една и съща (t[под]).
(Може да се усложнят всички разсъждения, въвеждайки числено интегриране по площта на пода, по повърхностите, през които се губи топлина, да се въведе изменението на температурата на въздуха в помещението по височина и по площ. Но това няма да измени (съществено) изводите.)
Може да се напише и
Q[под] = Q[подово] – Q[под подово]
където
Q[подово] – количеството топлина отдавана от топлоносителя на „подовото” в помещенията за единица време (топлинната мощност получавана от топлоносителя)
Q[под подово] – количеството топлина, която се губи от „подово” от към „тилната” му страна, през топлоизолацията под него (в случая), за единица време. Добре е към тези загуби да се причислят и топлинните загуби от към периферията на „подовото”. (Топлинната мощност, която се разсейва към „външното” пространство от самото подово.) Тези загуби зависят вече от топлоизолацията под подовото. Съответно намаляването на количеството топлина отдавана от топлоносителя (Q[подово]), поради по-значителна топлоизолация „под подовото” е в резултат на намаляването на тези загуби (Q[под подово]). А количеството топлина отдавана на помещенията от „подовото” остава практически същата (Q[под]).
(Може да се разпише и за не стационарен процес, но и това няма да измени съществено изводите.)
Последна промяна от Hursa на пон юни 21, 2021 11:22 am, променено общо 1 път.
Забелязал съм, дето зимните обувки имат дебели подметки и дебели стелки, сравнено с летните такива. Не поставям сандали и джапанки в .....сравнението, понеже няма да е коректно- сравняваме само обувки, евентуално ползвани през зимата.
Не зная точно как може да се разпише подобно......сравнение, нито как да се обясни научно (зная, но е досадно, понеже просто няма нужда (и така се вижда от сополиво ци...индианче)), освен ако сравнението, с дебелината на изолацията, под каквото и да е, е напълно не на място. За ползите при загуба на топлина размислям.

Колега, не се главоблъскай!
При две еднакви помещения, с различни топлозагуби, за да поддържаме еднаква Т на въздуха, трябва да вкараме различно количество енергия.
Това е възможно по два основни начина, в дискутираният казус.
1. Увеличаваме повърхността на топлоотдаване.
2. Повишаваме температурата на повърхността.
Първият е константа, а играта с дебита на топлоносителя само ще усложни диспута.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон юни 21, 2021 11:29 am, променено общо 1 път.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: