Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ясен3 - помощник
Левите колектори са за 4 радиатора и една лира от които работят 1 радиатор и лирата.Когато наглася 40 градуса на трипътния и помпата работи не загрява входящия колектор на подовото за изходящия да не говорим.Когато наглася 60 градуса на трипътния нещата заспиват но аз искам подовото да работи на 40 градуса.Ето това е проблема.Предполагам че когато трипътния е на 40 градуса потока смесена вода който пропуска трипътния е по слаб( не знам как се нарича налягане ,дебит....) от този който върти през помпата.Фактически помпата си върти една и съща вода и не може да вземе топла вода от трипътния.А когато съм нагласил 40 градуса на трипътния а помпата я нямаше на входящия колектор всичко беше наред но на изходящия беше студено и на пода в къщи беше студено.
syncho - майстор
Вичи написа:
Това сериозно ли го пишеш?
Кое точно не е ясно? Може да не съм го обяснил много ясно. Под подаваща към подовото имам предвид кръговете на подовото след смесителя, а не самото захранване на кутията.
Вичи - специалист
syncho написа:
Кое точно не е ясно? Може да не съм го обяснил много ясно. Под подаваща към подовото имам предвид кръговете на подовото след смесителя, а не самото захранване на кутията.
Това:
Трябва да се регулира по температура на подаващата вода
От смесителя излиза вода с определена температура. Нея наричаш температура на подаващата вода.Каква да бъде тя може да се определи от много неща, но не и от самата нея.
P.S. Tрипътния вентил не задължително да е смесителен, може да бъде и на разделяне.
syncho - майстор
Вичи ще обсъждаме общи положения или как трябва да бъде изпълнена една колекторна кутия? Ако ще говорим за възможни изпълнения - да възможно е да се направи с мотор и с изнесени датчици по стаите в замазките в комбинация със стайни термостати, задвижки на колектора и контролер по външна температура. Но какъв е смисълът от всичко това реално погледнато? В най-общия случай се използва ръчно регулиране на термостатичен смесителен вентил, на който най-често се настройва температура на смесване от не повече от 45С (или правилно сметната от направен проект), понеже това е една приемлива максимална температура, която в повечето случаи не позволява да се постигне температура на пода над 29С. След това температурата в стаите се регулира чрез стаен термостат, който управлява електротермични задвижки по колектора.
Вичи - специалист
Добре де, не усещаш ли, че кашата ти я забъркваш. Кой намеси регулиране на смесителния вентил по температура на замазката и изходящата от него вода, което е пълен абсурд. Нещата са пределно прости. Температурата в помещенията се регулира с пускане и спиране на дебита - ел.термични on-off задвижки на колектора, аналог на радиаторни вентили с термостатична глава, но с изнесен сензор.
Температурата на постъпващата в колектора вода се регулира от трипътния вентил ръчно или с позиционна мотор задвижка управлявана спрямо външната температура. Едното не замества другото, а го допълва. Ако те интересува защо няма една единствена правилна, сметната по проект температура на смесване -ще ти обясня. Ако някой от двама ни е казал, че температурата в стаите (подовете) се регулира със смесителя - не съм аз.
filmatoplo - майстор
Температурата на пода не се надвишава когато има контрол по въздуха в стаята, защото температурата на въздуха се достига още преди пода да стигне критични градуси .Няма такова нещо в стаята да е 20 градуса а пода да е 40 гр .И по принцип има всякакъв контрол ,зависи колко е инвестирани в инсталацията ,има контрол по външна температура - водата към подовото се изменя по предварително зададена крива примерно от 30-45 градуса ,когато навън е минусова температура водата към подовото е на макс 45 гр ,ако на вън е по топло водата се променя от смесителя към 35-40 гр .Същата Регулация се прави и по вътрешна температура на стаята и по температура на пода .Различните фирми водещи в сферата на подовото прилагат част или всички начини на регулация .Съответно ние взаимстваме само това което ни утърва ( говоря за клиентите) :-D .
syncho - майстор
филма грешиш - може да се постигне 40С на пода при 20С на въздуха и то съвсем лесно.
filmatoplo - майстор
Ако не спира потока през подовото рано или късно температурата на пода ще се повиши .Аз грешка нямам защото ако греша аз - греши Рехау и Овентроп .
syncho - майстор
Пусни 60С вода по подовото да видим дали няма да вдигнеш над 29С на пода преди да е стигнало 20С на въздуха на 1.5м височина например. Защото Рехау и Овентроп смятат като лимитират температурата на топлоносителя, която подават към подовото.

Нооо... както и да е. Спорим за неща, които надали интересуват хората кой знае колко. По-добре да им отговаряме на конкретни въпроси. Аз спирам до тук.
Вичи - специалист
Такаа, след като уточнихме очевидното.

Ясене, просто свържи помпата така, както те съветват всички. В сегашния вариант няма как да се стоплят серпентините.
Виж си схемата - преди помпата се смесва студена вода от подовото и радиаторите. Тази вода след помпата се смесва със смесена вода от трипътния вентил. Как очакваш накрая да потече топла вода към подовото?
Трябва да се направи циркулационен кръг през серпентините, който да контактува с този на котела единствено чрез вентила, откъдето да получи вода с контролирана температура и на мястото на връщане - най-долния тройник. Други смесвания са недопустими.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: