Най - вълнуващия въпрос зимно време.
margarit.simow - напреднал
вт апр 09, 2019 10:31 amChristo написа:
Благородно завиждам, че си имал възможност да си го позволиш.
При мен сезона приключва след месец. Топлоизолация няма, та покрай газта и на мойта къща ще сложа.
Тогава може и да приключва по рано отоплителния.
Със здраве да изкараме летния!
[/quote]

Аз си го купих преди 7-8 години и тогава въобще нямаше български производител на пелетни котли. Цената беше малко над 12хилки за 30kW. Покрай Филма топло се бях зарибил за пиролизен Атмос. Обаче от Ерато твърдо отказаха да внесат котел с оригиналното управление, писах на завода -производител, те ме посъветваха да присаждам някакво друго управление, аз им теглих една на длъж и на шир и малко в пристъп на яд скочих на Херц. Чехите са едни малки джендърчета, между другото. Специално за немския пазар произвеждат котли, отговарящи на немските стандарти но са достъпни само в Германия и могат да се видят на сайта им само в немската версия.
Ясно ми е, че няма да си върна парите никога. Веднага ще мина на газ, ако наоколо се появи такова нещо но едва ли ще ме огрее.
[/quote]

Аз го ползвам масля от 2011 и нямам проблем .ЗА газа не съм оптимист колко ще ти струва.Аз я имам до вратата но и не помислям да я ползвам.Като гледам съседите ми с какви икономии я карат а при мен котела се пали на 27 септември и се гаси след 25 април до 1 май,не ми се мисли какво ще стане на газ. За 10 години котела на пелети ще се изплати.



щ
нед апр 14, 2019 8:27 pmmargarit.simow написа:
вт апр 09, 2019 10:31 amChristo написа:
Благородно завиждам, че си имал възможност да си го позволиш.
При мен сезона приключва след месец. Топлоизолация няма, та покрай газта и на мойта къща ще сложа.
Тогава може и да приключва по рано отоплителния.
Със здраве да изкараме летния!
Аз си го купих преди 7-8 години и тогава въобще нямаше български производител на пелетни котли. Цената беше малко над 12хилки за 30kW. Покрай Филма топло се бях зарибил за пиролизен Атмос. Обаче от Ерато твърдо отказаха да внесат котел с оригиналното управление, писах на завода -производител, те ме посъветваха да присаждам някакво друго управление, аз им теглих една на длъж и на шир и малко в пристъп на яд скочих на Херц. Чехите са едни малки джендърчета, между другото. Специално за немския пазар произвеждат котли, отговарящи на немските стандарти но са достъпни само в Германия и могат да се видят на сайта им само в немската версия.
Ясно ми е, че няма да си върна парите никога. Веднага ще мина на газ, ако наоколо се появи такова нещо но едва ли ще ме огрее.
[/quote]

Аз го ползвам масля от 2011 и нямам проблем .ЗА газа не съм оптимист колко ще ти струва.Аз я имам до вратата но и не помислям да я ползвам.Като гледам съседите ми с какви икономии я карат а при мен котела се пали на 27 септември и се гаси след 25 април до 1 май,не ми се мисли какво ще стане на газ. За 10 години котела на пелети ще се изплати.



щ
[/quote]
Понеже в цитата, без да е видно, има мои думи, та рекох да са произнеса.

Не искам да мисля за пелети.
Не искам да ги мъкна.
Не искам да им чистя пепеляка.
Не искам ни въглища, ни дръве.
Искам да си гледам пашалъка, на стари години.
Искам да си паля последните когато ми е кеф (дръвете, не годините).
Искам, като са "налудувам" по света, да бръкна в джоба и да си напълня джакузито от изхода на Банковица.
...или Свирчовица.
Нищо не се изплаща, в тоя живот.
На колко си?

Един като обърка цитата, натам става мазало.
Научете се най после де!
Christo е. Троянската е виновна.
Christo - майстор
Не съм, не съм сбъркал аз! Други ще да е.

Жив и здрав бъди г-н Трифонов!
Rumen89 - специалист
Избрах котел... котела ще е по поръчка направен 6 ходов с тръбна скара от 4мм ламарина и голям пепелник 45 киловатов. Подобен е на ivg но вратичките се отварят по различен начин. Човека който ги прави казва, че е замервал КПД 93 %. Избора за толкова голям котел е да може да усвоява повече топлина от горелката която е 30 киловата.
maistora1965 - специалист
пон апр 15, 2019 6:48 pmRumen89 написа:
Избрах котел... котела ще е по поръчка направен 6 ходов с тръбна скара от 4мм ламарина и голям пепелник 45 киловатов. Подобен е на ivg но вратичките се отварят по различен начин. Човека който ги прави казва, че е замервал КПД 93 %. Избора за толкова голям котел е да може да усвоява повече топлина от горелката която е 30 киловата.
Даи снимки де.
Rumen89 - специалист
пон апр 15, 2019 7:12 pmmaistora1965 написа:
пон апр 15, 2019 6:48 pmRumen89 написа:
Избрах котел... котела ще е по поръчка направен 6 ходов с тръбна скара от 4мм ламарина и голям пепелник 45 киловатов. Подобен е на ivg но вратичките се отварят по различен начин. Човека който ги прави казва, че е замервал КПД 93 %. Избора за толкова голям котел е да може да усвоява повече топлина от горелката която е 30 киловата.
Даи снимки де.
Снимките са много голям формат.
пон апр 15, 2019 6:33 pmChristo написа:
Не съм, не съм сбъркал аз! Други ще да е.

Жив и здрав бъди г-н Трифонов!
Christo, на 3ти Март опитах 40 годишна Троянска, с главно Т.
Нека е виновна!
Жив и здрав!

Интересен ще е тоя поръчков котел.
Дано видим снимки.

Тия способни люде, дето го умеят жилязуту, няма ли да напраят котел, дето огънят да не доближава водна риза, а топлообмена да е по натам, по ходовете?
Сложно ли е, трудно да се възприеме идеята ли?!!
LazarGanev - "Велик майстор"
Трифунье, не винаги хората, владеещи джилязуту и хората, владеещи топлотехниката, са едни и същи :cool:. Но пък трябва да има и невладеещи нито едното, за да купуват топлотехническите творения на железарите, симбиоза един вид :wink:
Christo - майстор
вт апр 16, 2019 12:30 amLazarGanev написа:
Трифунье, не винаги хората, владеещи джилязуту и хората, владеещи топлотехниката, са едни и същи :cool:. Но пък трябва да има и невладеещи нито едното, за да купуват топлотехническите творения на железарите, симбиоза един вид :wink:
Безкрайно си прав, но си много деликатен и ще останеш неразбран....Не се стърпях, защото едно време съм си проектирал и правил сам котел на дърва, в опит да натаковам дявола. Шансът някой, който може да заварява с електрожен да направи котел с КПД 93% в условията на полупрофесионална работилница е много близък до НУЛА. Дори да се прекопира готова фабрична конструкция(което само по себе си е голямо предизвикателство), какви стомани ползват производителите ще си остане тайна. Едва ли са купувани от вторични суровини или от склад за винкели. И как измери КПД-то? В домашната лаборатория? Знаеш ли Румене колко пари струва да речем един газоанализатор? Друг път не пиши такива работи. Или пък пиши, но не си купувай такъв котел, щото си хвърляш парите на вятъра. Какъвто и ефтин български фабричен котел да си купиш, ще е много по-добре от всяка самоделка. Приеми го като приятелски съвет.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: