Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
То никога не е било въпрос дали подовото става с ламинат или не. Просто трябва да се съобразят малко повече неща като да се намали повърхностната температура на пода (до около 27С в повечето случаи), дебитите в кръговете както и подаващата температура към подовото също.

Много клиенти правят саморазливна преди ламината и после директно го лепят за пода. Казват, че са много доволни от това решение. Не използвам така поставен ламинат и няма как да дам лични отзиви.
andy_forresite написа:
Така за стаята 3/4м или 12м2 се получава 12 х 7.75 = 93 метра. Явно е доста за един контур, така че слагам два. Щом са 2 --> 93 : 2 = 46,5 метра.
Защо те е страх да правиш кръгове с дължина от по 100-110м?
brum - майстор
И аз съм доволен с ламината, ама подбрах удачен ламинат и подложка. Ламината беше максимално тънък и с максимално висока плътност (по-висока плътност, по-ниско температурно съпротивление). Подложката беше специално за тези цели с клонящо към 0 температурно съпротивление и дебелина 3мм. Само че струваше по спомен 16лв/м2.
Пеш - специалист
Прочетох че доста хора са доволни от подово отопление с ламинат, не видях никой да е писал за подобно с естествен паркет? Много ми се иска в голямата ми всекидневна (45м2 и тавани височина от 3м до 5м), където ще се постави подово отопление + конвектор към отоплителната система, да си сложа и естествения паркет като в другите стаи, където ще се отоплява с радиатори.
Пода ще се изолира с 8см XPS.
Какво ви е мнението?
speka_rs - майстор
ср дек 29, 2021 1:15 pmПеш написа:
Прочетох че доста хора са доволни от подово отопление с ламинат, не видях никой да е писал за подобно с естествен паркет? Много ми се иска в голямата ми всекидневна (45м2 и тавани височина от 3м до 5м), където ще се постави подово отопление + конвектор към отоплителната система, да си сложа и естествения паркет като в другите стаи, където ще се отоплява с радиатори.
Пода ще се изолира с 8см XPS.
Какво ви е мнението?
По-лесно цялата къща с подово.
Пеш - специалист
ср дек 29, 2021 1:19 pmspeka_rs написа:
ср дек 29, 2021 1:15 pmПеш написа:
...
По-лесно цялата къща с подово.
Със сигурност, но във спалните си мисля, че ще е доста по-дискомфортно, когато е с подово. Но и това е в опциите!
Към момента ме мъчи въпроса с естествения паркет. Имам позната фирма, която правят много добър паркет. Ще е много жалко, ако не си направя къщата с такъв под при положение, че супер ми харесва, а едиственното нещо което ме спира е подовото.
Evgeniy - майстор
ср дек 29, 2021 1:15 pmПеш написа:
не видях никой да е писал за подобно с естествен паркет?
Имам познат от Троян, който е с подово и дюшеме върху него. Изключително доволен е.
Мога да дам контакт за повече подробности.
Virtex - майстор
ср дек 29, 2021 4:46 pmEvgeniy написа:
Имам познат от Троян, който е с подово и дюшеме върху него. Изключително доволен е.
Мога да дам контакт за повече подробности.
На принципа на това, което "шоп" споменава на много места в темата ли е изградено водното с дюшеме върху него?
шоп - майстор
чет дек 30, 2021 12:21 amVirtex написа:

На принципа на това, което "шоп" споменава на много места в темата
Това е сух метод за полагане на водно подово. Без мокри процеси и тежки замазки.
Има две разновидности с топлоотражателни пластини и без такива с минимално бъркане на лепило за плочки.

В момнта правя стая 16м2 с два кръга
тръба ф20, стъпка 10 см по 74метра всеки кръг.

На въпроса на @Пеш:
нямаш проблеми с естествен паркет щом си му фен. Просто ще се примириш, че дървото по-трудно провежда топлина в сравнение с гранитогрес или ламинат и трябва да завишиш Т на топлоносителя с няколко градуса. Ако си с термопомпа не е много ОК
Паркета го лепи задължително за замазката, а ако водното е изградено по сух способ слагай 10 мм гипсфазер и отгоре лепи паркета. Но това паркетаджийте си го знаят.

Относно дюшемето....братушките го правят, но там топлоносителя е с още по-висока Т и подовото честно не е основно отопление, а за комфорт. Оплакват се и от отваряне на фуги между нута и перото.

Прикачен файл

под2.jpg

Прикачен файл

под1.jpg
Пеш - специалист
чет дек 30, 2021 4:29 amшоп написа:
На въпроса на @Пеш:
нямаш проблеми с естествен паркет щом си му фен. Просто ще се примириш, че дървото по-трудно провежда топлина в сравнение с гранитогрес или ламинат и трябва да завишиш Т на топлоносителя с няколко градуса. Ако си с термопомпа не е много ОК
Паркета го лепи задължително за замазката, а ако водното е изградено по сух способ слагай 10 мм гипсфазер и отгоре лепи паркета. Но това паркетаджийте си го знаят.
Отказах се за момента от термопомпа, ще оставя вариант допълнително да се направи някаква хибридна система. Но към момента ще се подсигуря отоплението от котел на пелети. Така или иначе ще топлим свекидневна и спалня, едва ли ще гори чак толкова много. Пък живот и здраве, след време ще добавим и една термопомпа за междинните сезони.

За замазките, след 8-те см XPS и положеното подово съм предвидил 3см замазка ( до колкото четох трябва да има пластификатор за подово).
Така или иначе, имам доста време докато стигна до настилките, но обичам да съм прочел всичко и да са ми ясни всички + и - за да реша, до каква степен си заслужава... Благодаря за коментара.
Virtex - майстор
чет дек 30, 2021 4:29 amшоп написа:

Това е сух метод за полагане на водно подово. Без мокри процеси и тежки замазки.
Има две разновидности с топлоотражателни пластини и без такива с минимално бъркане на лепило за плочки.

В момнта правя стая 16м2 с два кръга
тръба ф20, стъпка 10 см по 74метра всеки кръг.
Това и питах - дали е метода, който описваш в поста и със снимки.
чет дек 30, 2021 4:29 amшоп написа:
ако водното е изградено по сух способ слагай 10 мм гипсфазер и отгоре лепи паркета. Но това паркетаджийте си го знаят.
По начина от поста ти този гипсфазер задължителен ли е или само в цитираният за Пеш случай ?

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: