Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Трябва да побереш тук 200 м .на 2 или 3 кръга.
mar80 - специалист
Това означава през 10-12 см
St_Ivanov - напреднал
Здравейте на всички, страхотна тема.
И аз да се излея, че ми остават 2 седмици до полагане на подовото и съм пред голяма дилема дали ще ми стигне тръбата която ще положа. Стая от втори етаж на къща 20м2 с вътрешна изолация на стени и таван 5см. каменна вата и гипскартон, едната външна стена е с 10см. стиропор, 6 камерна дограма, под 4см., фибран, като върху замаската ще е ламинат. Купил съм тръба на овентроп ф16 -120м., която ще полагам на два кръга. Ще има нискотумпературна група с помпа. Оснаналата къща се отоплява с радиатори. Котела е на пелети. Искам тази стая да я отоплявам само на подово. Сметнах, че за наличния метраж навивките ще са със стъпка 17.5см.
Хора малко ли е тази тръба, че един път се прави замаска и ако да калко метра трябва да е?
Едни пишат 7w на линеен метър, други 70w. може би на квадратен метър. В последния отговор на филма излиза че за 24м2. на човека му трябвали 200м. Или 8,3 м. в 1кв.м. при добра изолация.
Ще съм ви благодарен за мнение придобито от практиката. :?
radius - майстор
Трябва да кажеш и каква площ ще остане от пода да топли след като наредиш мебелите.
St_Ivanov - напреднал
St_Ivanov написа:
Около 4-5м2.
ще са мебелите
шоп - майстор
@St_Ivanov, изчислете си точно топлозагубите. разбире са при екстерно ниски температури...да кажем -22/-25. Не забравяйте и топлозагубите от вентилация.

17,5 см разстояние между тръбите и тънка замазка( под 5-6 см ) е предпоставка за ефект зебра.
И обратното... има подово през 30 см, но положено в 30 см бетонен фундамент и с топлоносител 65 градуса. Отгоре гранитогрес и няма зебра, няма локални прегряваня и всичко е ОК

Един съвет от мен:

При "преоразмерено" подово ще инвестирате еднократно и малко повече, но ще спечелите от равномерно отопление, без да мръзнете в студовете и най-вече ако някой ден минете на нискотемературно отопление ще сте :supz: Това да се топлите с топлоносител 27-28 градуса е разкош!

Два кръга по 60м или 3 по 55 или 4 по 50 или ... ще объркат ли бюджета?
Веднъж се прави.
Успехи!
St_Ivanov - напреднал
4-5м2 ще са мебелите.
St_Ivanov - напреднал
Топлинните загуби според калкулатора който ползвам са 2516w.
St_Ivanov - напреднал
По метода от този линк http://www.termosilikat.com/bg/blog/опр ... ост/част-3
топлинните загуби ми излизат 920w за това помещение, като ползвам следните коефиценти:
Външни стени 0,35w/m2
Вътрешни стени 0,50w/m2
Таван 0,30w/m2
Под 0,40w/m2
Стъклопакет 1,7w/m2
В делтата залагам външна -15, а вътрешна 25 градуса.
Прозорци 3,5м2, таван и под 21м2, вътр. 18,5 и външни стени 18,5м2.
Ако 1л/м от тръбата е около 10w,120м = 1200w ще ситгнат ли? Да припомня, че искам да го отоплявам само ня подово.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: