Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
При монтажа имай на варда место да монтираш в последствие -хидравличен разделител и още една помпа с по голям дебит :) .Защото скоро едно момче сам си монтира електро котел Фероли - и дебита на оригиналната помпа слаб -гледах да я сменя но много сложна -някакво странно тяло с доста тръбички и датчици по нея , няма и степени :? :wink:
radius - майстор
7,5m не е лош напор. Добре ще е според мен.
icog - напреднал
съб ное 17, 2018 7:23 pmradius написа:
7,5m не е лош напор. Добре ще е според мен.
И според сметките на калкулаторите, които ползвам излиза че ще е предостатъчна. На TECE калкулатора е много добър, дава и на каква стойност трябва да се сложи всеки един от дебитомерите, яката работа!

Да питам и за тоя байпас клапан, той се слага за да се гарантира, че помпата няма да бумне ако всички кръгове се затворят ли? Ако един от кръговете се остави постоянно отворен същата работа ли вършим или има и друга цел?
шоп - майстор
нед ное 18, 2018 11:57 amicog написа:


Да питам и за тоя байпас клапан, той се слага за да се гарантира, че помпата няма да бумне ако всички кръгове се затворят ли?
Коя помпа ще бумне? Циркулационната или ТП?
Нито едната няма да се повреди. Бях забравил една включена цирк. помпа цяло лято да работи със затворени кранове.
ТП си има защити и по температура и по налягане... Друг е въпроса, че ТП не е хубаво да изключва заради липса на дебит. Моята съм я свързал с буфер и 8 конвектора. Дебита винаги е на макс.
aspirebg - напреднал
Здравейте. Какво бихте ми препоръчали като комбинация за подово за стая 60кв. 5 кръга през 15 см. или 6 кръга през 10см. Като се има предвид, че стаята има много витринни прозорци.
Ivovn1979 - помощник
Здравейте прочетох почти цялата тема ,но не разбрах как да избегна инертноста на системата.
Отоплявам 70 квадрата етаж от къща с осем линии подово с ел задвижки и стайни термостати , но през ноща в къщата става 20 градуса, а през деня в слънчево и студено време 28 градуса.
Термопомпа загрява водата на 36 на 32 изходящата.
Как най правилно да регулирам температурата за да няма такива отклонения.

Поздрави.
LazarGanev - "Велик майстор"
Осем градуса разлика денем и нощем :shock: ? Айде бе! И на това му викаш инертност? Ами оставяй я да работи само нощем, на евтината енергия.
Ivovn1979 - помощник
Тя така или иначе затваря кръговете към 9.00 сутринта като напече слънцето,но след 16.00 часа като се скрие слънцето започва да пада температурата и в момента е 21.6 в 18.20 при 2.4 градуса външна температура.
Докато затопли водата изстиналия под ще падне температурата до 20-20.5 градуса.
На всичкото отгоре икономията която е направила през деня сега я наваксва с по висока консумация на ток.
Така се получава че почти няма разлика в разхода при слънчев и облачен ден с еднаква температура.
icog - напреднал
съб дек 08, 2018 6:31 pmIvovn1979 написа:
Тя така или иначе затваря кръговете към 9.00 сутринта като напече слънцето,но след 16.00 часа като се скрие слънцето започва да пада температурата и в момента е 21.6 в 18.20 при 2.4 градуса външна температура.
Докато затопли водата изстиналия под ще падне температурата до 20-20.5 градуса.
На всичкото отгоре икономията която е направила през деня сега я наваксва с по висока консумация на ток.
Така се получава че почти няма разлика в разхода при слънчев и облачен ден с еднаква температура.
Няма ли изолация тая къща? Какъв ти е стъклопакета? На мен южния хол ми е с 8м дължина френски прозорци и пак не мога да си представя как ще загубя 8 градуса за толкова кратко време. Ако имаш толкова рязък спад на температурата не виждам как можеш да ги компенсираш с подово, освен да си вдигнеш градусите на термостатите, да започнат да отварят от по-рано и да вдигнеш Т на входящата вода с някой друг градус.
Ivovn1979 - помощник
Къщата има 10 сантиметра стиропор от всички страни тавана е с 10 сантиметра вата и гипскартон ,но има още един етаж от горе.
Прозорците са също френски ,на всекидневната която е 50 квадрата има 11 метра прозорци 40 мм троен стъклопакет на Трокал Ка-Бяло-Ка.
Ако я вдигна още температурата ще стане още по топло през деня и нормално вечерта.
Не е ли по правилно да сваля температурата ,но да вдигна температурата на стайните термостати така че да не изключват за толкова голям период от време за да не изстива пода.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: