Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Да. Дано не съжалявам [-o< Реално с каквото и да се отопляваме все ще ни гори много и ще е скъпо. Трябва да се прави ТИ, ама в стара къща не е едно нещо да се оправя ...
шоп - майстор
@andy_forresite,
с нетрпение очаквам резултатите от новата отоплителна система. Дано да си доволен. Предполагам ще си ако гориш сл. пелети.

Направо ще получим резултати от първа ръка, изпитани и тествани в реални условия.

Иначе за разходите си прав, не е евтино отоплението и все по-скъпи ще стават енергоносителите, затова намаляване на топлозагубата му е майката.

Успехи!!!
vrangelov - специалист
Точно! Щях да пиша, ама все едно @шоп ми прочете мислите и го написа вместо мен.
Поздрави и на двамата!
Здравейте на всички.
Едно тънко въпросче относно котли на пелети.
Дайте мнение за котлите на Kozlusan (турски) или по точно модел Lidya Compact 25
Благодаря ви предварително.
P.S.
Ако има майстор на отоплителни инсталации във Варна (аз съм в Белослав) имам идеята да изградя парно на пелети. За съвети и евентуално изграждане на цялата инсталация.
n.ganev - майстор
Колега, отдели малко време и попрочети темите и ще намериш отговора сам. Не мой така от вратата и за краката. Писано е много и се знае кой от къде е.
Лято е всички майстори и специалисти са по обекти и изграждат инсталации.
Благодарение на форума съм си изчислил топлозагубите, какви радиатори ще са ми нужни и горе долу как да бъде прекарана самата инсталация, връзки и всичко останало.
Остана избора на котел (вид, марка, мощност) като мощността която съм изчислил за двуетажна къща е около 22-23 kW (топлозагубите са 13081,64 W (къщата няма външна изолация а вътре е на мазилка, две от стаите са южно изложение и една северно). Мощноста е смята с алуминиеви радиатори.
Затова исках да видя кои е свободен в моя район и да споделя на място идеята за направата на цялата инсталация, дали това което съм решил да правя е в правилната насока и къде бъркам.
Не се занимавам с отоплителни инсталации и затова
А бирата е от мене :drinkers:

Прикачен файл

toplozagubi.jpg
andy_forresite - майстор
Горелка 20 kw.
Как ще отопляваш?
1) 24/7
2) малко сутрин, гасиш и късния следобяд пак
3) само след 17:00 часа

Без изолация с тези глидери през декември, януари и февруари си за 24/7.
Защо си заложил 0,30 на тавана и 0,50 за пода? Залагал ли си "под" за втория етаж? Ако си смятал с под за втория етаж, махни го. Също 0,96 за външна стена откъде го взе?
Като цяло си стигнал до едно (не)писано правило: "квадратните метри на стаята = броя глидери Н500". Аз бих сложил повече ребра на първия етаж. Там с 2-3 бр. бих ги засилил, нищо че си от Варна и зимата там е много по-мека, като изключим вятъра.
За 24/7 или сутрин и вечер не съм се замислял.
Първия етаж трябва да се отоплява постоянно, защото има човек целодневно.
На втория през седмицата сме на работа, с изключение когато почиваме след дежурства, и си мислех навсякъде с термоглави да може когато ни няма да намаляме температурата.
За коефициента 0,96 доста се рових и това открих за зид от тухли единички, но зида е стандартен 25 см.
За пода доста четох и не открих точно за мойта ситуация. На първия етаж е душаме върху пръста (каменни основи)
на втория е плоча 12-15 см. като на втория етаж пода е с паркет от старата школа (някъде на 50+ години горе долу).
Затова малко завиших от мене коефициента. (+0.15)
Кухнята е северна и там вдигнах топлозагубите с 10%.
Тавана на втория етаж е гредоред - рогозка и отгоре 10 см. минерална вата затворена с дъски
Подпокривното пространство е плътно затворено, отдушниците се отварят само лятото, на есен се затварят да не бяга топлото.
До сега бях с две печки на двата етажа, но ми писна от хамалогията, носи цепи, печката пуши а от няколко години наблюдавам развитието на отопление на пелети и реших че тая година е време да сменя начина за отопление през зимата.
Мястото за котел също е ограничено, мислех на терасата която е затворена с пвц дограма и изолирана, затова гледах на Kozlusan и на Артел Камин котлите горе долу 24 kW (защото са всичко на едно място)
В момента гледам на Грейко, но на няма място къде да сложа бункера за пелети.
Мислих за камина но .....
Ако някой има по добро решение, да сподели.
А това горе долу съм решил да е цялата система на 4 кръга.
Прикачен файл:
DXiaomiRomshome2_sh3d.png
DXiaomiRomshome2_sh3d.png (48.73 KиБ) Видяна 2307 пъти
където са зелени квадратчета са тръби за втория етаж.
Гледах да ги разделя всяка стая и тази на нея на отделен кръг.
LazarGanev - "Велик майстор"
Според мен е лудост да правиш колекторна система в обитаемо жилище, но ти си знаеш. Изграждаме основно в такива жилища, но ако аз предложа на клиент подобна система, където да вървят 6 тръби в стаята ще ме изгонят с парцалите. Защо трябва да са 6, а не 2? Колко е широка терасата?
Терасата е 2м на 4м
от много четене по форумите останах с впечатление, че трябва да е на кръгове за да може равномерно да се разпределя топлината.
притесняваме че пътя до бойлера е доста дълъг и дали ди бойлера ще стига топла вода
Lazar какво е твоето предложение?

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: