• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sek.1 - специалист
Някой знае ли в София къде може да се купи битова нафта и къква и е цената?
escutcheon - специалист
Едно време тази фракция се продаваше за отопление, а сега се продава с Евродизела :lol: . Забрави, аз съм питал в Петролна база преди две години- продават само на големи клиенти( разбирай бензиностанции) които мешат един бъркоч и дизелджиите псуват яко.
sek.1 - специалист
Карам дизели цял живот и по някога много псувам тая смес :-D Живея в къща и се отоплявам с климатици докато има ток добре ама като спряха газта сега идва ред и на тока запазил съм си от едно време една ФРГейска нафтова печка студен резерв в мазето изчистена и профилактирана за такива ситуаций но с автомобилен дизел идва бая скъпичко но почне ли дискотеката просто няма да имам избор.
Time2Burn - специалист
С тая "битова" нафта, нема да ви казвам като бех в казармата как ми вървеше пасатчето. Даже я харесваше повече от тая по бензиностанциите. Резервоара често преливаше, а тубите в багажника едва ги побирах. Обичах по време на дежурствата ми по рота да "снабдявам" непрекъснато печката на дежурния с нафта, с помощта на 2 лейки. И не съм го открил сам, научих се от командира на поделението дето търкаляше от години една дизелова ксантия със въпросната парафинова смес.
И с керосин пасата вървеше учудващо добре, единственото условие е на един резервоар да се прибавя едно шише двутактово масло, за да може да смазва дюзите. Естествено трябваше да се кара леко, с максимална скорост 120км, поради високото октаново число, което застрашаваше целостта на главата, при критични температури. Иначе всичко си беше ок, а и този пасат още си върви..... Само дето такава нафта вече я наричат евродизел, биодизел и ТИР дизел, и не се продава на цени като за нафтови печки :)
EmoZ - специалист
sek.1 написа:
Някой знае ли в София къде може да се купи битова нафта и къква и е цената?
Ехааа какви времена бяха, спомням си като купувах от това божествено гориво по 8 стинки литъра. Беше седял около 7-8 години в един варел, докато чичо ми не го наля в резервоара и каза, че отдавна не е карал такъв убав дизел. Ма т'ва беше преди 20-тина години.

Инак 'битова нафта' (както му казваш), газьол, леко корабно гориво, просто нафта, дизел са едно и също гориво с различно съдържание на сяра и тежки фракции (които при ниски температури се втвърдяват). Ииии сичките стават прекрасно за отопление, важна е само цената :) .

Намери някаква връзка в 'лукоил', или директно се обади там да ги попиташ откъде можеш да купиш, 2003 нямаше особено голяма разлика в цената между газьол, леко корабно гориво и автомобилния дизел.

Успех.
galin.com - специалист
EmoZ написа:
Ехааа какви времена бяха, спомням си като купувах от това божествено гориво по 8 стинки литъра...
Съвсем наскоро се замислих и аз за цената на това златце с което се топлехме навремето. И си посмятах малко с една заплата от 100 лева тогава е можело да се купят 1250 литра. Сега при една средна цена от 2 лв и 1250 литра прави 2500 лева. Значи толкова трябва да е заплатата сега. Да ама НЕ. Много хора работят и за под една пета от това. Е как да не си спомниш за такова време ?
sek.1 - специалист
И аз имам хубави спомени от това гориво поръчвах си го в топливо идваше една газка цистерна с дълъг маркуч и наливах в мазето варели около тон и половина и после цяла зима три нафтови печки в къщата не се гасеха и беше топло топло :-D
Харалампи - специалист
Само спомените ще ви останат от него. Не е икономически изгодно да се прави и продава дизелово гориво за отопление, при положение че може да се продава като гориво за ДВГ.
escutcheon - специалист
sek.1 написа:
И аз имам хубави спомени от това гориво поръчвах си го в топливо идваше една газка цистерна с дълъг маркуч и наливах в мазето варели около тон и половина и после цяла зима три нафтови печки в къщата не се гасеха и беше топло топло :-D
Точно за дългия маркуч една история :lol: Един мой познат - вече покойник - стои до брояча на цистерната и наблюдава показанията. Работника му казва да се разкара , но той упорства - иска да се увери, че няма да го метнат. Свършва точенето, по брояча всичко точно, събират маркуча - той дълъг дълъг до втори подземен етаж и си заминават. Нашия човек отива, мери нафтата - 80 литра назад. Мисли два дена как са го изклатили и установява, че единствения начин е като не са изпразнили маркуча. :?
  • 1
  • 2

Тема "Битова нафта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: