Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Има ли някакви практики преди слагането на настилки над подовото? Предполагам минимума е тест за това, че няма течове. Нужни ли са цикли на подгряване/охлаждане?
radius - майстор
И каква работа ще върши това фолийце с дебелина микрони? Нали на първия мм от тръбата е изстинало.
nork - специалист
пон мар 22, 2021 9:14 ambrum написа:
Има ли някакви практики преди слагането на настилки над подовото? Предполагам минимума е тест за това, че няма течове. Нужни ли са цикли на подгряване/охлаждане?
Да, има. Поразрови се малко, има писано за цикъла на на първо загряване на замазката.
Накратко трябва да загрееш пода до 32/5° по определена схема преди финалното покритие. :drinkers:
brum - майстор
Преди да пиша търсих, но не намерих. Ще помоля за насоки къде е писано това.
resistbody - майстор
пон мар 22, 2021 10:45 pmbrum написа:
Преди да пиша търсих, но не намерих. Ще помоля за насоки къде е писано това.
Рехау така пише :
Подгряване за полагане на настилка
-Необходимата за готовността за полагане на настилка остатъчна влаж-ност на замазката трябва да се определи от специализирана фирма
за полагане на връхни покрития посредством подходящи методи на
измерване.
-За получаване на необходимата остатъчна влажност възложителят
евентуално трябва да зададе подгряване за достигане на готовност за
полагане.
-При употребата на изравняващи маси (във връзка със системата за
саниране 10) трябва да се спазват указанията на производителя на
изравняващата маса.
Разгледай го
http://peichev.bg/sites/peichev.bg/file ... g_2015.pdf
brum - майстор
В този документ има един протокол за функционално подгряване и за него е написано, че "Функционалното подгряване служи само за доказване на функцията на подовото отопление". Т.е. не е за "наместване" на циментовите замазки.

Има протокол за стенно отопление/охлаждане който има цикли (първи на 25 градуса за 3 дни и втори на максимална температура за 4 дни), ама при мен е подово, а не стенно отоплението.

Моля за малко по-конкретни насоки, че явно нещо пропускам.
Бърз въпрос:Не поставихме армирана мрежа над тръбите за подовото.Замазката ще е от 2 до7 см. Майките са пуснати.Грешка ли беше това?Мнението Ви за фибрите в замазката?Има ли смисъл от тях?
нед мар 28, 2021 4:28 pmposstel написа:
Бърз въпрос:Не поставихме армирана мрежа над тръбите за подовото.Замазката ще е от 2 до7 см. Майките са пуснати.Грешка ли беше това?Мнението Ви за фибрите в замазката?Има ли смисъл от тях?
Двадесет и пет години, след замазка без армировка и фибри, имам няколко напукани плочки. Отдавам го повече на неопитността си, отколкото на мрежата и фибрите.
14 квадрата са над ел. подово, 16 са просто изравняваща замазка, 2-5см.
Още си стоят, не са отлетели.
На твое място бих сложил между майките.
Здравейте !

Поздравления за страхотния форум! :partyman:

От 2018г. станах активен член на "сектата Направи си сам". Започнах строеж на къща в гр. Монтана, като до момента единствените майстори, които са влизали в къщата са тези с бетона и армировката.
До момента къщата е с направен покрив и монтирана дограма. Тъкмо завърших полагането на ел. инсталацията и ми предстои прокарване на тръби за чиста вода и канализация.
През последния месец и нещо, през малкото ми свободно време успях да прочета всичките 272 страници от темата за водното подово отопление, както и тази за пелетните котли. В района няма газ, та единственият ми избор е пелетен котел + водно подово отопление. Участвал съм при изграждането на едно водно подово в къщата на родителите ми, та имам малко практически опит, а след изчитане на цялата тема мога да кажа, че вече имам и теоретичен такъв :).

Вече имам нужда от вашата помощ - нека първо ви запозная малко със ситуацията (прикачил съм и 2 снимки на двата етажа)
Къща - 2 етажа - обща отопляема площ ~200 m2
ПВЦ дограма Саламандър (5 камерна) с троен стъклопакет - 4 сезона + бяло + бяло (без аргон между стъклата)
За момента няма външна изолация, това ще бъде есента, когато температурите няма да са толкова високи за нейното полагане (за това няма да мога да се класирам да го направя сам и ще наема познати да го направят) и смятам да бъде 10 см ЕПС.
Загубите на топлина ги смятах около 14 кВ при -16 градуса, а такива температури вече са изключителна рядкост.
От вътре къщата ще се измазва, защото не съм фен на гипсо картона. Ще има картон и вата само на тавана, като ще гледам конструкцията и картона да заемат минимално място.
Височината на етажа за момента е 297 см. Махаме 10 см за конструкцията на картона и оставам с 287 см. Разстоянието между фундамента и входните врати е 13 см, което поражда и първия въпрос -
1. Как да използвам тези 13 см - 1 см за подова настилка. Спряли сме се на гранитогрес за цялата къща. Та остават 12 см за фибран на пода + замазка. За момента съм се спрял на 6 см фибран + 6 см замазка - за това приемам критики, защото на истина не знам дали това е оптималното съотношение ?

Нека сега се върнем по темата, защото се поотклоних малко.
От прочетеното до момента разбрах за дължината на кръговете ; стъпката при външни и вътрешни стени ; инертността на подовото и обезсмислянето на стайните термостати ; диаметъра на тръбата е важен и може би клоня към ф17х2 на Рехау (тук приемам критики и предложения защото в началото на темата се препоръчваха едни тръби, а в края на темата - други.)

Тук идва втория ми въпрос : групата с колекторите за подовото трябва да бъдат само на първия етаж и да ходят тръби и към втория или да има по един колектор за първия етаж и горе на втория етаж да е другия колектор (оградил съм мястото в червено на снимка 2) ?
Не мога да взема решение дали една помпа ще се справя за цялото подово ако колекторите са само долу в гаража, което за мен е по-добрия вариант от гледна точка на заеманото място, а и не ми се иска да имам помпа и колектори горе на втория етаж освен ако това наистина не се налага.

И третития въпрос - каква точно помпа да използвам? Какъв диаметът на тръбите между котела и колектора и какъв напор да има ? За момента още събирам информация, няма нищо закупено и направено. Това ще бъде започнато след около седмица - 2 след като направя водата и канализацията.

Благодаря Ви !

Прикачен файл

разположение ет.2.jpg

Прикачен файл

разположение ет.1.jpg
brum - майстор
Като си прочел темата си намерил информация как се смята нужният напор на водата спрямо тръбите, мощността и dT-то. Сметни ги във вариант с един и два колектора, и ще прецениш на база на това дали има нужда от втори.

Това ще ти каже и каква помпа ти трябва. Ощбо взето смяташ нужният дебит като сума на дебита на всички кръгове, а напора като най-високият нужен напор спрямо всички кръгове.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: