Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Ей тук като писах, смятах, накрая май не убедих народа в правотата си viewtopic.php?f=50&t=56651&p=853765#p853765
DRN
Здравейте,

Имам апартамент с отопляема площ 80м2, ще използвам термопомпа Samsung AE090JXEDEH, мощност 9кв. Отоплението ще бъде подово, а през лятото за охлаждане ще се ползва вентилаторен конвектор в хола. Възможно ли е буферения/балансиращ съд да бъде с малък обем 20/30л поради ограничено пространство за монтаж. Продават ли се с подобен размер или само по поръчка? Възможно ли да се направи системата без буферения/балансиращ като се ползва само вградената помпа за вода във вътрешното тяло?

Изображение
filmatoplo - майстор
В случая по скоро буфера ще бъде хидравличен разпределител ( хидрострелка) .Или от него ще се раздели на две температурни зони - за водното подово 35-40 гр и към вентилконвектора и бойлер ако има 50-55 гр .То зависи какви са функциите на ТП дали лятото може да изкарва хем студено за охлаждане и хем топло за бойлер ,някой помпи не им се ползва отделената топлина лятото ..
Вичи - специалист
А на кои се ползва?
filmatoplo - майстор
На едни скъпи ,или на едни които са самоделни с тази функция .
LazarGanev - "Велик майстор"
DRN написа:
Здравейте,

Имам апартамент с отопляема площ 80м2, ще използвам термопомпа Samsung AE090JXEDEH, мощност 9кв. Отоплението ще бъде подово, а през лятото за охлаждане ще се ползва вентилаторен конвектор в хола. Възможно ли е буферения/балансиращ съд да бъде с малък обем 20/30л поради ограничено пространство за монтаж. Продават ли се с подобен размер или само по поръчка? Възможно ли да се направи системата без буферения/балансиращ като се ползва само вградената помпа за вода във вътрешното тяло?
Би трябвало да може, изпълнявал съм подобна схема, но все пак трябва да се провери помпата дали ще достатъчна
kuuuuuul - майстор
1+ Моята с-ма е без буферния съд и само помпата е по мощна.
filmatoplo - майстор
Става директно с 1 помпа и индиректно с (буфер Хидравличен разеденител) и помпи за всяка температурна зона .
DRN
Благодаря за отговорите. До колкото разбирам би трябвало свързването да е като на схемата по-долу. Искам през зимата основно да работи подовото а конвектора да помага при екстремен студ, а през лято само конвектора да охлажда.

Термопомпата е с водана помпа Grundfoss UPM3 25-75, a съм добавил циркулационна помпа Wilo Yonos Pico 25 1-6 за да гарантирам работа на водно подово (9 кръга, ~600m)

Дали един буферен съм 80л(максимален като обем, който мога да побера) би намалил в разумни граници цикличното включване. Минимумът на термопомпата е 2.4КВ, а топлозагубите при -12 са 8КВ, тоест би трябвало при около +12гр термопомпата да започне да се изключва.

Водното подово и вентилаторния конвектор са с една температура, която автоматично се регулира от външна в дадени граници.

Изображение

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: