Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ralev - специалист
има термостати със седнимичен програматор, примерно : https://intiel.com/products/thermoregul ... m-q7имерно
Hursa - майстор
чет дек 13, 2018 10:41 amIvovn1979 написа:
Затова се чудя как да намаля тези амплитуда, но явно не се получава.
Пишете, че имате помещение 50 кв м с 11 метра "френски" прозорци. Останалите помещения също ли са с голяма площ на прозорците.
djendov - специалист
пон дек 10, 2018 1:08 pmIvovn1979 написа:
Няма врати етажа и може би бяга част от топлото през стълбищната клетка.

Дайкин RX50 правена
Не прочетох внимателно цялата тема, ама или съм пропуснал някой отговор, или тука колегите толкова са се вглъбили в ТП, че не виждат цялата картинка.
Огромни прозорци - юг - К-Б-К стъклопакет.
Проблема идва изцяло от избора ти на стъклопакет. С това Ка стъкло, пекне ли слънцето, става парник. Да, ама пода е нагрят и отдава цял ден, заедно със слънцето, да ти стъжнят живота.

Аз имам 50кв.м. хол, с френски южни прозорци от край до край високи над 3 метра.
Реших си проблема със стъклопакет Енерджи-Бяло-Ка. Да, не печеля от слънчевите зимни дни, ама не ми и трябва. Подовото не се сработва с метеорологията на Минчо Празников.
+ Това с тея Ка стъкла, лятото не ти ли се стъжнява живота? Без климатик ще е 60 градуса сигурно. Тераси и дебели корони на дървета помагат, ама не достатъчно....
radius - майстор
Лятото не влиза нищо от юг - проверено. Печалбите от слънце зимата хич не са за пренебрегване - при мен напича 5м навътре в хола! Прегряване има, но като си отворя към коридора, нещата се получават. В случая не е нормално при добра изолация да има такива денонощни аплитуди. Но то и ет.2 не се отоплява, вероятно това е причината за тези "аномалии".
djendov - специалист
пет дек 14, 2018 8:43 amradius написа:
о
Той етаж 2 си се отоплява и денем, и вечер. Също така си е неизолиран и денем, и вечер.
Лятото не е нужно да пече директно за да топли, сравнявам го буквално с комшиите в апартамента. Еднакви прозорци, еднакви стаи, еднакво разположение. При нас е 25 градуса, при тях е 30.
А за добива зимата има изписано много, ама да се върнем на прегряването. Една плоча, с огромна инертност топли една къЩа при 0гр.външна температура. Същата тая плоча, отдава цял ден след като е спряно подгряването и от термостата. Като прибавим хич не-малкия добив от слънцето няма ли да се постигне същия резултат(проблем)?
Според мен може да се получи баланс, ако в 8 вечерта гледа прогнозата за времето(ама трябва да е в гизметео) и ако ще пече, спира топлото в 2 сутринта. Ако няма да пече, продължава да термопомпи(последното е глагол, значи да се топли чрез термопомпа, жаргон, измислен и патентован от мен, забранявам да се използва или да бъда цитиран) ;)
пет дек 14, 2018 11:18 amdjendov написа:
...термопомпи(последното е глагол, значи да се топли чрез термопомпа, жаргон, измислен и патентован от мен, забранявам да се използва или да бъда цитиран) ;)
Дълбоко покрусен съм.
Тес варналии вееее!!! Хаха!
Иначе, чак не вярвам, такива разлики нощем-денем с подово, ама щом се пише, значи тъй е.
radius - майстор
Абе нали пишем, че не е тъй, че нещо има сбъркано или неясно в цялата ситуация. Иначе ме кефи глагола. Аз се замислям за някакво допълнително термисторче, нарочно поставено на слънчево място, та като има слънце да гаси уреда дето термопомпи :trademark: .
andy_forresite - майстор
Може да термопомпи с програмирано термостатване на базата на градиентване върху скаларната величина t°Cвън.
Пердета или щори няма ли :? Айде сега остави айбан и да одим да пуснем по ено платежну.
radius - майстор
Той и сега си градиентва, но външната темп. не е показателна за напичането от слънцето, щото може да си е -10 навън, а вътре пак да е парник.
djendov - специалист
С никакви датчици няма да стане, защото плочата ще отдава часове след като е спрян топлоносителя. Според мен колегата трябва да каже дали я има същата тази амплитуда при силно облачен зимен ден. Дори дъждовен....ако тогава не се наблюдава, значи там е проблема. А с пердета може и да не стане, защото те поемат топлината от слънцето и дали ще я отдават навътре, или просто ще намалят значително топлозагубите от стъклата, пак води до същия резултат според мен.


Пуснал съм ви призовките за дела на лс....

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: