Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
filmatoplo написа:
Правоъгълен ще се издуе до неузнаваемост ,може да се пръсне .
Системата ми е отворена не под налягане а някакво оребрение :?
шоп - майстор
Оребряване или усилване:задължително. При двуетажна къща с височина 6-7 м. до РС си има 0.6-0.7 бара ако РС е при котела
maistora1965 - специалист
шоп написа:
Оребряване или усилване:задължително. При двуетажна къща с височина 6-7 м. до РС си има 0.6-0.7 бара ако РС е при котела
При мен е 0.7 ламарината е 3мм с малко усилване предполагам ще стане.И още нещо филма продължава да мълчи за начина на свързване на буфера :?:
andy_forresite - майстор
Момчета, котелът ми загрява 50 литра вода от 15 до 70 градуса за 35 минути. С колко киловата е работил?
Трябва ми за да видя кпд.
nandrolon - специалист
След 6 тия път го сметнах 11.97 кв, за вода в покой и постоянна мощност на котела.


Q = (G.cp.Δt)/3600.T

Q - мощност на котела/нагревателя [kW]
G – количеството на загряваната вода [kg]
cp – специфичен топлинен капацитет на водата [kj/kg.K]; да се приеме cp=4,19
Δt – разлика (загрята вода минус студена вода) [ºC]; пример: Δt = 75 – 15 = 60
Т – време за загряване на водата от най-студена до най-топла [час] (пример 0,5 часа, 1 час, 2 часа и тн...)
andy_forresite - майстор
Иибаси, шест пъти си смятал заради мен. Леле, трябва да те черпя една бира.
:? Нещо литражът не ми е верен. Котелът е 33 литра, допълнителен топлообменник смятан от мен 13 литра и ППР тръби Ф32 малко около котела ... към 4 метра, без водата в разширителя щото не знам дали се слага и затова не съм ... И ги закръглих на 50 литра. Пуснах котльо на 10 kw лимит от 15°С в него. По-точно топлия датчик сочеше 15,4, а студеният 15,6°С.
На десетата минута котелът развива от 3 до 10 киловата. 40 минути след запалване постигна 70 градуса. Пелетите ги бях надценил. Те са написани 4000 килокалории, а аз карах на 4300. Тоест 9,2 киловата вместо 10. Та няма как да съм подавал 11,94.
Е, ще спя спокойно. Нали е над 50% :lol:

п.п. всички термоглави на 0, трипътния отворен докрай - тоест на 70 градуса и още малко докато подпре термост. глава. Помпата на първа да върти само малкия кръг.
andy_forresite - майстор
Добре, да направим правилното изчисление. Умножаваме нещото, на което ще повишаваме температурата (в случая вОдъ) по топлинния му капацитет, който е 4186 джаула, по делта t и делим на 3600 секунди по времето, за което сме му действали топлинно.
Q = 50 х 4186 х 55 / 3600 х 0,67 = 11511500 / 2412 = 4772,59 W
И те тука умрех. 4772,59 делено 9220 по сто е равно 51,76%. Това е средно за цялото време на бръмчене на горелката от запалване, през разгаряне до крайната цел (70 града).

Всъщност машината на 10-тата минута е на 8 kw, не на 10, както съм писал по-горе. Ако във формулата заместя с 30 минути, щото на осмия киловат си бях на 17 градуса и чак после се разгоря и взема да сложа и 8-те литра в РС, ще стане така:
Q=58х4186х55/3600х0,5= 13 353 340/1800=7418 вата; или 80,46%.
andy_forresite - майстор
nandrolon написа:
...
Мен, и твоят е зелен и знам че и ти работиш с 10 kw. Знаеш ли колко литра ти е малкия кръг и обърнал ли си внимание за колко време вдига температурата?
nandrolon - специалист
Някой ден ще го пробвам. Иначе 90л котел,ще сложа помпата да тръгва на 70 гр и ще ти кажа за колко време какво става.

Но той и да е ограничен на определени киловати, първо се разпалва както той си прецени 5 мин примерно. После набира параметри и след като е стоплол водата в пещната камера се е акомулирала доста жега която нямам идея как да се приравни.

Иначе нямам малък кръг. Инсталаторите са решили ,че помпата настроена да тръгва над определена т. е достатъчно. Предполагам правилно е да се преправи , но още не съм решил как.
andy_forresite - майстор
90 литра котел е сериозна работа. Значи твоя котел от студен старт, за да тръгне да топли, му трябват най-малко 40-45 минути. И при мен е така, но аз не му давам да се разгаря догоре.

Добре е да имаш малък кръг. Знаеш че ще трябва да си закупиш трипътен термостатичен вентил. Аз предпочитам с пряко действие пред ел. задвижките. В по-меко време радиаторите ще ползват по-малко гореща вода. Така помпата ще върти водата предимно в малкия кръг, ще имаш постоянна температура в котела и само някаква тънка струя топла вода ще ходи към радиаторите.

Другата седмица ще има студени дни и ще има възможност да го опиташ - четвъртък, петък и събота. Отоплителният сезон като че ли ще свърши окончателно след тях.
Ще видя дали ще намеря 4-5 торби бонбони в града :? Останала ми е само една и то слънчогледови.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: