• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 534
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Тя дилемата е голяма - дали да инвестираш голяма сума пари наведнъж или цял живот по малко. На мен ми излиза отоплението 400 лева карам с 8 кубика дърва зимата - просто няма система която да бие този рекорд че да си заслужава инвестиция - щом не може да се възвърне за 10 години , дане кажа и 5 .
filmatoplo - майстор
А ко някой ми предложи система която да изплащам 10 години по 400 лева с горивото - съгласен.
Time2Burn - специалист
В нашия софийски район хората си подпалват котлите с 8 кубика дърва. Останалото е домбаски - от 7-8 нагоре.....
Това според мен не е кой знае колко игономично а и се гърбиш...
Ако може да се предложи алтернатива с котел на пелети, който да изгори между 4 и 5 тона... бих дал 10К лева. Не че ги имам, но който търси намира.
syncho - майстор
Офф аз не мога да разбера каква е тая мода да се надуват супер изкуствено цените на тия котли. Баси та при нас италиански модел супер високо качество със абсолютно всички екстри, които можеш да се сетиш 32kW и дизайн като от друга планета е 11 хилки. Какви са тия котли по 10-20кВ за тия пари дето се предлагат не ми е ясно. Иначе нормален котел на пелети около 30кВ италианско производство с гарациите си му за качество съвсем спокойно може да се намери за около 8-9 хиляди най-много. :?
crez - майстор
Един познат има пептен котел и за да икиномиса от горивото си взе дробилка за клони. Първо набрабява всички клони,купува дървени отпадаци от дъскорезници и ги дроби. Казва че е на далавера.
syncho - майстор
crez зависи за какви пари я е взел тая дробилка. Все пак цените на пелетите като гориво също се надуват поради простата причина, че и търсенето нараства...
crez - майстор
syncho написа:
crez зависи за какви пари я е взел тая дробилка. Все пак цените на пелетите като гориво също се надуват поради простата причина, че и търсенето нараства...
Беше около 200 лв. и дроби до 3см. в диаметър, а от дъводелните той взима разни тънки отпадъци дето никой не ги иска.
EmoZ - специалист
Който иска да заповяда в мазето на сградата, в която е нашият офис има един 35 kW котел на пелети. Да си земе пелети (щото нашите свършиха) и 'ше го пуснем демонстрационно. Точно този, нашият, не е много удачен, експлоатирахме го една зима - пробно. Идеята ни беше да подменим амортизираните нафтови котли в някои обществени сгради, оказа се че не е много добра идея, главно поради невъзможност да се гарантират доставките на гориво (пелети), чиято цена непрекъснато расте.

Горивото - пелети от дървесни частици, много убава работа, нооо:
1. ниска влажност;
2. гарантиран състав;
3. гарантирана калоричност.

Доставчиците на това гориво перкат клиента по 'сички точки, продава се на тегло, а не на обем (10% влажност отгоре - сещате се за к'во иде реч). Калоричността - топлотворната способност - не можеш на всяка доставка да въртиш калориметрични проби, от примерно 5.5 MWh/t до 3.5 MWh/t (и по-ниско, зависи к'во пресоват) върху цена от 200-260 кинта за тон си е бая 'цифра' за мегаватчас.

Лично за мен пелетния котел (камина) не си струва, защото:
1. размера на инвестицията е съизмерим с тоя за темопомпен топлоизточник, а цената на енергията от термопомпата е по-ниска от тая на пелетния котел, при липса на всякаква хамалогия (гориво, пепелници и секви други);
2. размера на инвестиията е много по-голям отколкото за кой да е чугунен глидерен пиролизен котел, енергията от който е на непобедима цена.

Така, че който иска 'бастър копче' и 'чисто' - отива към термопомпите. Който дЪрвата и кИмюра не му пречат - отива към пиролизен котел на твърдо гориво.


п.п. Аааа да забравих, взех лично участие в отпрепарирането на една френска пелетна камина (просто не можеше да се избичи на номинална мощност и не топлеше - пълен та-ак) и подмяната и с един чугунен глидерен котел.


Абе секи сам си знае . . .
filmatoplo - майстор
Миналата година бях се интосиазирал за такава камина на пелети с водна риза - цената малко ме спря 4-6 к лева и доставка на гориво-по скоро качеството. Да питам колегите - кое е по евтино термопомпа въздух-вода (да сменя Притито ) или камина с пелети . Като първоначална инвестиция и като послешно плащане .Притито е 10 киловата .
bili&steki - специалист
наводняването на пазара с доста недомислени, изгарящи пелети съоръжения, обединени под общото название "пелетен котел", доведе много хора до отрицателно мнение относно пелетите.Не всеки варел в който е забодено някакво устройство за подаване на пелетите е пелетен котел.В сравнение с повечето подобни съоръжения продавани на нашия пазар танк Т-34 изглежда изпипан като Бентли(говоря само за котли).
Syncho да ме извиняваш , ама италианските котли не са върха на сладоледа както си мислиш, преди това има немски,чешки,австрийски... :) . Ако не вярваш ще се свържем и ще ти покажа напримерно това - http://ekoeffect.com/kotelkp62.html - в действие.Качеството на изработка и електрониката са на доста по-високо ниво в сравнение с котлите за който говориш. Цената му е малко под 7000 евро за 62 КW, което ще рече, че е по- евтин от 32 КW за 11 хил ;). Модела има еквитермална регулация(регулация по външна температура) и управление на сервозадвижка на 4-пътен вентил, настройки за 5 различни вида гориво,автоматично почистване на топлообменика и автоматично изнасяне на пепелта, управление до 8 (5 стандартно + 3 с допълнителен модул) отоплителни кръга(работи с 8 термостата и управлява 8 помпи), преоритетно подгряване на БГВ с настройка на времеви интервали,управление през GSM и Internet ..все неща който които "италиански модел супер високо качество със абсолютно всички екстри,и дизайн като от друга планета " не са и сънували ... Предполагам говориш за модела Compact09 32kW .Не отричам ,че котела е добър.. щом е одобрен за немския пазар - http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erne ... chickt.pdf - тука са всички одобрени за немския пазар подобни съоржения и данните са от изпитания в Германия а не данните на производителя ;) ...
Ама не разбрах какви са тези "абсолютно всички екстри" за които говориш :) ?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 534

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: