• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 534
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Time2Burn - специалист
Качествен пелет е този който има топлоотдаемост от или над 4.5 кВ мощност за килограм и оставя минимални количества пепел след своето изгаряне. Точната пропорция е когато са направени от иглолистна дървесина без листа и кори от дървета. Важна е и влажността на крайния продукт, която е според някакви си стандарти, въпроса е дали отговаря на тях. Истина е че има недоразумения на котли и камини приспособени да изгарят пелети. При всички случаи КПД трябва да надвишава 90%, помпата да се включва автоматизирано (над 50°) и котела да може да варира в няколко степени на работа (не само 2, или гасне пали)...
Има много скъпи котли (със сигурност доста качествени и икономични) и вече българско производство на котли и камини, които са изцяло със италианска автоматика.... Проблем за българския пазар си остава некачествения пелет и несигурността в пазарната му цена, както и неговите доставки. Недостатък е и складирането им, едва ли не трябва да си ги държиш у вас или в краен случай в гараж или спесиално сухо помещение, защото пият влага и се съсипват/разграждат...
bili&steki - специалист
Браво Time2Burn =D> ..все повече надобряваш на тема "Пелети" :)

Сетих се за едно твое изказване и го пускам тук специално за pac_
Добър резултат се получава като се комбинира пиролизен котел с пелетна горелка! Пробвано и работи с "Атмос"DC 22 S,"Атмос"DC 18 S и пелетна горелка GP20.
Time2Burn:Мой роднина има горелка от Ерато, перфектно изолирана къща, пали го само вечер, дори от 1 до 3 горелката почива, и му харчи 7 тона.
:prayer: :klatsch: отличен резултат направо :-D
syncho - майстор
Доста е гладна тая горелка :) Имах си аз да не дава добър резултат при такъв разход. :)
filmatoplo - майстор
Ератовската горелка е малко по гърбава сравнена с КР . После горелката може да работи тоест гори ама как - регулирането на горивния процес и пламъка е много важна , веднъж имах среща с човек който обикаля по тецовете и котелни и наглася горелките по пламъка - което е от много голямо значение - сваля на места разхода с литри на час и подобрява работата без сажди .Не е само това да видиш как има пламък в котела има си прецизни настройки -съотношение въздух-гориво и цвят на пламъка .
EmoZ - специалист
filmatoplo написа:
Добре сте вие с пълната автоматика (не че не може да се огелпи) ама как да автоматизирам котел на дърва :? :-D - Мойто АББ аз си го правя -5-6 контактни термостата ,2 контактора и 2 ел магнитни вентила и системата е ок , а връската с лаптопа е на око :lol: данни пак можеш да си запишеш на листче . :-D ете това е софтоер на Джонсън (малко да разчупим леда ) -имена и факти са чиста случайност.

На 'Джонсън Контролс' имат един софт. GX 9100 за програмиране на DX 9100 серията контролери.

Филма, ако ного искаш 'ше ти спретна едно управление нема да е скъпо и софта за управление 'ше ти напиша, но требва да загробиш един комп на место, ма па ако ти го пусна 'кат хората 'ше ти е достъпно и през веба. Може и бизнес да спретнем, хората обаче нема да плащат за такова, така си мисля.
filmatoplo - майстор
energyequipment.com тука има малко шарено който разбира .
deyanyovkov - специалист
Ето и малко повече подробности от мен:
Котел AIGE 20kW.
Помпа Wito 3 скоростна.
Инсталация на 2 етажа ( в момента съм изключил сутерена), като в момента топля 3 радиатора по 2,4kW, един 3,7kW, две лири за баня и бойлер 120 л.
Пелетите ги вземам от Баумакс на 6 лв. чувалчето ( тествам все още).
Откакто хванаха студовете при непрекъсната работа ми гори около 25 кг. на денонощие (т.е за 48 часа 3 чувалчета и малко).
Имам усещане че помпата ми малко бързо върти, при положение че е на първа скорост - температурата в къщата е около 22`( в хола който е 40 кв. е около 21, а в спалните около 24).
Очаквам въпроси и идеи ако има такива:)


naskov написа:
deyanyovkov написа:
Здравейте,

Току що си монтирах 20kW български пелетен котел и се чудя има ли форумци, които ще коментират
Дай малко повече инфо. Марка на котела, на горелката...
syncho - майстор
Струва ми се че харчи малко повече от необходимото...
bili&steki - специалист
малко ли....при сегашните "студове"? :-D мен ако питаш си лапа като змей... аз 20 кг ги горя няколко дена в момента .... :lol:
като стане студено дай данни
Time2Burn - специалист
Аз пък горя 3 чувала на денонощие :)
Засега не ми е студено...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 534

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: