Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет дек 02, 2022 3:09 pmfeikot написа:
Аз го написах, ама кой да чете...
Ам' ха де, кой?!
Що не опиташ да намалиш Т на водата и да понаблюдаваш?! Това първо.
Вероятно ще забележиш промяна някаква, която ееееевентуално може да те подтикне да опиташ нещо друго- дебитът например, но забравих в коя посока Сам ще се досетиш защо температурната разлика се е променила. Това като второ.

Те, хората са си го написали, ам' кой да чете?!
Не че имам някакъв опит с ТП, подово и т.н. ама се стремя да чета колкото може повече, та понякога и неиздадената литература.
feikot - специалист
Ти си пенс, брато. Някои хора работим, за да има за вас. Благодаря за изчерпателната информация, която ми даде
пет дек 02, 2022 10:04 pmfeikot написа:
...Някои хора работим, за да има за вас....
Ко речи?! Роптаеш, че "храниш" ония, къде са те отгледали?!
Благодарности!!! Айде, нема нужда!
Каква ли е връзката кой пенсия, кой служител или бачкатор?

пп. Продължавам да бачкам, пък и тренирам за близнаци, "брато", хаха.
В тоя смисъл, и в същата октава, на фалцет мога ти фметна, че фкарвам за тебе, ама е глупаво, та няма. Брато!
feikot - специалист
Триф, всеки път се включваш ни в клин ни в ръкав. Питам и очаквам коментар от някой грамотен. Това "не знам брат, ти си знаеш" съм го чувал и не ми върши работа. Знам и търсачката как да ползвам, представи си.
вт дек 06, 2022 1:00 pmfeikot написа:
Триф, всеки път се включваш ни в клин ни в ръкав. Питам и очаквам коментар от някой грамотен. Това "не знам брат, ти си знаеш" съм го чувал и не ми върши работа. Знам и търсачката как да ползвам, представи си.
Присмял съ хърбел....
пет дек 02, 2022 10:04 pmfeikot написа:
Ти си пенс, брато. Някои хора работим, за да има за вас. Благодаря за изчерпателната информация, която ми даде
В тоя смисъл, казах ли ти, че аз, сега като внасям, щото младея и бачкам, то ще се ползваш ти, когато мен вече ме няма? Не вярвам да си толко т@п, че да не го разбереш. Само дето още ти е през пикалото за старините, та се правиш на интересен, Бро. Да съм те хейтил или искал сметка?!!
Айде у подовото!

пп. Най горе опитах да предложа начин за вкарване на машината в по ефективен режим, Бро.
Верно, под формата на закачка и с възпитателна цел, за което реших че не заслужаваш извинение.
brum - майстор
пет дек 02, 2022 12:35 pmfeikot написа:
...
Топлоносител 38-39 градуса, разлика входящ изходящ колектор е около 2 - 2.5 градуса. Подчертавам че нямам никакъв проблем с температурите,с разхода на газ и затоплянето.
При мен връщаната е около 27-30 градуса и в стаите е 23+ градуса.

По връщаната температура от подовото можеш да съдиш колко е загрята замазката. При 38 подавана и 35 връщана замазките са меко казано стоплени. При сегашните външни температури (леко над нулата) вътре трябва да е за къси гащи.

Ако не е - търси защо замазките не отдават или защо стаите изстиват. Килими, легла дето стигат до пода и покриват по-голямата част от серпентините, мебели? Топлоизолация има ли? Какви са повърхностните температури на подовете (с контактен термометър премерени)?

Относн дебита - ако dT на подавана и връщана е 2.5 градуса с по-голям дебит няма да постигнеш много полза. Първо си реши проблема със студените стаи и защо подовете не излъчват, пък после ще си нагласяш останалото в системата.
brum - майстор
Фейкоте, пуснах мухата и избяга. Кажи какво стана с това подово :) .
feikot - специалист
ср дек 07, 2022 12:56 ambrum написа:

При мен връщаната е около 27-30 градуса и в стаите е 23+ градуса.

По връщаната температура от подовото можеш да съдиш колко е загрята замазката. При 38 подавана и 35 връщана замазките са меко казано стоплени. При сегашните външни температури (леко над нулата) вътре трябва да е за къси гащи.

Ако не е - търси защо замазките не отдават или защо стаите изстиват. Килими, легла дето стигат до пода и покриват по-голямата част от серпентините, мебели? Топлоизолация има ли? Какви са повърхностните температури на подовете (с контактен термометър премерени)?

Относн дебита - ако dT на подавана и връщана е 2.5 градуса с по-голям дебит няма да постигнеш много полза. Първо си реши проблема със студените стаи и защо подовете не излъчват, пък после ще си нагласяш останалото в системата.
Чак за къси гащи не е,но е 23.3-23.5 градуса, което е за тениска. Навсякъде е отворено и е еднаква температурата.
Килими нямам никъде, настилката е гранитогрес навсякъде и всички мебели са съобразени с подовото. Диван, спалня и пр. са на крачета. ТИ има на тавана 8см с вата,външна 10 см стиропор и вътре залепен картон за изправяне на стените. На долния етаж имам фибран на тавана (долната страна на плочата)

За мен проблема, ако изобщо мога да го нарека така е заради ниската замазка. Ако хванем от дъното на бонбониерата (ДОлния край на тръбата) варира между 5 и 7 см. като има места където тръбата се показваше и е директно залепена плочката отгоре и. Но пък за час се стоплят стаите, което е другия плюс. Не знам дали да намалям дебита да не се получава момента че не може да си отдаде Т самия топлоносител ?
brum - майстор
Вдигането на дебита през подовото има само един минус - завишена консумация на циркулационната помпа. Всичко друго му е плюс.

Ако са ти тънки замазките плюс е, че ще загрява по-бързо, минус е, че акумулиращият ефект е по-слаб. При мен пускам подовото по един път на ден в стая. С по-тънки замазки ще трябва да го пускаш по-често.
feikot - специалист
Да, по-често е, може би 3-4 пъти в денонощие. Но пък за по-кратко, като гледам цикъла е не по-дълъг от 40 мин. Лошото е че и консумацията на газ не е много малка,1.3 МВ което е 228 лв. за ноември. Но пък не съм си слагал никакви ограничения и да треперя дали ще похарча мн газ. Така или иначе съм си сложил таван 500 лв. месечно за отопление през сезона.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: