Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kivanov - специалист
Ето ги данните от симулацията:
Изображение
Пълните данни са тук https://1drv.ms/b/s!Aul67mx7hTdrmcloko- ... g?e=DUMrAG

На мен ми е ясна работата с бойлера и серпентината, но се чудя има ли смисъл. Ако сложа и няколко панела за ток не знам дали няма да е по-просто всичко и да си грея водата директно на ток.

По проект пише, че ми трябват 8050kwh годишно за БГВ(което значи, че ако загрявам от 10 до 70 градуса са 115 кубика на топла вода на година :?: ), ако панелите дадат не 85% ами 70% това означава(при мен са на оптималното място и вероятно ще дават доста), че трябва да вкарам 2415kwh x 0.20 (лв. средно) = 483лв на година / 12 = 40лв на месец.
Не мисля, че си заслужава да го правя с термопомпите.
LazarGanev - "Велик майстор"
Разсъжденията са ти правилни. При тебе има такъв голям процент покриване от солара, тъй като имаш 8 панела и басейн за излишъка. В същото време инвестицията в бойлер за ТП е голяма и се обезмисля.
kivanov - специалист
пон апр 17, 2023 1:18 amLazarGanev написа:
Разсъжденията са ти правилни. При тебе има такъв голям процент покриване от солара, тъй като имаш 8 панела и басейн за излишъка. В същото време инвестицията в бойлер за ТП е голяма и се обезмисля.
Към това обаче остава нуждата да добавя термопомпа за да топля водата (и евентуално помещението на басейна).
LazarGanev - "Велик майстор"
Така е по проект - втория източник да топли басейна и бойлера, но като няма да се топли бойлера, втората ТП ще топли само басейна и ще служи като резерва на първата, ако нещо сдаде багажа временно
resistbody - майстор
пон апр 17, 2023 8:14 pmLazarGanev написа:
Така е по проект - втория източник да топли басейна и бойлера, но като няма да се топли бойлера, втората ТП ще топли само басейна и ще служи като резерва на първата, ако нещо сдаде багажа временно
В неговия случай няма ли хибрид с газво котел да е по-удачно ? когато му трябва голяма мощност и бекъп пали и газовия... все пак е доста по-надеждна система от ТП.... аз в момента експериметирам с едни газови бойлери и мисля да подвържа един като бекъп..
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, газовият котел е най-добре като бекъп, но цената на киловатчас от ТП в момента няколко пъти по-ниска от тази на газов котел, а за басейна трябва доста енергия. След 2025 не се знае как ще е, не се знае басейна постоянно ли ще се топли или инцидентно, затова човек трябва да вземе решението сам. Най-добре и трите дядо попе
kivanov - специалист
пон апр 17, 2023 8:14 pmLazarGanev написа:
Така е по проект - втория източник да топли басейна и бойлера, но като няма да се топли бойлера, втората ТП ще топли само басейна и ще служи като резерва на първата, ако нещо сдаде багажа временно
Това май изглежда най-разумен вариант. Ще говоря с ОВК специалистта. Обмислям да купя за басейна 18kw GREE. Разликата с по-малките е смешна, а и няма да ме притеснява спада на мощност при студено време.
пон апр 17, 2023 9:19 pmresistbody написа:
В неговия случай няма ли хибрид с газво котел да е по-удачно ? когато му трябва голяма мощност и бекъп пали и газовия... все пак е доста по-надеждна система от ТП.... аз в момента експериметирам с едни газови бойлери и мисля да подвържа един като бекъп..
Газта за мен вече е бита карта. Никой не знае кога и каква ще и е цената. Отделно само за да вкарам газта в къщата (имам си табло до парцела) ще отидат едни 1-2к лв и не знам има ли смисъл изобщо.
пон апр 17, 2023 9:32 pmLazarGanev написа:
Да, газовият котел е най-добре като бекъп, но цената на киловатчас от ТП в момента няколко пъти по-ниска от тази на газов котел, а за басейна трябва доста енергия. След 2025 не се знае как ще е, не се знае басейна постоянно ли ще се топли или инцидентно, затова човек трябва да вземе решението сам. Най-добре и трите дядо попе
Басейнът ще се топли постоянно. 28 градуса на водата. Искам да го ползвам всеки ден (освен крастата да имам басейн имам и смачкан прешлен, който се поддържа щастлив с плуване). По моите сметки (с помощта на https://www.engineeringtoolbox.com/evap ... d_690.html) ще ми е нужна много малко енергия за да го поддържам(като не се ползва ще е покрит с нещо дето струва майка си и баща си :axe: )

Единственото нещо, което се чудех е дали с още 2 панела (да станат осем) няма да мога да подпомогна отоплението зимата, защото ефективността на панелите за вода е май 2-3 пъти по-висока от тези за ток. Минус е, че няма какво да я правя тая топла вода през лятото, а с фотоволтаик мога да произвеждам ток за охлаждане :)

Хубавото на топлата вода/токът от слънцето е, че мога да си ги произвеждам сам независимо от цената/наличността на пазара.

Ще ви държа в течение с промяната на проекта и моля за съвети за изпълнител.
resistbody - майстор
пон апр 17, 2023 10:00 pmkivanov написа:
Газта за мен вече е бита карта. Никой не знае кога и каква ще и е цената. Отделно само за да вкарам газта в къщата (имам си табло до парцела) ще отидат едни 1-2к лв и не знам има ли смисъл изобщо.
И при мен така таблото е а оградата имам заложени газови тръби на 2 места в фундамента(но после поскъпна и обезмисли вкарването), моя бекъп ще е на пропан на бутилки през проточен бойлер за БГВ(експериметнт който не ми струва нищо защото имам боилери на склад)... реално го правя ако умре машината, че ТП ще ми е самоделка... но все пак съм хладилен техник и си е гъдел за мен ;) ...
Niki72 - специалист
чет апр 13, 2023 1:25 amLazarGanev написа:
ср апр 12, 2023 10:49 pmNiki72 написа:
от дневната как се управлява тази циркулационна помпа с термостат не съм на ясно - всички помпи ли имат такава функция?
Абсолютно всяка помпа може да бъде спирана и пускана при нужда от стаен термостат - ако не го предвидиш ще трябва ти да пускаш ръчно отоплението и да го спираш или пък помпата да работи излишно при затворени кръгове, което за мене не е ОК за дълго среме, пък кой каквото ще да разправя.
Благодаря! Разправят да се оставял винаги отворен контура в банята и вратата също,за да не спира циркулационната помпата иначе се повреждала(топлото е от ТЕЦ). Така ли е добре? :?
Не разбрах при задвижки само на контурите в спалните как да управлявам циркулационната помпа от стаен термостат в дневната? Как се свързва и специален термостат ли трябва?
LazarGanev - "Велик майстор"
Как така се повреждала помпата от спиране, това са глупости? Стайни термостати в спалните командват задвижките за тези кръгове, а стаен термостат в хола командва помпата. Друг начин е със специална "шина", към която се връзват термостатите и задвижките, но тогава трябва да има навсякъде и се оскъпява доста и излишно, според мен

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: