Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
нед мар 20, 2022 11:54 amfilmatoplo написа:
И тази нека си остане
Тази е умряла:-(
telefonche - помощник
Благодаря.
Ще потърся същата.
Krasi_S - специалист
Препрочитам темата и мненията, които съм си белязал като "полезни за мен" и засега съм се спрял на "поБългареният", и (може би?) по-евтин метод с изолация (XPS 5см), метална скара ф6мм, привързване на тръбата отгоре с опашки, замазка с фибри и добавка. Упражнението ще е за една стая, в която ми липсва височина, иначе щях да ползвам от готовите подложки най-вероятно. Та заради тази метална скара, след разговор с познати възникна следният теоретичен казус: Каква е вероятността тръбата да се протрие в желязото във времето?
От температурните разширения, които макар и малки заради ниската температура на водата, замазката ще се "движи". Като елемент с най-голяма маса, ще движи със себе си и тръбата. А при този метод на полагане, тръбата се покрива почти цялата. И така - веднъж имаме дюбелиране на мрежата към пода за да е неподвижна и да държи замазката да не се отлепя. После стягане на тръбата към тази мрежа с опашките, като последните обикновено се стягат здраво за да не шава и тя при огъването. И накрая момента с "движещата" (как звучи само :lol: ) замазка.
Какво мислите по въпроса? Досега не съм го срещал дискутирано. Най-вероятно не е проблем, защото все за толкова години щеше да се разчуе и да се заложи някакво повдигане. А такова не видях на нито един от клиповете на руснаците, които са царе на тоя метод.
Дадоха ми за проба едно парче тръба от омрежен полиетилен ф16 (марка Uponor) и си поиграх доста с него. С голямо усилие и след десетки пъти на прегъване успях да го скъсам. Обаче това, което ме притесни и има отношение по казуса е - при повърхностно триене с желязо като на мрежите се нарани доста. Вярно само повърхността, но какво ще стане след няколко години работа и "търкане"?
шоп - майстор
Не го мисли!
Водното подово се включва есентта и се спира пролетта. Инерционно е, няма почти никакви амплитуди и съответно няма опасност от протриване.
Krasi_S - специалист
чет мар 31, 2022 1:57 pmшоп написа:
Не го мисли!
Водното подово се включва есентта и се спира пролетта. Инерционно е, няма почти никакви амплитуди и съответно няма опасност от протриване.
Хах, точно това пък ме замисли в момента много :? Все още съм с пелетна камина, която не е голяма, но въпреки това дори и в най-студените дни не работи за повече от 16 часа. А пък в останалото време работи и под 10 часа на ден. Та точно този режим на работа май се явява и най-тежък за този начин на монтаж - тъкмо да стопли и ще започне да изстива...
Hursa - майстор
чет мар 31, 2022 1:20 pmKrasi_S написа:
От температурните разширения, които макар и малки заради ниската температура на водата, замазката ще се "движи". Като елемент с най-голяма маса, ще движи със себе си и тръбата. А при този метод на полагане, тръбата се покрива почти цялата. И така - веднъж имаме дюбелиране на мрежата към пода за да е неподвижна и да държи замазката да не се отлепя. После стягане на тръбата към тази мрежа с опашките, като последните обикновено се стягат здраво за да не шава и тя при огъването. И накрая момента с "движещата" (как звучи само :lol: ) замазка.
Какво ще стане, като положите замазката върху тръбата и мрежата. Тя ще обхване, както тръбата (така се подобрява топлообмена между нея и замазката), така и мрежата. Мрежата по същество армира замазката. Като се нагрее замазката, ще се нагрее и мрежата. Метала и замазката са с близки коефициенти на температурни разширения (поне така би трябвало да бъде), разликите се компенсират от много по-голямата еластичност на метала, както и от порите в замазката. Т. е. замазката, тръбата и мрежата стават на практика едно "цяло". Защо да дюбелирате мрежата към пода. През топлоизолацията? Каква е целта, освен че ще компрометира до някаква степен топлоизолацията. Погрижете се по-скоро за периферията на замазката, да е по възможност топлоизолирана, а и най-вече да и се даде възможност да се "пълзи" при температурните изменения.
Krasi_S - специалист
чет мар 31, 2022 3:48 pmHursa написа:
Защо да дюбелирате мрежата към пода. През топлоизолацията? Каква е целта...
Това е добър въпрос, на който за съжаление нямам нужния опит за да отговоря :? ... Иначе на много от видеата в мрежата препоръчват дюбелирането на мрежата към основата с пластмасови дюбели. Обяснението е, че ще държи мрежата по време на монтажа на тръбата, а после самата замазка да не се "отлепяла" от основата. Звучи логично и в моя случай дебелината и ще е към 6см, та не съм го поставял под съмнение този момент.
Сега прехвърлих пак няколко клипа, на които пък мрежата не беше дюбелирана. Но пък отдолу основата им беше някаква посипка.
чет мар 31, 2022 3:48 pmHursa написа:
Погрижете се по-скоро за периферията на замазката, да е по възможност топлоизолирана, а и най-вече да и се даде възможност да се "пълзи" при температурните изменения.
Това е едно от нещата, които съм си записал като задължително условие :)
Hursa - майстор
Дюбели ли са или закрепват мрежата към фибрана? Как да се отлепи от основата? Замазката "ляга" плътно на фибрана, още при полагането, дори да има някакви неравности (докато се полага, тя си е визкозна поемайки формата на основата, тръбите, мрежата, върху която се полага и в последствие вече се втвърдява при изсъхването си). Кое ще я повдигне. Имате сравнително твърда "плоча" замазка, дори армирана, разпределя тежестта си върху фибрана. Той поддава, ако го натиснете на малка площ, демпфира неравностите (под него) до някъде, като своеобразна "възглавница" под "плочата". И като стъпите тази "плоча" разпределя товара ви на широка област - така фибрана почти не поддава (практически не поддава). (Вижте как основите на цяла къща лягат върху "възглавница" от стиропор. Вижте как се полага слой стиропор под насипа на железопътна линия.) Как да се повдигне тази замазка? Тя разбира се не може да се гъне като линолеум. Нима плочките на пода се гънат и повдигат, в пъти по трудно е да се "огъне" армирана 6 сантиметрова плоча. Квадратен метър от замазката ще тежи около 150 кг. Ако е тънка за товара - по-скоро ще се пропука отколкото да се огъне, но дюбелирането пак няма да помогне, през 5 см фибран.
stoyanstoyan - специалист
Здравейте,
Предстои ми да правя водно подово. Бих искал да знам коя тръба от следните да взема.
На овентроп 16 или 17 PE-RT пластмасови тръби „Copert“ (тази ми препоръчаха от представителството) или PE-Xc пластамсови тръби „Copex“.
На uponor 16 или 17 comfort pipe plus pex-a или smart pe-rt.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: