Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
brum написа:

Друг въпрос - има ли варианти на водно подово отопление където не се налага върху тръбите да се излива замазка?
Да, писано е в темата.
LazarGanev - "Велик майстор"
Virtex написа:
Примерно RAUTHERM S го дават "пероксидно омрежен полиетилен (PE-Xa)", но не го изписват като PEX-Al-PEX.
RAUTHERM S е на Рехау - това бих казал е стандарт, по който всички се равняват. В статията от линка по-назад е обяснено, че има PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc. Разликата между тях е степента на омрежване, като най-силно е омрежена структурата на PE-Xa. Понеже самото производство включва много опасни и вредни процеси, това прави технологичните линии за производство на омрежен полиетилен много скъпи и затова няма много производители на омрежен полиетилен. Затова се търсят евтини алтернативи и една от тях е PERT тръбата, чиято структура не е омрежена и по-лесно се разрушава. Но пък е малко по-евтина и се харчи повече - както в чист вид, така и в комбинация с алуминиева вложка. Затова казах, че ако се вгледате, ще видите, че на повечето пише PERT-Al-PERT, макар някой да си мисли, че купува PEx-AL-PEx. И да обърне внимание му казват, че е същото
syncho - майстор
LazarGanev написа:
RAUTHERM S е на Рехау - това бих казал е стандарт, по който всички се равняват...
Нещо не съм съгласен с това твърдение. Все едно да кажеш, че Viessmann били стандарт в котлите - абсолютна глупост. Да, марка са, но това не ги прави стандарт, пък камо ли някой да се сравнява по тях. Сравнения правят лаиците само.
brum - майстор
шоп написа:
brum написа:

Друг въпрос - има ли варианти на водно подово отопление където не се налага върху тръбите да се излива замазка?
Да, писано е в темата.
Ако е за онова самоделното с фрезованите канали за тръбите го видях. Друго има ли, че темата е 150+ страници и ще отиде 1 ден да я изчета...
mindless - специалист
brum написа:
Каква е ролята на слоя против дифузирането на кислорода? Без него ще минава кислород през тръбата и ще трябва да се обезвъздушава системата през няколко години ли?
Ролята е да не се допуска допълнително кислород в отоплителната течност, което води до корозия в частите от системата, които са метални: колектори, помпи, топлообменици, буферни съдове и т.н.

За тръбите Pert-Al-Pert, ако са качествени също би трябвало да са ОК за подово, защото там няма високи температури и налягане, където Pex-а го превъзхожда. Според ТОЗИ документ Per-Al-Pert тръба би трябвало да има поне 50 години живот.

Ако аз лично трябва да избирам между еднослойна PEX тръба и Pert-Al-Pert бих избрал втората. Ако алуминия е лазерно заварен, това реално са 3 тръби една в друга и докато Pex превъзхожда Pert като пластмаса, не съм убеден, че превъзхожда Pert-Al-Pert тръба.
Правя уточнението, че говоря изцяло за тръба за подово отопление т.е. нискотемпературно, ако съществува риск някой да надуе котела на 80°C по-добре PEX :)
LazarGanev - "Велик майстор"
syncho написа:
Нещо не съм съгласен с това твърдение. Все едно да кажеш, че Viessmann били стандарт в котлите - абсолютна глупост. Да, марка са, но това не ги прави стандарт, пък камо ли някой да се сравнява по тях. Сравнения правят лаиците само.
Не се обиждам на лаик. Когато някой ми поднесе някоя "no name" марка кола, първото което ми идва на лаишкия акъл е да я сравня с Кока Кола, за да видя колко се доближава, т.е. сравнението е един от основните методи за оценка. В нашия бранш стандарти са Овентроп с арматура, Виега, Рехау с тръби и тръбни системи, Хъниуел с контролери и автоматика и мн. др. (обикновено немски или английски фирми), които създават стандарти, правят нещо уникално и скъпо. После идват други фирми (обикновено италиански) поемат идеята, правят свой подобен продукт (не по-лош на СРАВНЕНИЕ) на много СРАВНИТЕЛНО по-добра цена и обират продажбите, а на първите остава само славата. Но така в пазарната икономика и това движи прогреса :cool:
Последна промяна от LazarGanev на пет май 18, 2018 1:43 am, променено общо 4 пъти.
LazarGanev - "Велик майстор"
mindless написа:
Ако аз лично трябва да избирам между еднослойна PEX тръба и Pert-Al-Pert бих избрал втората. Ако алуминия е лазерно заварен, това реално са 3 тръби една в друга и докато Pex превъзхожда Pert като пластмаса, не съм убеден, че превъзхожда Pert-Al-Pert тръба.
Правя уточнението, че говоря изцяло за тръба за подово отопление т.е. нискотемпературно, ако съществува риск някой да надуе котела на 80°C по-добре PEX :)
Сравненията ти са некоректни - коректно е да се сравняват от делно еднослойни и отделно многослойни тръби, т.е. PEX с Pert и PEX-Al-PEX с Pert-Al-Pert
шоп - майстор
St_Ivanov написа:
Взимам разни коефиценти от интернет при което се получават все различни цифри.
Погледни и тук. Руснаците използват този разчет...досега не съм чел оплакваня:-)
St_Ivanov написа:
Трябва ми практичен съвет "помощ".
Моята практика показва 10 вата/м2 при делта Т 1 градуса между Тпод от Тстая.
Не е универсално разбира се, но мен не ме е подвело досега.

Пак казвам, отчетете разходите за вентилация за да не сте разочарован, презапасете поне с 10% подовото, веднъж се прави.
syncho - майстор
LazarGanev написа:
syncho написа:
Нещо не съм съгласен с това твърдение. Все едно да кажеш, че Viessmann били стандарт в котлите - абсолютна глупост. Да, марка са, но това не ги прави стандарт, пък камо ли някой да се сравнява по тях. Сравнения правят лаиците само.
Не се обиждам на лаик....
Оф знаех, че не съм го уточнил и ще има неразбирателства. Нямах предвид теб или други ползватели, а производителите, които се сравняват с другите производители.

А това, което се опитах да ти кажа е, че аз не идолизирам някоя марка, защото както днес едните са на върха, така на другия ден се издънват, а друга малка компания ги слага в малкия си джоб. За мен един продукт или е добър или е лош на база технически параметри, начин на работа с него, поддръжка и т.н., а не на сравнение с друга марка.

Ще ти дам пример с Herz, които са едни от лидерите. Случи се на колега термостатичен вентил да не му е прорязан отворът. Т.е. самият вентил вътре имаше стена от метал.

А пък за Хъниуел не знам как изобщо можеш да кажеш, че са топ, при положение, че на пазара има марки като Сименс (битова и промишлена автоматизация), Салус (повече битова електроника, но каква само), да не говорим за марки като Loxone, които в България дори и не са ги чували.

А относно "no name" продукти ето типичен пример, на който лично попаднах - попадна ми тръба pex-b "no name" съответно с по-ниска от марковите тръби цена. След като си направих лични тестове (налягане, пречупване, дебелина на стената, гъвкавост и други) с нея, установих, че по нищо почти не отстъпва от по-скъпите ѝ събратя.

Та това по въпроса с марките - не е добре човек да се кланя на имена.
LazarGanev - "Велик майстор"
syncho написа:
А относно "no name" продукти ето типичен пример, на който лично попаднах - попадна ми тръба pex-b "no name" съответно с по-ниска от марковите тръби цена. След като си направих лични тестове (налягане, пречупване, дебелина на стената, гъвкавост и други) с нея, установих, че по нищо почти не отстъпва от по-скъпите ѝ събратя.

Та това по въпроса с марките - не е добре човек да се кланя на имена.
Ето и ти като лаик си ползвал сравнението с топ марките :wink: .
Естествено, че не трябва да се робува на марки, нито пък да се омаловажава приносът на големите марки за развитието на прогреса.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: