Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте
предстои ни да решаваме проблем с отоплението на нова едноетажна къща и сме се насочили към водно подово отопление.
От многото четене по всякакви форуми и представяне на фирми, грубо казано, (подчертавам го) разбирам, че в Щатите тръбите за подовото масово се залагат в бетона (за да може плочата да служи като акумулиращ елемент след като веднъж се нагрее) а в Европа (вероятно заради повечето реконструкции) върху плочата се полага фибран върху който се слага екраниращо фолио, а тръбите върху него. Следва замазка с гъстота на боза и следващите няколко седмици не се влиза в помещението (това което препоръчват на запад е по седмица на см замазка).
Ето докъде сме стигнали и какви са въпросите:
Над обратния насип имаме:
-найлон
-фибран с висока плътност -8см
-плоча – 20 см

Ето и въпросите на които никой до момента не ми дава смислен отговор:
-До колко е необходимо полагането на допълнителен фибран над плочата?
-Ако не сложа фибран, трябва ли да сложа мрежа и за какво освен за захващане на тръбите служи тя?
-Ако не сложа нито фибран, нито мрежа до колко е удачно използването на такива фиксатори и някой има ли опит с тях: http://www.joule.ie/product/joule-rapid-fixing-rail/

-Освен насочването на топлина в посока нагоре, това екраниращо фолио има ли друга функция?

Ще съм много благодарен за всякакви смислени мнения.
Благодаря предварително
шоп - майстор
Не само в Америка тръбите са в бетона. В Русия, Финландия, Швеция също така се прави. Даже си има и име: УШП ( утепленая шведская плита)

Ползват минимум 200 мм фибран под плочата, като под фибрана има дренаж, трамбован филц и пясък. Армировката е двойна. На снимките е единична, защото върху фундамента има лека дървена къща-каракасник.

При Вас малко коня е пред каруцата и не знам какво да кажа.

Прикачен файл

999999999.jpeg

Прикачен файл

9999.jpg

Прикачен файл

99.jpeg
filmatoplo - майстор
Особено Рехау (червените тръби) с това е популярна че монтира тръбите и по този начин като се темперира директно бетона ,аз не съм го правил - не съм имал такъв клиент .
Вичи - специалист
Имам чувството, че някой ще се сдобие с неработещо подово. Напълнили са ти главата с глупости. Най-добре прочети темата и си го направи по класическия начин, изпълнен и ефективен в хиляди жилища.
Фибрана или изолация с "пъпки" са задължителни. Екраниращото фолио е глупост. Замазката си е със съвсем нормална гъстота и се ходи на втория ден. Препоръчителни са лека армировка или фибри, както и течна добавка за подово. Абсолютно всичко е описано назад, прочети го и ако има нещо неясно питай, не очаквай някой да обощава и да описва отново целия процес на всеки нов потребител.

Шопа, както винаги, е прав:
шоп написа:
При Вас малко коня е пред каруцата и не знам какво да кажа.
т.е. засега нищо не си сбъркал, защото всъщност на коня мястото си е точно пред каруцата.
Благодаря за отговорите и все пак от зад напред:

вичи-не разбирам това за неработещото подово!? Какви са аргументите на това което се прави в България срещу това което се прави в другите държави (Северна Америка и явно северна Европа). Не желая по никакъв начин някой да обобщава и обяснява всичко наново- зададох конкретни въпроси по конкретна ситуация. Въпросната замазка е с 30%-40% по-висока цена, но е предназначена за ползване специално при изграждане на подово.

filmatoplo- Благодаря за коректния отговор - отнасям се с уважение към хора които спокойно казват, че не са запознати. Така е, Рехау предлагат решения за двата начина на работа, както в плочата, така и над нея. Това, което аз не мога да преценя, е кой е по-удачният път за доизграждане и затова бяха тези въпроси.

шоп-благодаря и на теб. Забравих да спомена че тези дренаж, филц и фракции до 63 ги има вече положени преди това. Към онзи момент решихме, че няма нужда от повече фибран, защото долната част на плочата е на 60 см от кота терен, зимите не са такива както на съвсем северните държави и по-добре да се насочи ресурс към външна изолация на основите и цялостната постройка. Ако си участвал в изграждането на тази къща, имаш ли спомен, колко е разстоянието между края на тръбата на подовото и горния край на плочата?
Благодаря предварително
шоп - майстор
Това не са мои снимки, а къща в Русия

По техните форуми се коментира, че най удачно е или в средата или в горната 1/3 на фундамента. Всичко зависи от желаната инертност. Разбира се зависи и от плана на армировка(масово двойна скара)
Вичи - специалист
Ти си решил да направиш нещо и търсиш подкрепа, а не съвет. Против полагане на тръбите в плочата има топлотехнически аргументи - термомостовете с останалите елементи на конструкцията (основи, стени, колони...), физически (линейните разширения) и технологични. Самия въпрос - като в България или като в Щатите е показателен, съпоставката е между България, Австрия, Германия, Италия, Франция... от една страна и Аляска, Канада, Сибир, Швеция, Норвегия от друга. Разбира се, в централна Европа също се прави - виждал съм тръби в плочата на халета, автосервизи, хипермаркети, както и на открито - бензиностанции, рампи, паркинги. Причината е нуждата от подове с шлайфан бетон.
В северните страни има климатични, икономически и конструктивни различия. Там жилищните сгради обикновено са сглобяеми или дървени. Тези материали, спрямо масивното строителство са с по-ниска топлопроводност (термомостовете) и по-малка акумулираща способност, затова е необходимо да се ползва и масата на плочата.
Основният аргумент: Това е форум за споделяне на опит. Тук много хора са направили класическо подово и са описали как и какъв е ефекта, но едва ли ще намериш изпълнено по американския начин. Това за което те съветвам можеш да дойдеш да го видиш, пипнеш, усетиш ефекта, комфорта и икономията. Мога да ти покажа снимки и дам с чиста съвест съвети за всеки етап от изпълнението. Другото е изстрел в тъмното - може и да стане, но ако не уцелиш - някои хора ще си имат неработещо подово.
Специално за това на снимките - като знам къде е и гледам колко рехаво са тръбите, мисля че ще служи за подпомагане, а не за основно отопление.
Успех!
vrangelov - специалист
lambri75 написа:
Здравейте
предстои ни да решаваме проблем с отоплението на нова едноетажна къща и сме се насочили към водно подово отопление.
От многото четене по всякакви форуми и представяне на фирми, грубо казано, (подчертавам го) разбирам, че в Щатите тръбите за подовото масово се залагат в бетона (за да може плочата да служи като акумулиращ елемент след като веднъж се нагрее) а в Европа (вероятно заради повечето реконструкции) върху плочата се полага фибран върху който се слага екраниращо фолио, а тръбите върху него. Следва замазка с гъстота на боза и следващите няколко седмици не се влиза в помещението (това което препоръчват на запад е по седмица на см замазка).
Ето докъде сме стигнали и какви са въпросите:
Над обратния насип имаме:
-найлон
-фибран с висока плътност -8см
-плоча – 20 см

Ето и въпросите на които никой до момента не ми дава смислен отговор:
-До колко е необходимо полагането на допълнителен фибран над плочата?
-Ако не сложа фибран, трябва ли да сложа мрежа и за какво освен за захващане на тръбите служи тя?
-Ако не сложа нито фибран, нито мрежа до колко е удачно използването на такива фиксатори и някой има ли опит с тях: http://www.joule.ie/product/joule-rapid-fixing-rail/

-Освен насочването на топлина в посока нагоре, това екраниращо фолио има ли друга функция?

Ще съм много благодарен за всякакви смислени мнения.
Благодаря предварително
Здравей,

Доколкото ми е известно, най-голямата разлика между подово отопление и темпериране на бетоновото ядро е тази, че методът на отопление чрез темпериране на бетоновото ядро не може да се приложи при вече съществуващи сгради. Доколкото разбирам ти вече си започнал да строиш и единственото, което ти остава е да изпълниш отоплението по масовия метод.

Моето мнение по твоите въпроси:
- При темпериране на бетоновото ядро не е необходим XPS над плочата, но има случаи при които може целенасочено да се постави. Това го решава проектанта.
-При изпълнението на големите производители на системи за водно подово отопление няма мрежа, но се слагат фибри. Тръбата там се захваща за пода по други начини, но понеже те са по-скъпи от комбинацията мрежа+свински опашки, масово се пренебрегват препоръките и се слага мрежа. Сам ще прецениш.
- Не може без XPS (фибран е търговска марка). При теб е късно.
- Има, то е и паронепроницаемо фолио

Ако все пак си на етап проект и не е късно за темпериране на бетоновото ядро, а в същото време има въпроси, на които твоят проектант не може да отговори (няма глупави въпроси, има само глупави отговори), има голям шанс наистина да се сдобиеш с неработещо отопление(и охлаждане). В страните, където масово се прави такова отопление и охлаждане е много лесно да осъдиш такъв проектант за не добре работещо отопление, а с парите да си построиш нова къща, двойна на първата, но ти не живееш там, нали!

Поздрави!
filmatoplo - майстор
Най добре класически метод ,в бетона нямаш време да се обмислят нещата ,не дай си Боже има пробив няма ремонтиране ,трудно се изолират отделят зоните .Подово в бетона удачно би било в магазините и складовете с гладък бетон на пода като последна повърхност.Когато съм извикан на нов обект за отопление първо предлагам вариант водно подово - всичко друго след това,който ме послуша след това ефекта е поразителен ,със всяко друго има известен компромис с комфорта .
Вичи - специалист
vrangelov написа:
При изпълнението на големите производители на системи за водно подово отопление няма мрежа, но се слагат фибри. Тръбата там се захваща за пода по други начини, но понеже те са по-скъпи от комбинацията мрежа+свински опашки, масово се пренебрегват препоръките и се слага мрежа.
Извинявай, можеш ли да покажеш къде някой препоръчва да не се слага мрежа?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: