Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
вт май 02, 2023 7:58 pmТрифон П.Трифонов написа:
16 киловатова машина, предвидена за 300, но впрегната в 100м2!!! Може ли да работи коректно, в такава ситуация? Въпросът е сериозен, без намек за заяждане.
Да, може и работи коректно. Има и буфер разбира се. Появяват се малко по-чести включвания/изключвания в преходните сезони, но в сезона си работи сравнително добре на минимална мощност. Разбира се винаги може и по-добре. Аз също не препоръчвам да се правят преоразмерявания, но в случая така сме преценили. Останалите 200м2 на моменти също се ползват, но не винаги. За това и е необходима.
kozl - майстор
Опрях и аз да пипна подово отопление. Само че в моя случай е даденост, т.е. вече изградено. 5 кръга - 3 за дневна е по един в двете бани. В двете други помещения са заложени тръби за радиатори, но без монтирани радиатори. Захранването е от абонатна през ТЕЦ. Колекторните кутии в апартамента са 2, една за подовото и една за радиатори и лири в баните.
Та имам питане по управлението на системата.
Не знам как е предвидена да се управлява помпата на подовото, но като включа предпазителя, за захранване на подовата кутия (табло) и помпата тръгва. Дали нещо я управлява или е директно свързана към фаза и нула още не съм проверил, а как трябва да е?
Задвижките за всеки кръг не са свързани, с висящи кабели са оставени. До подовото табло достигат кабели 2х1мм2 от три конзолни кутии. В конзолните кутии има изведен кабел но не съм загледал с колко проводника е. Извеждането на фаза и нула до тези кутии не ми е проблем, но проблема е в следното:
Ползвателите си избраха ключове и контакти серия "bticino". Първоначално ми хареса, защото си представих как обединявам конзолите на термостата с тези за ключове за баните и ползвам фаза и нула от изведените в конзолите за осветление и вентилатор. Но се оказа, че за тази серия термостати не се предлагат с изнесен датчик за Т. И ако ги направя така, то тези термостати ще следят Т в коридора, а не в баните, което на мен не ми допада и си мисля, че и финансово по удачно ще е вместо термостат да заложа обикновен ключ за задвижките.
Конзолата за термостат в дневната си мисля, че е на подходящо температурно място до ключовете за осветление :?
Обаче с другите запецнах. Ползвателите не ги искат вътре в баните. Сега се чудя дали мога да изнеса датчика от платката на Битучиното.
Имам и друга идея, но ползателите нещо се не връзват на нея. Да ползвам за баните термостати Данфос с изнесен датчик на Т, като понеже няма да отговарят на ключове Битучино ще скрия термостатите в пормантото да се не виждат.
А и си мисля дали да не се пробвам с термостат Битучино да му откача термоелемента от общата платка и да го направя изнесен, за да го докарам в банята през стена 12 см, отколкото да правя метри канали за кабели за Данфуса от портмантото до баните :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Да ти кажа ли какво бих направил аз? Термостата в дневната да управлява директно помпата и приключвам с всички въпросителни. Другото са глупости. Какво - банята може да остане с 1 градус недоотоплена ли? :cool:
kozl - майстор
Идеята ми харесва. Ще я предложа на ползвателите.

Прикачен файл:
IMG_20230426_181728.jpg


Е тва е подовата разпределителна система. Нещо не мога да вдена как става, пък и не знам какви са тези трипътни вентили. Долния прилича на само ръчен кран, но горния има тръбичка за пресостат ли за термостат ли :?
И ел.захранването на помпата е последователно през пресостат или термостат :?

А тези глави отгоре на студения колектор ел.магнитни клапани ли са или задвижки за кранове :?
kozl - майстор
Прикачен файл:
Схема подово_I.jpg
Схема подово_I.jpg (95.3 KиБ) Видяна 895 пъти

Поради липса на отговор до момента начертах неква схема на работа.
1 - трябва да е термостатичен вентил, управляван според нагласена Т от ръкохватката и отчетена след помпата
2 - единствено се сещам, че това е диференциален пресостат, който да направи байпас при затворени ел.магнитни клапани, като се вдигне налягането от работещата помпа :?
3 - ел.магнитен клапан, вероятно нормално затворен. като му се подаде напрежение и отваря :? но не съм пробвал и не съм сигурен.
4. Цирк.помпа
5. Студен колектор. В него става смесването на охладената вода от подовите маркучи и входящата гореща от топлоизточника
6. Топъл колектор с изходи към подовите маркучи.

При тази схема обаче ако приема, че топлоносителя е 60 гр., а настройката на Твентила е за 40 гр., то през топлия колектор в подовите маркучи ще постъпва вода с 40 гр., но и същата температура ще е в изходящата вода към абонатната станция.
А дали е така :?
Да речем .............ок. 35, А?
Нали трябва да остане нещо и на платилите услугата?!
syncho - майстор
чет май 11, 2023 10:56 amkozl написа:
Схема подово_I.jpg


Поради липса на отговор до момента начертах неква схема на работа.
1 - трябва да е термостатичен вентил, управляван според нагласена Т от ръкохватката и отчетена след помпата
2 - единствено се сещам, че това е диференциален пресостат, който да направи байпас при затворени ел.магнитни клапани, като се вдигне налягането от работещата помпа :?
3 - ел.магнитен клапан, вероятно нормално затворен. като му се подаде напрежение и отваря :? но не съм пробвал и не съм сигурен.
4. Цирк.помпа
5. Студен колектор. В него става смесването на охладената вода от подовите маркучи и входящата гореща от топлоизточника
6. Топъл колектор с изходи към подовите маркучи.

При тази схема обаче ако приема, че топлоносителя е 60 гр., а настройката на Твентила е за 40 гр., то през топлия колектор в подовите маркучи ще постъпва вода с 40 гр., но и същата температура ще е в изходящата вода към абонатната станция.
А дали е така :?
Правилно си се ориентирал. Сега си намери една шина (примерно CB500 на Salus или друга подобна), към която да вържеш термостатите и циркулационната помпа и си готов.
kozl - майстор
А дали ще стане с такъв термостат:


Изображение



За двете бани по един при таблото на подовото и в дневната Битучиното, свързани по тази схема :?



Прикачен файл:
IMG_20230511_180522.jpg
IMG_20230511_180522.jpg (64.17 KиБ) Видяна 831 пъти


Ще ползвам от термостатите изнесени Т датчици в баните.
К са контактите на термостатите, които ще управляват ел.клапаните и помпата.

Ел.клапаните се оказаха с термостстично действие. Имат нагревател 4,8 килоома и бавно повдигат лоста при протичане на ток през тях.


Прикачен файл:
IMG_20230511_152127.jpg
resistbody - майстор
Тоя китайски боклук да не си го помислил ... Има си термостати за тази цел с почасово и дневно програмиране... От преди 12г имам такива във всяка стая към задвижите на радиаторите...
http://www.jov.bg/product/623/staen-ter ... fl-v2.html

Примерно
kozl - майстор
Мерси за предложението. За сега ползвателите се отказаха от wi-fi Bticino-то поради финансови причини. Демек финансиите им ограничиха апетита. А пък имат и претенции към външния вид.
Та за сега целта ми е да скрия това де не им харесва да се не вижда и да оставя опции за надграждане. Като им доде апетита ще се търси нещо умно wi-fi с няколко канала за Т с изнесени сонди, а термостата Битучино в дневната ще остане електронен термомер.
Последна промяна от kozl на пет май 12, 2023 10:39 am, променено общо 1 път.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: