Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov - специалист
Здравей, Вичи
Исках да кажа, че никой не е препоръчал да се сага мрежа. Мрежата никой не я отрича, но в същото време никой не е казал, че е нужна.
Препоръките на производителите на системи за подови отопления са, те да бъдат изпълнени по тяхна система и с техни материали. Никой от тях не е препоръчал да се слага мрежа в подовото. Изключение прави клипс системата на REHAU. При нея обаче мрежата служи за закрепване на клипсовете и няма как да се избегне, но в никакъв случай не е за подобряване здравината на замазката, което понякога се дава като причина за поставяне на мрежа.

Изображение
Също така съм срещал, но за съжаление в момента не го намирам, че когато има пукнатини в замазката, то това в никакъв случай не е свързано с липсата на армировка на замазката, а е свързано с неправилното изпълнение на замазката.
На мен идеята за мрежа под тръбите ми харесва заради това, че ще повдигне тръбите и ще позволи на замазката да навлезе в пространството под тях. Това също не го намирам, но и него съм го срещал, като някаква насока.


Поздрави
Вичи - специалист
Здравей vrangelov,
Това е съвсем различно нещо. Едно е да не препоръчваш мрежа, а друго да препоръчваш да не се слага - просто REHAU не произвежда мрежа и не я препоръчва. Няма никакво значение как ще се закрепи тръбата за пода. Едни начини са по-лесни, други по-евтини, избора зависи от това дали имаш излишни пари или време. Разликата за 100 кв. м. подово е 500 - 1000 лв. за материали или един ден повече работа на двама човека без опит.
Отразяващото фолио е безсмислено. То насочва лъчистия топлообмен, но такъв в случая има между пода, от една страна и стените, предметите и телата в помещението от друга, а не между замазката и фибрана. Все едно да сложиш фолио между работещия котлон и тенджерата и да очакваш тя да не се стопли. Същото се отнася и за паропреградата, нещо вече доста дъвкано, абсолютно излишна, защото там няма движение на пари. Дали ще се сложи специална паронепропусклива преграда (50 ст./кв. м.), PE фолио (20 ст.), обикновен найлон (5 - 10 ст.) или нищо - все тая.
Всичко е въпрос на това кой колко излишни пари има и доколко е податлив на омагьосване от търговци.



P.S. Това не е мрежа, а начертан разстер.
vrangelov - специалист
Има доста логика в думите ти за фолиото, но въпреки това оставам предубеден. Моите впечатления са, че фолиото се препоръчва не само от търговците. Мрежата, ако не ми трябва да закрепвам тръбата за нея, бих я пропуснал с чиста съвест, но фолиото в никакъв случай. Между другото, това, което много хора наричат найлон, всъщност не е найлон, а полиетиленово фолио.
И още едно отклонение. Виждал съм схема за полагане на фолио от два пласта, както и схема за фолио под тръбите плюс фолио над тръбите. >>>Ето го двойното фолио.<<< Схема за фолио над тръбите в момента не ми се търси, но ако държиш, няма да ме затрудни особено.
За омагьосването мога да ти кажа, че всеки е податлив. Някой по-малко, друг повече, но всеки се опитва да си прави сметката.
Виж на страница 3-та на >>>този<<< проспект. Там се вижда, че е мрежа.

Поздрави
filmatoplo - майстор
Най лесно се върви по стъпките на другите особено проверен маршрут.Следваш един от методите на Рехау и си готов .И двата вида го има - единия вид е със нарисуваните квадратчета на изолацията ,другия вид е със менталната скара на снимките изглеждат еднакво.Аз практикувам този със металната скара и превързана тръба с миши опашки .
vrangelov - специалист
Тръбата ми е на REHAU и затова им познавам системите. Не съм решил още по коя система ще я положа, но или ще е по някоя от техните, или ще е по системата napravisam с мрежа и свински (миши) опашки. Може и да прави такова впечатление, но не намирам този начин на полагане за по-лош, въпреки че не е препоръчан от REHAU, UPONOR, OVENTROP или HERZ. За мен тя отговаря на всички изисквания за полагане на подово отопление, които познавам.
Доста примамливо като цена и начин на изпълнение изглеждат българските плочи от EPS, но липсата на твърд слой, който играе ролята на паропреграда ме отказа от тях.
Изображение
За сега чуденката ми е, като развивам тръбата, а тя е на руло в момента, дали тя няма да иска да си остане на руло!

Поздрави
Вичи - специалист
Приятелю, парата се движи през ограждащите елементи от по-топлото помещение към по-студеното. В случая най-топъл е самият под и той е най-добрата паропреграда. Освен това контролираното движение на парите не е непременно нещо лошо. Когато не се ползват полимеризиращи латекси, изолацията на стените е EPS или вата, фасадата и покрива са вентилирани, сградата "диша" и комфорта е по-добър.
Проблема на стиропора е, че ще се навлажни от замазката и ще се копроментира като топлоизолация. Освен това по мое субективно усещане, поради по-малката плътност се чувства кънтеж, че е кухо някак си. Ако времето е студено сложи рулото с тръбата в топло помещение от предната вечер или на слънце преди да започнеш и ще се изпъне доста лесно.
Аз ползвах австрийски тръби (и доста други материали) като строях. Намирам австрийското качество като доста близко до немското на почти половин цена. Естествено е въпрос и на финансови възможности - не можех да си позволя немското.
LazarGanev - "Велик майстор"
Вичи написа:
Аз ползвах австрийски тръби (и доста други материали) като строях. Намирам австрийското качество като доста близко до немското на почти половин цена. Естествено е въпрос и на финансови възможности - не можех да си позволя немското.
Не знам за кое австрийско и кое немско става дума, но ако вземем да сравняваме австрийското Рехау с немския Овентроп, то австрийското е няколко пъти по-скъпо :wink:
vrangelov - специалист
Благодаря за съветите, Вичи! Смятам тръбата да я навивам в топло време, но ако стане така, че да е студено, съветът ти ще ми е от полза.
Австрийците са дота напред в отоплението и не вярвам качеството да е по-ниско от немското. Няма за какво да съжаляваш.
Вичи - специалист
Мислех, че REHAU е немска фирма, защото е създадена в баварския град Рехау и заради рекламата на дограмата "Съвременните немски прозорци". Извинявам се, ако фирмата е австрийска и съм подвел някого. Иначе не съжалявам, но да не излезе, че гроздето е кисело...
vrangelov - специалист
Не съм гледал дали тръбата е немска или австрийска, купих я защото ми хареса като цена. Първоначално, заради перфектната кислородна бариера, а това е важно при нискотемпературно отопление, исках да сложа тръба с алуминиева вложка. После си дадох сметка, че тръбите без алуминиева вложка са по-устойчиви на пречупване, и че аз нямам опит в полагането, и това ще ми е от полза. Другото на което се надявам е, че връзката с колектора ще е по-безпроблемна в сравнение с такава на тръба с алуминиева вложака.
При бърза справка в Интернет ми излиза, че REHAU е немска фирма, основана в град Рехау с управление в Швейцария и първа дъщерна компания е в Австрия.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: