Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Е той може да иска и 30С, но се пита дали е възможно, полезно и т.н. Сънчо е прав за топлия под, почват да ти се потят чорапите, дори още при 25-6С темп. на пода.
andy_forresite - майстор
Колко метра тръба при стъпка 10 см ще ми трябват за:
стая 16 кв.м.
стая 12 кв.м.
кухня 9 кв.м.
коридор 4 кв.м.
Общо: 41 кв.м.

Мисля в стаята 16 да са два кръга, в стаята 12 да са два кръга, като тръбите ще ги прекарам през част от коридора. По пътя към 12-квадратовата повечко тръби ще минат през коридора и вече към 16-квадратовата пътят им ще е колкото да го пресекат с някаква завранкулка да не остава студена пльочка уж. След това към кухничката също ще минат през коридора. Нещо не мога да го измисля и не знам 5 кръга ли ще са или 6. Не искам да прескачам 70 м на кръг, като тръбата мисля да е 20х2.
filmatoplo - майстор
Разпределени на 6 кръга по около 66 метра .
шоп - майстор
ср ное 17, 2021 8:22 pmfilmatoplo написа:
Разпределени на 6 кръга по около 66 метра .
+1
nork - специалист
ср ное 17, 2021 5:02 pmandy_forresite написа:
.....
Анди, миналата година бях намерил една доста добра програма - Топъл под. Руска. Дава доста добра представа за метража и трасетата на тръбата. Потърси я, онлайн е.
filmatoplo - майстор
Оня ден посетих къща на която съм правил водното подово ,човека си положил ламинат в место плочки.Имах притеснения ,че така ще се влоши топлоотдаването.Останах приятно изненадан ,по думите на човека -Топли перфектно,котела пелетен като затопли стайния термостат изключва и така държи три дни .Има две малки деца ,малкото едва на година Така,че знайте подовото и ламинат е напълно Съвместими .Изолацията под тръбите е фибран 5 см,тръбата е ф16 омрежен полиетилен, червен ,немска.стъпка покрай външни стени 10,по средата 15.Около 100 квадрата има май 600 м навъртяни .
andy_forresite - майстор
Фил, ще полагам тръби на първи етаж в къща. Подът е на ~ +50 см над земята (нивото на двора). Дали изолация ХПС 50 мм ще е достатъчна за да функционира водното подово без големи загуби?
Снощи разчертах една стая с всяка извивка на тръбата и изписах дължините преди всяка извивка. Ако някъде не съм сгрешил (най-вероятно ДА, но мисля че е с малко) то се получи, че при стъпка 10 см за да се получи дължината на контурите за покриване на стая еди си колко кв.м., трябва квадратурата на стаята да се умножи по 7,75.
Така за стаята 3/4м или 12м2 се получава 12 х 7.75 = 93 метра. Явно е доста за един контур, така че слагам два. Щом са 2 --> 93 : 2 = 46,5 метра. Добавям и пътят до разпр. колектор и в моя случай стават 62 и 64 метра, понеже единият контур го разчертах до 1.40 метра от западната стена и фактически за втория контур остава да покрие от 1.60 метра до края на трите метра на стаята. Тя е 310 см широка ... дълга ... няма значение, но смятах едни 5 см от мазилката и затова взех 300 см и тн стигнах до това 7,75 коеф. със стъпка 10.

Окей, значи ще ми трябват 400 метра, които няма да влязат всичките. Колектори с 6 извода и дължина средно на контур 66 метра.
Evgeniy - майстор
ср ное 17, 2021 8:43 pmnork написа:
ср ное 17, 2021 5:02 pmandy_forresite написа:
.....
Анди, миналата година бях намерил една доста добра програма - Топъл под. Руска. Дава доста добра представа за метража и трасетата на тръбата. Потърси я, онлайн е.
Ал ползвах ТАЗИ на Валтек.
Струва ми се доста добра.
шоп - майстор
чет ное 18, 2021 11:27 amandy_forresite написа:
Дали изолация ХПС 50 мм ще е достатъчна за да функционира водното подово без големи загуби?
Изолацията никога не е в повече. Копай и сваляй нивото.
На моя първи етаж положих 2х50мм фибран на кръст и отгоре 40мм изолираща подложка с пъпки.
Отстрани към всички стени окантих с 20мм фибран

Остана да изолирам и цокъла на къщата със 150мм полинор, но не остана време тази година и при обследване с термокамера се вижда как цокъла пие топлина въпреки, че имам и фо мм фибран под пътеките:-(
gruio - специалист
При мен също е с ламинат. Топло е навсякъде, но не съм монтирал термпостатите и задвижките.
Трябва ламината да е подходящ за подово - те производителите го отбелязват това, както и подложката да е такава.
Виждал съм два вида подложки за подово тук - едната е розова с много малки дупчици като от игла, другата е зелена с големи квадрати. Аз ползвах от зелената, но не обира много добре разлики в замазката - ако не е много добре изпълнена може да се пусне саморазливна където има неравности.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: