Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
чет дек 30, 2021 5:45 pmVirtex написа:


По начина от поста ти този гипсфазер задължителен ли е или само в цитираният за Пеш случай ?

При ламинат върху ал. пластините се слага само 2-3мм подложка.
При масивен паркет 1 слой 10-12 мм гипсфазер или циментфазер.
При лепене на гранитогрес се слагат на кръст с разминати фуги 2 пласта х 10мм гипсфазер. Плоскостите трябва да се лепят на гребен една за друга или да се хващат с видии ( къси или да се чертае къде минава тръбата за да не я пробием.

Изобщо много общо със системата на Кнауф за сух под с посипка.
Пеш - специалист
А ако говорим за три пластовите паркети пак ли слагаме 10-12мм гипсфазер. Предполагам е най-добре подовото да се постави по-горе посочения начин със стоманените канали. Това го четох от теб , много ми хареса.
Ако не се направят подобни канали единствения вариант според мен е замазка.

@шоп , моля те дай линкче към поста ти със самоделката за тези канали.. "убих се днес да я търся..."
шоп - майстор
чет дек 30, 2021 9:09 pmПеш написа:
Предполагам е най-добре подовото да се постави по-горе посочения начин със стоманените канали.
Става и с топлоразпределящи пластини от поцинкована ламарина, но не съм писал, че е по-добре.

Стоманата има около 4.5 ПЪТИ по-малка топлопроводимост спрямо алуминия. Така, че по-добре от алуминия би се справила само медта:-))))) и среброто:-))))) при еднаква дебелина на ламарината.
шоп - майстор
чет дек 30, 2021 9:09 pmПеш написа:
@шоп , моля те дай линкче към поста ти със самоделката за тези канали.. "убих се днес да я търся..."
За каналите във фибрана ли питаш?

Аз ги правя с лепачката за ППР

Една медна ламаринка с дебелина 0,5мм и ширина 10мм огъната за да се получи омега профил във фибрана. В задната част термоножа се опира на дръжката, а отпред се води по нещо топлоизолиращо. Аз съм закрепил парче гипсфазер.

Така дълбочината на канала е равномерна и се получава гарантиран омега профил, който обхваща тръбата на подовото много над 180 гр.
Тръбата направо потъва и шраква в канала.

Уважаваният от мен съфорумец @Евгений прави каналите с термонож от трансформатор, руски колеги с оберфрези....варианти много.

Прикачен файл

444.jpg

Прикачен файл

333.jpg

Прикачен файл

22222.jpg

Прикачен файл

11111.jpg
Пеш - специалист
пет дек 31, 2021 4:40 amшоп написа:
Аз ги правя с лепачката за ППР
Говорех за пресата за ламарини, но пък и това ми отвори очите как да направя каналите :) (Благодаря! =D> ).
Всъщност нали правилно разбирам, цялата тази процедура я правиш/правите за да спестите ужасно скъпите подложки за тръбите. Какво ще загубя ако не сложа ламарина? някъде имаше коментари как се справяте с завоите..
И другото хубаво нещо според мен е, че мога да сложи повече XPS примерно 10см (ако преди това си предвидил 8см) и да се вкопае тръбата + 1см гипсфазер и лепим паркета.
Тук въпроса е какво става с баните, там не е ли по-добре, да се направи със замазка вместо сух под?
resistbody - майстор
И какво се случва с акумулиращия ефект на замазката тогава ? Тая система не беше ли за дървените подове за да се избегне натоварване на конструкцията ? Айде и компромис като нямаш височина, но вече има системи позволяващи 2см повдигане на пода само..
Колега къщата ти е нова и имаш възможност да го направиш по традиционния способ, бих ти препоръчал да не си играеш с тея ламаринки...
brum - майстор
Акумулиращият ефект и инертността на системата никога не съм ги разглеждал като плюс. Ако имаше вариант да пуснеш подовото и след 2 минути пода да е на 27 градуса бих предпочел него. По-прецизно регулиране на температурата, по-кратко време за подгряване - все предпоставки за икономия. Особено в комбинация с модулиращ термостат.
пет дек 31, 2021 9:55 amПеш написа:
Всъщност нали правилно разбирам, цялата тази процедура я правиш/правите за да спестите ужасно скъпите подложки за тръбите. Какво ще загубя ако не сложа ламарина?
Без ламарината няма да стоплиш нищо. Целта на ламарината е да работи като термомост и да подгрява по-голяма площ от настилката. Без нея ще нагряваш някаква площ клоняща към нула и няма да можеш да стоплиш. Ако успееш да покриеш целият под с топлопроводящ слой под настилките резултата ще е най-добър. Завоите са тегави, но е важно и там да се търси вариант за топлопроводящ слой. Иначе ще имаш топли и студени зони.
шоп - майстор
пет дек 31, 2021 9:55 amПеш написа:
Говорех за пресата за ламарини
Спомена за канали, затова ти прикачих снимки на инструмента за каналите.

Топлоразпределящите пластини могат да се направят по много начини, но аз ги правя така: виж снимките.

матрицата е два винкела 50х50х4
паусона е шина 50х16 + пак два винкела 50х50х4 и плътно Ф според тръбата
Пресата е малка 5 тонна винтова.
Всичко се събира за час работа с флекса и електрожена.

Прикачен файл

16.jpg

Прикачен файл

15.jpg

Прикачен файл

14.jpg

Прикачен файл

13.jpg

Прикачен файл

12.jpg
шоп - майстор
пет дек 31, 2021 11:01 amresistbody написа:
И какво се случва с акумулиращия ефект на замазката тогава ?
Някои го търсят този ефект, други бягат от него. Според конкретиката.
На етаж 1 у нас имам 100м2 с дебела 8-10 см замазка
Това обаче е етаж 3 ( мансарда и плочата е дебела само 8 см :x Няма как да я натоваря дори и с 2 см замазка, отделно ще бъде кабинет, който ще се ползва инцидентно.
пет дек 31, 2021 11:01 amresistbody написа:
Тая система не беше ли за дървените подове за да се избегне натоварване на конструкцията ?
По принцип това е основното и предназначение, но има и други. Например без мокри и мръсни процеси. Може да се прави подово стая по стая и имота да е чист и да се живее в него.
За хора желаещи сухо полагане на водно подово с акумулиращ ефект има система с дебелина 20 мм при паркет и 30мм при гранитогрес.
шоп - майстор
пет дек 31, 2021 3:37 pmbrum написа:
Без ламарината няма да стоплиш нищо. Целта на ламарината е да работи като термомост и да подгрява по-голяма площ от настилката. Без нея ще нагряваш някаква площ клоняща към нула и няма да можеш да стоплиш.
Точно така е!
Аз понеже съм максималист съм доработил руско финландската система. Понеже въздуха е изключително лош проводник на топлина в горната част между тръба и ал.пластина нанасям евтин акрилен силикон.

Преди няколко години, когато правих водно подово на целият ми 2 ри етаж имаше 5 кг расфасовки топлопроводяща паста за процесори.
Сега има максимум по 1 кг и цената е нехуманна:-(
На завоите се слагат цели ал. листове за да няма зебра, а за манияци е това:

Прикачен файл

пластины2.png
пластины2.png (45.5 KиБ) Видяна 569 пъти

Прикачен файл

Алюпластины угловой вариант.png

Прикачен файл

image (2).jpeg

Прикачен файл

image (1).jpeg

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: