• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 534
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bili&steki - специалист
:) Ще говоря с хората и те пращам...Собственика е немец и има много добре воден дневник на разхода и външната темпертура е записвана даже..Пелетите ги купуваше от Айтос
filmatoplo - майстор
Здравей ,По твоите думи мисля с 2 тона пелети се изкарва зимата с такъв котел :) е немеца си е записвал по 2 кила на ден браво. 100 дни е зимата при нас. Пише на 9 страница в тема - с какво се отоплявате.
bili&steki - специалист
320 m2 с 2 тона няма да стане...поне 3 за при вас :)
filmatoplo - майстор
Значи и двамата сме прави , аз не посочих квадратура . :)
bili&steki - специалист
както предполагам ти е ясно ,разхода се определя от количеството енергия необходимо да поддържа зададената температура в сградата. .т.е от топлинните загуби на въпросната сграда. с две думи от топлинната й изолация.И веднага мога да ти цитирам любимия ми въпрос
" А колко гори?" :)
filmatoplo - майстор
Ако с тези пари грубо 15 000 лева за инсталация си изолираш дома + дограма ще си по добре - може и ел вентилконвектор 1,5 клв да караш.
bili&steki - специалист
Всичко е въпрос на сметки и предпочитания... :) :2thumbs:
filmatoplo - майстор
Това горното си го мислих за мен-щото дома няма изолация ,само дето на мен ми трябват 30 000 за изолация да ли не и повече. :wink:
bili&steki - специалист
и аз нямам изолация и хубава дограма...Това се компенсира от 1 тон пелети повече да речем...при това положение вложението в изолация не ми е изгодно...при това аз ползвам котела и за подгряване на бойлера...даже и в момента работи :) тествам го със пелети от слънчогледови люспи преди да ги пуснем при клиенти...и съм много доволен от резултатите
Time2Burn - специалист
БилиИстеки, хвърлил съм око на този 12ката.... този 20ката ми се струва морално овехтял в сравнение с по - новия модел. И това по - ниско КПД (6-7%) Сметнах че струва доста пари в дългосрочна инвестиция. Идеята ми е : Не може ли да се произведе малко по - мощен котел от 12та серия. ДА речем 25 кВ?
На този етап май няма да мога да отделя към 11к лева за този котел. Ще мисля по - натам. Сега имам да плащам семестри на мен и на жена ми...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 534

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: