Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kuuuuuul - майстор
Предлагам един опростен начин за определяне на ДОСТАТЪЧНАТА мощност на котела.Приемаме грубо че 1кг.пелети отдава 5кв и струва 0.40лв(поглед на пред),това значи че ако котела работи на 30кв ще харчи 6кг= 2.40лв ако работи 16 часа на ден (2/3) прави 38.40лв на ден. Ако такъв разход ви устройва значи това е вашия котел,ако не наблегнете на санирането и вземете по малък. :partyman:
andy_forresite - майстор
https://kotly.com/pl/24-piec-na-pellety ... pelet.html
Много ме кефи този котел. Цената ще е предполагам към 3000 лева само за него - без горелка, бункер, управление... Горелката не ми вдъхва особено доверие по отношение пелети със съмнително качество. Може и да бъркам. Бих потърсил друга, само че нито мога да ти препоръчам точно коя, нито ще намериш обратна връзка от ползващи такава.

За разхода в пари е така. Само че, първо, получената енергия е далеч от 5-те киловатчаса. По-скоро към 3,5. И второ, няма да работи толкова часа на максимум. Може, но трябва да го свържем със 100-200 киловатови консуматори в 35 стаи.
andy_forresite написа:
https://kotly.com/pl/24-piec-na-pellety ... pelet.html
Много ме кефи този котел. Цената ще е предполагам към 3000 лева само за него - без горелка, бункер, управление... Горелката не ми вдъхва особено доверие по отношение пелети със съмнително качество. Може и да бъркам. Бих потърсил друга, само че нито мога да ти препоръчам точно коя, нито ще намериш обратна връзка от ползващи такава.

За разхода в пари е така. Само че, първо, получената енергия е далеч от 5-те киловатчаса. По-скоро към 3,5. И второ, няма да работи толкова часа на максимум. Може, но трябва да го свържем със 100-200 киловатови консуматори в 35 стаи.


Здравей, до колкото разбрах това котле се казва PEREKO, дали имат представител тука в българия, за да науча повече за него???
Какво можете да ми кажете за горелките Pellas ( http://www.pellasx.bg/ ) Някакви отзиви, дали стават, някакви проблеми с тях и на какви котлета би било рентабилно да се използват?
Гледах госта клипчета и четох за тях, някакви нови технологии използват, гледам че са печелили доста сертификати и награди за 2014 - 2015 - 2016г за отопление и ефективност, ще ми е интересно да чуя повече мнение за тях
Стоян Петришки - специалист
Колега вземи си едно 20 киловатово грейко и не се занимаваи с глупости. Българско, лесно за поддръжка, и да стане нещо с горелката има части във всеки един дистрибътор, и гори всякакви пелети без никакви затруднения.
kalin72 - майстор
stojan83 написа:
Колега вземи си едно 20 киловатово грейко и не се занимаваи с глупости. Българско, лесно за поддръжка, и да стане нещо с горелката има части във всеки един дистрибътор, и гори всякакви пелети без никакви затруднения.
Зе ми го от клавиатурата :)
Това щях да напиша и аз, не че полските котли и горелки са лоши, но в България цените им са космически, поне на Пела.
judas - специалист
Renesanz написа:
Здравей, до колкото разбрах...
http://www.sklep-witkowski.pl/pl/32-apr-12-35-kw
Radoslaw - специалист
kalin72 написа:
Renesanz написа:
До колкото четох и разбрах е хубаво да е триходово котлето и да е чугун, защото стоманата рано или късно корозията не прощава или ще прегори.
Чугун - съвсем не, триходово - да. Стоманата когато прегори при правилен температурен режим, ела ми се обади :-D
Като искаш Дефро, като искаш Грейко, а като искаш, и някой друг котел :)
Не бива да се дават такива крайни изказваниа,без да се познават предимствата и недостатъците на двата типа котли.
Под правилен режим предполагам имаш предвид ползването на трипътен вентил и избягване на конденза.Той в съчетание
с серния диоксид SO 3 който се съдържа в димните газове образува сярна киселина H2 SO 4.A тя си действа цяло лято,без дори да подозираш.Но докато от нея би могъл да избягаш,от другите вредни въздействия не можеш.

Прикачен файл

стомана2.jpg

Прикачен файл

стомана1.jpg
kalin72 - майстор
Съгласен. Стоманата ще се сговняса след определен брой години, чугуна е вечен. Е и? Колко са тези години, 15-20? Какви са бенефитите от това да имам чугун, пред това да имам стомана? Гледам ,чета, и не ги виждам да са твърде големи...при нормална експлоатация. То това ми прилича на спора за двигателните масла...тези, дет са HC са по-лоши от чистата синтетика...ама бенефитите ще си проличат след около 1 000 000 километра...и то ако еди си какво...а двигателя на твз километри ще сме го бракували, щото цялата кола е за брак :) Хубаво е, ама на теория.
LazarGanev - "Велик майстор"
Радославе,
щом си голям любител - пожелавам ти да получиш в наследство 30 годишен чугунен котел, да си го ползваш със здраве още два пъти по толкова на пелети и да го завещаеш на внуците си, да те споменават :cool:. За останалите любители на чугуна - на момента имам поне 5-6 клиента, които копнеят да ги ощасливят на безценица с всякакви марки чугуняци - чешки, френски, немски, турски, руски :)
Dobri88 - помощник
Здравейте,

Много е изписано и казано, но за съжаление за един обикновен човек който не разбира, а иска да се отоплява на пелети - всичко е каша.
След дълго мислене, четене и какво ли още не се спрях на варианта котел и горелка за пелети.
Става въпрос за жилище на първи етаж в тухлен блок - над гаражи и мазета съм. Апартамента е със сменени дограми. Помещенията са 4 - детска, спалня (двете помощения са слънчеви, а едното с тераса), голям хол с трапезария - не съм мерил квадратите, но общо помещението е може би около 40 кв - не е слънчево. Има гипсокартон на тавана и на външната стена. На хола (по-голямото помещение има тереса с още една дограма и стават 2 броя дограми). На трапезарията няма тереса, но е сложена мдф ламперия, което малко или много си е някаква изолация - и тя има дограма. Кухнята е - тясна и дълга и тя с тераса на нея. Отделно ще сложа 2 лири в банята (доста голяма) и в тоалетната (малка). Имам изградена инсталация от миналите собственици, която не е използвана никога. В момента има 4 радиатора - хола,трапезарията и спалните. Планирам да добавя радиатор в кухнята и 2 лири и бойлер. Апартамента не е саниран. Варианта с газ не е приложим към момента и остана пелети. За камините се отказах, защото са шумни и по други причини. Хубавото е, че мазето е под нас и може да се направи връзката и да се постави котела там. Намерих майстор, който ми предложи възможностите но ме хвърли в тъча с някакъв котел на мерели, за който прочетох само лоши неща. Моля Ви за съвет на кой модел да се спра. Искам да е добро качество - разбира се не от най-скъпите възможности, но не и от боклучивите като Марели.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: